REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak na kolo v zimě: 1. díl – Kolo a vybavení

08.02.2018 |M.Smolka | Cyklistika

I přestože díky globálnímu oteplování už zimy nejsou, co to bývalo, pořád je tu v zimě celkem kosa. Všestranný sportovní nadšenec s první vločkou zazimovává kolo a zažehluje parafíny na běžky.Ty jsou určitě i pro skalního cyklistu vhodným doplňkem, ale co mají dělat cyklisti, co neholdují zimním sportům a rádi by stále točili klikami? Cestičky zapadají do sněhu, asfaltky kloužou od ledu a nohy i ruce omrzají...

Laponsko, v popředí Peggy Marvanová, foto: Jan Kopka


I cyklisty můžeme dělit na zimomřivé a otužilé. Zimomřiví, kteří to s formou na nastávající cyklosezónu myslí vážně, zpravidla balí verkcajk a po Vánocích odjíždějí na Malorcu nebo Tenerife najíždět v místních horách objemy na silničním kole. Ti, co nemíří na jih, osedlávají zazimované miláčky doma na válcích a točí kliky o 106, například při sledování videozáznamů z Tour de France. O takovém tom domácím potrénováníčku jsme již dříve psali v článku o jízdě na válcích nebo o domácím trenažéru. Nyní se zaměříme na ty otužilé, kteří jezdí za všech podmínek po celou sezónu.
 

Sněžné kolo, foto: Duratec

Sněžné kolo, foto: Duratec

1) výběr kola


Cesty jsou zpravidla velmi rozbahněné, v lepším případě i zasněžené, v horším jen namrzlé. Silnice plné solí. Nic, co by naši dvoukoloví miláčci milovali. Mnoho zimních bikerů proto zazimovává „áčkové“ kolo a pro zimu má nějaké starší „béčkové“. Tuto praktiku lze doporučit, protože všechny komponenty dostávají v zimě hodně zabrat.
 

Ten, kdo nemá do kapsy hluboko, může podlehnout aktuálnímu trendu Fatbiků. Výstava Eurobikes ukázala, že se jedná pravděpodobně o nejmasivnější trend v cyklistice pro rok 2015. Jde o kola se změněnou geometrií rámu a především rozšířenými prostory pro opravdu tlustá kola.

Většinou jde o 26 palcová kola na širokých ráfcích, obutých do cca 3–4 palcových plášťů. Obvod kola je zhruba jako na 29". Dříve těmto  kolům holdovala pouze hrstka nadčenců v Čechách v čele s Honzou Kopkou, který má na fatbiku proježděnou třeba i Aljašku. Dnes je marketingová masáž výrobců kol zaměřená tímto směrem patrně z důvodu, že už neví co vyrábět.



Fatbike si určitě své nadšence najde. Ve vzduchu však stále zůstává visící nejistota, zda-li budou fatbikisté ukáznění, nebo budou běžkařům rozrývat stopy, jak se tomu již v minulosti nejednou stalo.


Plášť s hřeby, foto: Schwalbe

Plášť s hřeby, foto: Schwalbe

2) výběr plášťů


Alfa a omega celého zimní poježdění je výběr plášťů. Kdo zvolí klasické pláště, musí počítat s tím, že si občas natluče. Nejzákeřněji se chovají zamrzlé kaluže schované pod pokrývkou sněhu. Ve volbě obutí je tedy dobré volit co nejčlenitější vzorek a širší pláště. Aby kolo přilnulo, je vhodné ho podhustit. Platí pravidlo čím měkčí podklad, tím více podhustit kola. Materiál plášťů volit co nejměkčí.

Výbornou alternativou jsou pláště s hřeby. Na asfaltu je cítit citelný úbytek rychlosti, za to na sněhu a ledu drží kolo jak přibité. Drobnou nevýhodou je vrčivý zvuk, který pláště vydávají. Toto obutí je vhodné zvolit ve chvíli, kdy většina výletů jede po měkčích cestách mimo asfalt.
 

Laponsko, foto: archiv Jana Kopky

Laponsko, foto: archiv Jana Kopky

3) brzdy


Starší V-brzdy mají v zimě zásadní problém: namrzlé ráfky. Jakmile se ráfek namočí a je pod nulou, je zaděláno na průšvih. Toto řeší buď ruční, respektive nožní brzda (nedoporučujeme) nebo ještě lépe kotoučové brzdy. U těch je zase problém v mrazu s tuhnutí brzdové kapaliny. Dobrou radou a nutností je tedy brzdit vždy s citem, plynule a s rezervou.

 

foto: 45nrth.com

foto: 45nrth.com

4) Zimní cyklovychytávky


Největší bolestí zimní cyklistiky jsou omrzající periferie, čili prsty na nohou a rukách. Co se vybavení kola týče, existuje vychytávka návleky na ruce, které jsou součástí kola a zahřívají jinak nehýbající se prsty, jenž schytávají to nejmrazivější při jízdě jako první. Podobné superteplé návleky se vyrábějí i na nohy.

Další věc, na kterou je třeba myslet, je osvětlení. Pokud zrovna nebikujete v Laponsku během polárního dne, tak v našich zeměpisných šířkách bývá v zimě brzo tma. Běžná vyjížďka po práci si žádá nejen blikačku, ale i pořádný světlomet. Ideálně jeden na kolo, svítící do dálky a druhý na čelo, skenující blízké okolí.

Přesto vše je hlavním faktorem zimní cyklojízdy oblečení. Tipy a triky, jak se správně obléci, se dozvíte v pokračování tohoto článku v blízké budoucnosti.

--

Hledáte plán na víkend? Využijte rady chytré outdoorové mapy.

Zpět




Komentáře

26.12.2018 02:39| Filip

Jeden z mála dobrých článků o jízdě v zimě.

Já jezdím každou zimu, celou zimu, jak v sračkách kolem nuly, tak v -25 stupních, jednoduše tak, jak automaticky sedají jiní do žebřiňáku, usedám já za řídítka kola, aniž bych nějak blížeji hloubal nad tím, jestli je pravé poledne, nebo půlnoc, leden nebo červenec, jestli tam je tak nebo tak, tomu se přiměřeně obleču, samozřejmě.

Tak, jak chabrusáci stojí frontu na přezutí žebřiňáků v pneuservisu, tak já přezouvám kolo, úplně se stejnou logikou. Přijdou zimní podmínky, dostane kolo zimní pláště, zimní podmínky skončí, kolo dostane letní pláště, nic jiného mě nezajímá. A osvědčilo se mi to. Proč? Jednoduché:

240 hrotů na Marathonu Winter je víc, než má švýcarský horský autobus na pneumatice. Jasné, pokud je kolem třech stupňů a prší, tak jsou prakticky k ničemu, pokud nevjedu do bláta, ale když ten třeba ustane, vyjasní se a teplota klesne těsně k nule, tak i když cesta třeba namrzlá není, tak most může pěkně klouzat. Někdy to je vidět a lze tomu přizpůsobit způsob jízdy (nebo prostě slézt a vést kolo), někdy si toho člověk ale nemusí všimnout.

Dokud tady hrotové pláště nebyly, každou zimu jsem prostě spadnul. Neříkám, že šlo o něco hrozného, většinou s tím člověk počítal, ale nepříjemné a nebezpečné to prostě je. Buď jak buď, jde o nezvládnutí vozidla a případná nehoda by byla problém.

I s ohrotovanými plášti jde spadnout, samozřejmě, že ano, ony mají své limity, to je asi jako se vším, i ořetězovanou čtyřkolku lze dostat do smyku, když je \"vhodný\" povrh a \"vůle\", to je asi jasné, například při větších mrazech je třeba promrzlé mosty přejíždět opatrně, prostě zpomalit, kolo je lehké a do tvrdého ledu se hroty nezakousnou tak, jako do ledovky, ale to je asi tak všecko. Při rozumné a opatrné jízdě zkušeného jezdce prostě víc, než po popojetí o pár centimetrů do strany, nehrozí.

Prostě to zvažte, kolo nemá dvě stopy, ABS, ASR a já nevím co, všecko je na vás a 99% chabrusáků za volantem žebřiňáku absolutně nemá potuchy o tom, co a jak za těma řídítkama je.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner