REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018 |M.Smolka | Cyklistika

Jaký vybrat bike, jaké obutí a doplňky na kolo na zimní ježdění jsme popsali v 1. díle tohoto článku: Jak na kolo v zimě. I když budete mít toho nejlepší a nejtlustšího fatbika, nejohřebovanější pláště nebo nejvíce zamrzání odolnou brzdovou kapalinu u brzd, tak pokud se dobře neoblečete, bude zimní ježdění spíše otrava. Tedy alfou a omegou celého zimního ježdění je oblečení.

Zimní Točná, foto: Jan Johanis


V základě platí úplně stejná pravidla jako u jiných zimních sportů, čímž nemyslím sjezdové lyžování v lyžařské kombinéze nebo vysokohorské lezení v péřovém oblečku. Oblečení na kolo lze přirovnat například k oblečení na běžky. Tedy oblečení, které je teplé, dovolí se plně pohybovat a zároveň se člověk příliš nezpotí. Hlavním problémem je zahřátí nohou a rukou, které trpí nejvíce.



Tip extrémních sportovců: šusťákovku přímo na tělo 


Ideálním způsob oblečení je vrstvení několika tenčích vrstev na sebe, což je i výhodné z hlediska případného oblékání a svlékání z kopce a do kopce. Jako první vrstvu oblékáme termoprádlo, co nejvíce přimknuté na tělo, aby odvádělo pot. Na termoprádlo přijde tepelně izolační vrstva. Jejím úkolem je udržet tělo v teple a používá se pro ni fleece a podobné materiály. 
 

Vrchní vrstva vše uzavírá a zabraňuje přístupu povětrnostních vlivů do oblečení a k tělu. Ideálně tedy něco, co nepromokne a stále trochu dýchá a odvádí vlhkost od těla,  na rozdíl od igelitové pláštěnky. V nepromokavosti drží prim Gore-tex. Zajímavý je například Gore-tex Paclite, který je velmi lehký. Ideální materiál, který neprofoukne a je velmi lehký, je Pertex. Pokud zrovna nepadají trakaře, tak dobrý poměr nepromokavosti a prodyšnosti nabízí i softshell. V extramrazu navrh přijde peří.

Toto platí pro ježdění v běžných středoevropských zimních podmínkách. V extrému se cyklista obléká jinak. Více o tom se můžete dočíst například v knihách od Jana Kopky (rozhovor s ním tady).

Jizerky v zimě

Jizerky v zimě

Velmi zajímavý názor na oblékání do mrazu mají někteří extrémní sportovci, kteří hned na tělo oblékají nepropustnou šusťákovou bundu a poté teprve vrství další vrstvy. Tělem vyprodukované teplo se nedostane od těla, a zůstává hned pod šusťačkou. Zároveň vlhkost neprostupuje dále do vrstev, které suché fungují lépe než zavlhlé. Třetí výhodou je, že vlhká je jen jedna bunda, která se i v mrazu rychle usuší. Měli byste odvahu to alespoň zkusit v -35 stupních?


 

Zimní tretry

Zimní tretry

Klíč je udržet nohy a ruce v teple


Udržet tělo v teple není tak složité jako je tomu u nohou a rukou. Především u nohou v zimě nestačí vyndat síťované tretry a do nich hodit dvoje ponožky od babičky. Stříkající voda a sníh totiž vše rychle promočí. Kdo se neodváží investovat do zimních treter, což bývají často kotníčkové kožené boty s pevnou podrážkou a kufrem pro spdčka, musí zvolit nějakou teplejší obuv nebo tretry zabalit. Jako vhodný doplněk se jeví návlek proti sněhu, vlhkosti a chladu nasazený na tretru, a to buď neoprenový nebo lépe membránový se zateplením.

Ruce zchytávají největší nápor mrazivého vzduchu a po většinu jízdy jsou bez pohybu, prsty svírají řidítka a nehýbou se. Pokud nevyužijeme návleky na řidítka, je třeba volit teplé rukavice, ideálně nepromokavé, z důvodu ovládání brzd prstové. Kdo má rád palčáky, existují tříprsté rukavice, mající palec a ukazováček zvlášť a ostatní prsty dohromady.
 

Návleky na kolena

Návleky na kolena

Chraňte klouby od chladu a sviťte


Na kole v chladu velmi trpí také klouby. Proto je třeba dbát na to, aby byly dostatečně v teple. Obzvláště kolena jsou vystavena velkému chladu a když promrznou, jednak se nám bude hůř šlapat, ale hlavně si koledujeme o hlubší problém. Obdobně tomu může být u kotníků a loktů. Ideální je klouby chránit buď zesíleným materiálem u oblečení, nebo použít nějaký speciální návlek, který klouby udrží v teple (například neoprenový).

Jelikož se v zimě jezdí hodně po tmě, minimálně v českých zeměpisných šířkách, je velmi důležité dbát na dostatečné osvětlení a odrazivé materiály. Blikátek není nikdy dost a odrazek také. Odrazky se dají připevnit na nohy ruce i cyklobatoh pomocí různých bezpečnostních odrazivých pásků, nálepek a podobně.


Držíme palce všem otužilcům, ať vám to bikuje i v zimě. Zimní příroda je krásná a bylo by škoda natočit všechen objem jen doma na válcích.

--
Jaký vybrat bike, jaké obutí a doplňky na kolo na zimní ježdění jsme popsali v 1. díle tohoto článku: Jak na kolo v zimě
Zajímavé trasy nejen pro zimní cyklistiku naleznete v outdoorové mapě

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner