REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Lednový vodácký víkend

15.01.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Už ve čtvrtek začali meteorologové varovat před prudkou oblevou a dešti, které zvednou hladiny řek. Hned v další reportáži nás organizátoři Jizerské padesátky ujišťovali, že sněhu je dostatek a víkendové oteplení start nejznámějšího běžkařského závodu v Čechách nijak neomezí. Pro mě však byla stěžejní informace o stoupání hladin řek. Ne že bych to lyžařům přál, ale na vodu už jsem se docela těšil. Rychle jsem tedy nastartoval počítač a s ostatními vodáky jsme vyhlásili stav pohotovosti.

Chumelenice na rozloučení


Jak takový vodácký stav pohotovosti vypadá? Především toho moc nenaspíte. Každou hodinu musíte vstát a zkontrolovat vodočty, abyste věděli, kde a co stoupá. V sobotu jsme se s kamarády sešli v sedm a začali přemýšlet, kam pojedeme. Stavy moc příznivě nevypadaly. Šumava měla moc a v Jizerkách tekla zatím jen Kamenice. Třetí možností byla Doubrava, ale kvůli té se nám nechtělo jet tak daleko. Rozhodli jsme se tedy pro domácí hřiště a vyrazili na Litavku. Není to sice žádné vzrůšo, ale smočit pádlo se tam dá.

Jez na Litavce v létě

Jez na Litavce v létě

Rozježdění na domácím hřišti


Počasí je velice příznivé a fouká teplý vítr, takže nálada při převlíkání je pohodová. Rychle převést auta a hurá na vodu. Jízda je pohodová a po dlouhé abstinenci si užíváme každý vracáček i tu nejmenší vlnku. Cestu nám občas zpestří nějaký ten jízek. V poledne máme Litavku sjetou a přemýšlíme co dál. Navrhuji dát Skalici a Lomnici. Nikam dál už stejnak nemá smysl jezdit.


Převlékání na Jizerce

Převlékání na Jizerce

Při přejezdu na Skalici volám taťkovi, jak to vypadá s vodočty. Informace z telefonu rovnou tlumočím klukům v autě a vidím, jak si rvou vlasy z hlavy. Oni totiž ty Jizerky nastoupaly a my místo parádního ježdění v horách sjíždíme takové strouhy. Už se nedá nic dělat. Snad to vydrží do zítra a budeme moci svou chybu napravit.

V neděli opět vstávám na šestou a vyrážím za kámošema. Řeky začaly v noci hodně klesat a klukům se moc nechce, ale nakonec jsem je přesvědčil a vyrážíme směr Jizerky. Když přijíždíme do hor, začíná sněhu u silnice opravdu přibývat a zahřívá nás jen vzpomínka na včerejší krásné počasí. Přijíždíme k Jizeře a s velkou radostí pozorujeme, že tu nejsme sami. Rychle zkouknout vodočet. Vypadá to dobře. Voda moc neklesla. Padá tedy rozhodnutí vyjet na Jizerku a dat si Safírák. Snad bude mít dost vody.„Jizerská padesátka se teď jezdí na kajaku?“


Cesta do nejvýše položené osady Jizerských hor dává felícii docela zabrat, ale nakonec to zvládá. Vody je v potoce spíše míň, ale sjet to půjde. Rychle tedy sházíme lodě a začínáme se oblékat. Lidé, co chodí okolo, se na nás nějak divně koukají. Asi ještě nikdy neviděli partičku bláznů, co se ve větru a chumelenici obléká do mokrého oblečení. Reakce mají smíšené. Někteří nás nazývají magory, jiní vtipkují a ptají se, zda se letos jede Jizerská padesátka na kajaku.

Safírový potok

Safírový potok

Cesta k potoku je dost nepříjemná. Propadáme se po kolena do sněhu a přes neoprénky to pěkně studí. Už se nemůžu dočkat, až si sednu do kajaku. Kousek za Jizerkou začíná Safírák padat pěkně z kopce a nával adrenalinu mě hezky zahřívá. Jízdu si náramně užíváme. Bohužel po dvou kilometrech jsme na soutoku s Jizerou a obtížnost se výrazně snižuje, což poskytuje čas na uvědomění si pocitu zimy.

Po pár kilometrech začíná řeka téci zase trochu z kopce a pomalu se zahříváme, abychom si mohli užít vyvrcholení dnešní jízdy v podobě peřeje Cutizin. Mikuláš přenáší a já čekám, jak to dá Kryštof. Ten jede úplně s prstem v nose, a tak si to jdu dát taky. Jízda až sem v tomto počasí mi však vzala dost energie a soustředit se již taky nedokážu na sto procent, takže se stalo, co se muselo stát, a já jsem si dal rozplavbu. Adrenalin mi naštěstí nepřipouští pocit zimy a za dvě stě metrů je konec.

Když jsme navazovali lodě, Jizerky se s námi rozloučily pořádnou chumelenicí. Takže příští víkend si to zopakujeme. Tentokrát ale na lyžích.

Jizera


---
Další vodácké články si přečtěte v sekci Voda a lodě a kam si jet zapádlovat zjistíte v sekci Kde sportovat.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 930 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner