REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018 |Kuba Vondrášek | Lezení, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking

Nedávno jsem takhle šel po Pařížské s vidinou parádního dne stráveného šopingem. Vzal jsem za kliku svého nejoblíbenějšího obchodu, ale těsně před otevřením dveří jsem si všiml nálepky „ZÁKAZ VSTUPU V OUTDOOROVÉM OBLEČENÍ.“ Otočil jsem se tady na podpatku své pohorky a šel raději do lesa. Dobře, tuhle historku jsem si vymyslel. Ale trocha pravdy na ní přeci je, a to výskyt zmíněných nálepek na dveřích některých obchodů s luxusním oblečením.

I v tomto se dá vyjít na Sněžku. Foto: Kuba Vondrášek


Jedná se o jakousi protestní akci, která má podle majitele obchodu za úkol kultivovat českou společnost, co se oblékání týče. Prý jsme kvůli svému stylu oblékání terčem posměchu v zahraničí, a to nejen díky ponožkám v sandálech a kostkovaným kalhotám, ale všeobecně kvůli tomu, že mnoho Čechů obléká pohodlné sportovní (nebo chcete-li outdoorové) oblečení prakticky pro jakoukoli příležitost. Já myslím, že v naší republice jsou k smíchu spíše jiné věci než styl oblékání.

Nechci autora této nálepkové akce nějak odsuzovat. Je samozřejmě dobré upozornit na to, že na některá místa (třeba do divadla) se hodí určitý dress code. Ale k tomu, abych pro běžný pohyb po městě oblékal perfektně padnoucí oblek na míru od italského krejčího, mě nikdo nedonutí.

Proč nechávat nejkvalitnější oblečení zavřené ve skříni?


Nechme stranou divadla. Z mnoha stran ale zaznívá kritika ke sportovnímu oblečení ve městě obecně s vysvětlením, že by mělo patřit do přírody. Proč bych si jako neměl v dešti vzít na cestu do školy svou táborákovým kouřem provoněnou goráčovku, když jsem za ní dal nemalý peníz? Vím, že mě za to jistě podrží, i když budou padat trakaře. Já se pak budu moct v suchu smát kravaťákům krčícím se při čekání na své taxi ve výklenku zdi, aby se náhodou nerozpustili.

Sportovní botky k saku? Posuďte sami... Foto: Josef Vacura

Sportovní botky k saku? Posuďte sami... Foto: Josef Vacura

Nesmím si vzít ani své oblíbené patroly (model kalhot)? Vždyť prošly dlouhým vývojem a testováním v nejrůznějších podmínkách, aby měly perfektně padnoucí střih, a proto mě nikde neškrtí, když si sednu (chlapi vědí, o čem mluvím). To musím ve městě nosit džíny, jako všichni ostatní, aby na mě lidi nekoukali skrz prsty?


Když už jsme u těch džínů, víte, že látka, z které se šijí, je původně určená jako plachtovina na stany či pytle? Takže jsme zase u toho outdooru... Džíny navíc byly vyráběny jako montérky a největší rozmach jim zajistila americká Zlatá horečka. Šli byste dnes do města v montérkách? Z historického pohledu evidentně ano.


GoreTex ne, nahota ano?


Proč vlastně lidem vadí outdoorové oblečení? Mě osobně přijde mnohem nevkusnější, když potkám nějakou slečnu, která pilně sleduje trendy módy a její takzvaný outfit se skládá z podprsenky s výraznou barvou, přes kterou si nandá síťované triko, aby všichni mohli obdivovat její… ehm. Dále má tu nejkratší minisukni, která se dá vůbec sehnat. Deset centimetrů pod sukní teprve začínají punčochy s krajkovým lemem. Vše završí botami na deseticentimetrových jehlách, po kterých ani neumí chodit. Kam to vůbec půjde dál? To budou za chvíli jako chodit nahatý?

Zákaz podpatků v horách


Někde jsem se dokonce dočetl, že už se o nálepky začala zajímat ČOI (Česká obchodní inspekce) a řeší, zda nejde o diskriminaci. Myslím, že outdooristi jsou pohodáři a nebudou si připadat diskriminovaní nějakou směšnou nálepkou na dveřích obchodu se smokingy.

Retro styl v horách, jen na ty expresky se bude blbě dostávat.<br>Foto: Vilém Patzelt

Retro styl v horách, jen na ty expresky se bude blbě dostávat.
Foto: Vilém Patzelt

Když už tam ale o zákazu mluvíme, nestálo by za to zamyslet se, v jakém oblečení se smí a nesmí do hor? Možná vám přijde směšné, že by někdo šel do lesa třeba v obleku a v mokasínech, ale bohužel tomu tak někdy je. Sám jsem jednou na Sněžce potkal paní v botách s deseticentimetrovým klínem.

Řekl jsem si, že tam nejspíš přijela lanovkou. Tak proč ne, ale když jsem viděl, jak schází v těchto botách po ledovce k Luční boudě, začal jsem se trochu bát. Jedna věc je móda, ale bezpečnost by měla být na prvním místě. Tahle paní by případným vyvrknutým kotníkem zbytečně přidělávala práci horské službě a to je mnohem pádnější důvod k nějakým zákazům než fakt, že nějaké oblečení není dostatečně nóbl.

Chtělo by se mi říci: „Pokud nás tedy nechcete ve svých snobských obchodech, tak my vás nechceme v přírodě.“ Ale to bych byl akorát stejný jako oni. Takže ať si klidně chodí do lesa, v čem chtějí, ale ve chvíli, kdy odhodí jen jediný navoněný papírový kapesník nebo kvůli svému nevhodnému odění zbytečně zburcují horskou službu, přijdu jim do obchodu v mačkách a nechám si taky udělat nálepky. Nejspíš na nich bude věta, kterou se k tomuto vyjádřil Hanibal na svém facebooku: „No tak jo! Zákaz vstupu do lesa ve SMOKINGU, saláti!“

Co si o zákazu outdoorového oblečení myslí fanoušci Outfanatiku na Facebooku?


A co si o outdoorové módě ve městě myslíte vy?
 

---
A jak se do lesa obléká horská služba se dočtete v článku zde.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner