REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Nevíte jak být na běžkách rychlejší? Trénujte skluz v jednooporovém postavení.

14.01.2015 |Martina Chrástková | Běžkování

V minulém povídání jsme narazili na pojem jednooporové postavení při běhu na lyžích. Začaly se množit dotazy, co to vlastně to jednooporové postavení je. Uvědomila jsem si, že spousta začínajících i pokročilých lyžařů nejen že nezná tento pojem, ale především jej neumí provést na lyžích. A přitom se jedná o klíčovou lyžařskou běžeckou pozici, která je alfou i omegou pro celé běhání na běžkách.


Pokud si osvojíte tuto relativně jednoduchou dovednost, budete schopni lépe vést lyži při skluzu, snáze se odrazíte, ušetříte spoustu sil, a tím budete schopni buď absolvovat delší trať, anebo být o kus rychlejší. A navíc, lyžování vás bude mnohem více bavit.

Chvíli jsem přemýšlela, jak vám vše co nejjednodušeji vysvětlit a názorný obrázek mi přišel jako dobrý nápad. Kreslil ho Broňa Kračmar, abyste si nemysleli, že jsem tak dobrý výtvarník.

Obrázek kreslil Broňa Kračmar

Jednooporovému postavení se také říká běžecký lyžařský luk. Jak název napovídá, máme jen jednu opornou bázi, a tou je stojná-skluzová noha. Druhá noha je v zanožení po právě dokončeném odrazu a připravuje se na roli nohy skluzové. Protilehlá paže skluzové nohy je v předpažení připravena k zapíchnutí hole do sněhu a souhlasná je v zapažení taktéž ve vzduchu, neboť byl dokončen odpich.


Jak postavení docílíme?


Základem je dobrá schopnost rovnováhy. Tu musíte natrénovat ježděním po jedné noze v různých pozicích. Ale i dřepováním, telemarkováním a vůbec různými skopičinami na lyžích. A také je potřeba, aby skluzová lyže byla maximálně zatížená, jen tak bude dělat to, co chcete vy, a ne co chtějí ony. Jakmile není lyže plně zatížená, má tendenci plavat, různě uhýbat a podobně. Proto by ostře pokrčené koleno skluzové nohy vždy mělo být nad špičkou boty a nad lyží.

Pánev se tlačí vpřed tak, aby se těžiště těla promítalo do paty chodidla (na obrázku je zadek posunutý kousek dozadu, což se v praxi často stává). Odrazová noha po dokončeném odrazu je zanožená s mírným pokrčením.Paže pracují v plném rozsahu – ve předu do výše ramen, vzadu do zapažení – s lehce pokrčenými lokty. V současném závodním provedení dochází ke stále většímu pokrčení paží, ale to je za účelem zapojení většího množství svalových partií. To však vyžaduje velmi dobrou silovou připravenost. Proto pro požitky z dobré jízdy a i případné závodění je podle mého názoru lepší naučit se plný rozsah pohybu, zkracovat můžeme kdykoliv.

Hodně zdaru při cvičení!

---
Články o mazání najdete tady: mazání na klasikumazání na bruslení.

Přečtěte si také rozhovor s autorkou článku, lyžařkou Martinou Chrástkovou, nebo její vánoční povídání o tom, jak profíci trénují mezi borůvkami, když je i na severu nedostatek sněhu.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner