REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Bez čeho se na vodě obejdete

09.01.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Nedávno jsem se vám snažil popsat v článku Povinná výbava lodi na divokou vodu, bez čeho byste na řeku neměli vyjíždět. Dnes to ale vezmeme z druhého pohledu: Bez čeho se na řece obejdete. Budete se divit, co všechno lze s trochou nápaditosti a improvizace postrádat.

Místo šprajdy loďák


Znáte to, oblékáte se na vodu. Vyndáváte věci z loďáku hezky jednu po druhý, až jsou všechny venku, ale vám pořád něco chybí. Pro jistotu vše ještě jednou přehrabete, ale pořád to nemůžete najít. Co teď? V nejlepším případě to je jen vtip od vašich kamarádů, kteří se právě za dodávkou za břicho popadají z vašeho zoufalého výrazu. V tom horším případě jste si něco zapomněli doma. Určitě už se to stalo každému z vás, a pokud ne, tak vám blahopřeju. Já zapomínám věci v jednom kuse.

Helmu a vestu nezapomínat


Nejprve si řekneme, bez čeho na vodu prostě nemůžete. Takže zaprvé loď. Protože zaplavat si můžete jít do bazénu. Zadruhé pádlo. No dobrá, nad tím by se dalo polemizovat, ale řekněme, že ne. Zatřetí a začtvrté vesta a helma. Možná si říkáte: „A co když ….“ Ne! Prostě ne a basta. Vesta a helma musí být vždy. Pokud vám nějaká z výše uvedených věcí chybí, je to docela průšvih. Nezbývá vám nic jiného, než si jí někde narychlo zapůjčit nebo zakoupit.


Teď teda k věcem, které můžete na vodě postrádat. Párkrát už jsem zapomněl botičky. To není zas až taková tragédie. V lodi to úplně tak nepohodlné není a při přenášení a prohlížení to holt musíte přetrpět, když jste (teda spíš jsem) hlava děravá. Navíc na březích řek se válí spousta uplavaných bot a při troše štěstí najdete ty, které vám padnou.

Pokud si zapomenete neopren nebo kalhoty, je to už trochu horší. Ale pořád celkem v pohodě. Samozřejmě v případě, že nejedete nějakou opravdu divokou či ledovcovou řeku. Tam musí být výbava kompletní a ve stoprocentním stavu. Na pohodové řece se bez kalhot obejdete úplně v klidu, protože si nohy schováte pod šprajdu.

Pokud by vám přeci jen byla zima, můžete improvizovat v retro stylu a zapůjčit si silonky od něžného pohlaví z vaší skupiny. Holt z ní večer na plese bude trochu kapat, ale to se přežije. Silonky mají totiž výborné izolační vlastnosti a jsou nenasákavé, proto byly v dobách bezneoprenových nepostradatelnou součástí vodácké výstroje.

Místo šprajdy loďák


V nouzi poznáš gumicuk

V nouzi poznáš gumicuk

Zbývá nám ještě šprajda a bunda. K tomu bych měl takový příběh. Koncem ledna léta páně 2012 začala obleva a toky nabíraly na síle. Byl jsem zrovna ve škole, když mi kámoš psal, že Skalice má vodu. Není to sice žádná divočina, ale je to za barákem, a navíc už jsme byli pěkně nadržený na pádlování. Takže WW II–III přijde vhod.

Doma jsem neměl moc času, takže jsem na sebe navlékl nějaké věci, zbytek hodil do loďáku a jeli jsme. Když jsme dorazili na nasedačku, čekalo mě nemilé překvapení. Moje bunda a šprajda zůstaly doma. Pravda je, že to nebyla úplně moje vina, ale to tady nebudu rozebírat. Prostě jsem si to měl zkontrolovat.


A jedem, snad nebude moc cákat

A jedem, snad nebude moc cákat

No jo, ale co teď. Přece nepojedeme zpátky domů. Tak blízko to taky není. Naštěstí Skalice je naše domácí záležitost a znám ji opravdu dobře a stav vody byl spíše malý. Začali jsme tedy improvizovat. Místo vodácké bundy bude muset stačit zimní snowboardová, ale co se šprajdou? Tu nahradil loďák a gumicuk. Nebylo to sice absolutně vodotěsné, ale podstatnou část límce to zakrylo.


Jízdu jsem nakonec zvládl v pohodě. Nemohl jsem si ji sice pořádně užít a většině vln jsem se vyhýbal, ale jak se říká: „Zážitek nemusí být hezký, ale intenzivní.“ Na svoji obhajobu bych jen dodal, že řeku jsem opravdu znal jak své boty a věděl jsem, že ji sjedu, aniž by mi cáklo na ramena. Jinak samozřejmě na něčem divočejším nebo jen neznámém bych si to nedovolil. Byl by to hazard se životem a plavání v zimní bundě si nedokážu ani pořádně představit.

A jaké zkušenosti se zapomínáním máte vy? Těším se na vaše komentáře, ať vím, že v tom nejsem sám.

Foto: Kuba Vondrášek
---
Přečtěte si rozhovor s autorem článku, nebo se podívejte na článek Povinná výbava lodi na divokou vodu.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner