REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Dvoudenní přechod Krkonoš: pěšky, na běžkách, sněžnicích či běžecky

31.12.2014 |ms | Turistika a treking, Běžkování, Psí spřežení

Přechod Krkonoš je pro mě tradice, kterou musím každý rok absolvovat. Jedná se o akci, kterou zavedl horolezecký oddíl, jehož jsem členem, několik desítek let zpátky a která se koná vždy první prosincový víkend. Dřívější ročníky bývaly spíše běžkařské, nyní chodíme díky nedostatku sněhu často pěšky. Na následujících řádcích bych vás rád pozval na tento moc hezký 2 denní výlet, který má mnoho alternativ a podob, ať už letních nebo zimních. Trasu lze zdolat pěšky, na běžkách, na skialpech nebo se sněžnicemi. Vytrvalí běžci mohou i běžecky jako jednodenní celkem drsný výběh.

Přechod Krkonoš, foto: Mára Smolka


Výchozím a konečným bodem putování je Harrachov a Malá Úpa. Vzhledem k převládajícímu západnímu proudění větru je vyzkoušené, že z Harrachova do Úpy to je trochu jednodušší. Pro přenocování jsme několik ročníků volili Luční boudu, což je varianta velmi dlouhého prvního dne a trochu kratšího druhého. V posledních letech se nám osvědčilo přenocování na Brádlerových boudách, které jsou velmi příjemné a zároveň dělí výlet na dva celkem rovnocenné dny, co do námahy i délky šlapání.
 

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Obloha plná hvězd, -15 stupňů a trocha peří = geniální zážitek


Na začátek ještě nutno podotknout, že v rámci tréninku chodíme výlet „na těžkoˮ, s batohy a spíme ve spacácích a žďárácích venku na sněhu v záhrabu. Chata je jen pro měkoně a zimomřivce, či pro večerní pivko a rozpravy o uplynulé lezecké sezóně. Usínání v -15 stupních pod oblouhou plnou hvězd je nezapomenutný zážitek. Doporučení je dobrý péřový spacák, izolace od země v podobě dobré karimatky a v případě sněhová váníce žďárského vak. Přenocování neděláme na divoko, což se v NP Krkonoše nesmí, ale kultivovaně v okolí některé ze zmíněných chat.
 


Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Stoupání z Harrachova je vcelku příjemné, podle Mumlavských vodopádů, přes Krakonošovu snídani až na Voseckou bodu, která bývá v době naší návštěvy zavřená. Odsud už je to jen kousek na hřebenovou červenou značku. V případě přízně počasí doporučuji dále pokračovat právě po hřebeni. Pokud fouká nebo padají trakaře, je lepší zvolit trasu přes Labskou louku, Labskou boudu a Martinovku. Hřebenovka je co se výhledů týče vděčnější.
 

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Trocha počtů: ujité kilometry a nastoupané metry


Letošní ročník 2014 jsme zvolili přespání na Brádlerových boudách, se zacházkou z hřebenu na pramen Labe a Labskou boudu. První den putování jsme ušli 19,3 km a převýšení kolem 1000 m. Druhý den nás čekalo putování přes již nestojící Petrovu boudu, Špindlerovku, kolem Luční až na vrchol Sněžky. Výhledy z vrcholu byly dechberoucí, s viditelnosti zhruba na špičky bot, při projasnění mlhy i 4m před sebe. Malé ohřátí a občerstvení na poštovně vždy potěší a potom už jen sklesat dolů, a to nejlépe po červené přes Jelenku až do Malé Úpy. V případě varianty na běžkách je výstup i sestup na sněžku a seběh k Jelence s lyžemi na batohu. Přestože je druhý den klesající, tak převýšení bylo opět 900 m při délce trasy 21,2 km.
 

Přechod Krkonoš 2013, foto: Mára Smolka

Přechod Krkonoš 2013, foto: Mára Smolka

Barvitost podmínek o námi vybraném prvním prosincovém víkendu ukazují právě poslední 3 ročníky. 2012 jsme trasu absolvovali za krásně slunečného inverzního počasí, na menší vrstvě sněhu, která nebyla vhodná pro běžky, tudíž se šlapalo pěšky. Vše bylo ale krásně bílé, zimní a pod sněhem.

Ročník 2013 ukázal tu drsnější tvář Krkonoš, kdy nás doznívající orkán Xaver ani nepustil na hřebeny a s běžkami a naloženými batohy jsme se lopotili závějemi kolem Labské boudy a trasu jsme ani nedošli. 2014 nebylo po sněhu skoro památky, zato celé Krkonoše pokryla vrstva ledu, takže vše ohromně klouzalo a chůze po typických Krkonošských chodnících z kamenů bylo uklouzané dobrodrůžo.  

mapa


Trasu si můžete prohlédnout v outdoorové mapě, kde je možné si ji i stáhnout do vašich gps přístrojů v podobě gpx souboru.

Přechod Krkonoš 2012, foto: Mára Smolka

Zpět




Komentáře

11.06.2018 22:01| Hřebenovky

V roce 2016 jsme zimní hřebenovku Krkonoš podstoupili na sněžnicích. Byl to velký zážitek. Vidím, že jsem ale měli jasnější počasí. I tak to stálo za to :)
https://www.hrebenovky.com/krkonose

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner