REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Lezení na ostrově Catba v severním Vietnamu

12.01.2015 |Lu | Lezení

Lezení v Halong Bay

Naše poslední lezecké zastavení (pokud nepočítám výstup na Fansipan, nejvyšší horu Indočíny, kde šlo spíše o vytrvalé šlapání do kopce) se odehrálo asi dvě hodiny na východ od Hanoje, hlavního města Vietnamu. Tam se nalézá malebná zátoka Halong Bay, kterou tvoří vápencové skalní útvary čnící z moře, které znalcům jistě připomenou lezeckou oblast kolem Krabi na jihu Thajska. Poetiku celého místa narušuje jen místy divoká betonová výstavba Vietnamců, ale to naštěstí jen ve městech.

 

Výhled z města Catba

Výhled z města Catba

Ostrov Catba


Ostrov Catba je největším z ostrovů v Halong Bay a hlavní město Catby Catba je dobrým výchozím místem pro výlety do okolí. Ubytovat se zde můžete za krásných 6 dolarů za noc pro dva třeba i v 6. patře nějakého betonového monolitu na pobřeží, ráno si můžete vypůjčit skútr a pak už jen doporučujeme zmizet z města. Nezbytné informace a mapu pro výlety získáte v Asia Outdoors, což je zase jedna „zápaďácká“ agentura, která lezení kolem Catby rozjela a podporuje.

 

Butterfly Valley

Butterfly Valley

Butterfly Valley


Největší lezeckou oblastí na Catbě je tzv. Butterfly Valley, která se nachází asi 15 minut jízdy na severozápad z centra hlavního města. Nám se zásadní odbočku za benzínkou podařilo přejet a projeli jsme si tak nechtěně půlku ostrova. Při druhém pokusu jsme už odbočku na prašnou cestu směrem nejstarší vesnice Lien Minh trefili a po asi dalších 5 km dramatické jízdy (a občas i mojí chůze do kopce) jsme se dostali do vesnice.

Butterfly Valley

Na jejím konci jsme už viděli velký vápencový masiv za loukou, na které vesničan v typickém špičatém slamáku právě pásl krávy. Na této skále naleznete více než padesát sportovních cest od obtížnosti 4 do 8b+ s jištěním v překvapivě dobrém stavu (na rozdíl třeba od zmiňovaného Krabi). Může za to opět výše jmenovaná agentura, které platíte i poplatek za lezení, který si zčásti nechávají a zčásti věnují pánovi v klobouku, tedy majiteli pozemků.

Většina cest je zde spíše obtížnějších, takže zpátky do města pojedete unavení. A to vás čeká ještě nějaké to pivko v místním baru, které je dokonce levnější než u nás (což se zdá až neuvěřitelné).
 

Tiger Beach

Tiger Beach


Moody Beach a Tiger Beach


Daleko menší, ale pro našince zajímavější, jsou lezecké možnosti na plážích na nedalekých ostrůvkách. My jsme se snažili na tyto pláže nejdříve dostat sami, ale rukama a nohama se nám zmíněný ostrov popsat rybářům s lodí nepodařilo. Nezbývalo než se obrátit opět na agenturu a využít jejich organizovaného výletu.

Ze sousední Beo Beo Harbour jsme jeli asi dvacet minut lodí na první z pláží jménem Moody Beach. To je příjemná plážička na dopoledne s 6 převážně lehčími cestami na rozlezení.




Slo Pony Expres, 4 délky, 80 m, 6b

Slo Pony Expres, 4 délky, 80 m, 6b

V poledne jsme probudili spícího rybáře a přesunuli se na protější zhruba 200 m vzdálenou pláž Tiger Beach, kde nás čekal vrchol toho dne v podobě asi 80m vícedélky Slo Pony Expres s nejtěžší pasáží za 6b a nádherným výhledem do okolí.

Koho ani tenhle zážitek dostatečně neunaví, ten se může dolézt na jednodélkách na protější straně pláže, kde najde i slušné 7b. Tímto posledním lezeckým dnem a zároveň prvním dnem v roce náš výlet skončil a nám už jen nezbývalo doufat, že v Čechách nás už čekají zimní radovánky.


Slo Pony Expres


Fotografie: Lu

---
Přečtěte si také další dva Lúciny lezecké články z jihovýchodní Asie: Vang Vieng: tři lezecké oblasti na severu Laosu a Chiang Mai: vánoční lezení v severním Thajsku.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner