REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018 |Kuba Vondrášek | Lezení, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking

Nedávno jsem takhle šel po Pařížské s vidinou parádního dne stráveného šopingem. Vzal jsem za kliku svého nejoblíbenějšího obchodu, ale těsně před otevřením dveří jsem si všiml nálepky „ZÁKAZ VSTUPU V OUTDOOROVÉM OBLEČENÍ.“ Otočil jsem se tady na podpatku své pohorky a šel raději do lesa. Dobře, tuhle historku jsem si vymyslel. Ale trocha pravdy na ní přeci je, a to výskyt zmíněných nálepek na dveřích některých obchodů s luxusním oblečením.

I v tomto se dá vyjít na Sněžku. Foto: Kuba Vondrášek


Jedná se o jakousi protestní akci, která má podle majitele obchodu za úkol kultivovat českou společnost, co se oblékání týče. Prý jsme kvůli svému stylu oblékání terčem posměchu v zahraničí, a to nejen díky ponožkám v sandálech a kostkovaným kalhotám, ale všeobecně kvůli tomu, že mnoho Čechů obléká pohodlné sportovní (nebo chcete-li outdoorové) oblečení prakticky pro jakoukoli příležitost. Já myslím, že v naší republice jsou k smíchu spíše jiné věci než styl oblékání.

Nechci autora této nálepkové akce nějak odsuzovat. Je samozřejmě dobré upozornit na to, že na některá místa (třeba do divadla) se hodí určitý dress code. Ale k tomu, abych pro běžný pohyb po městě oblékal perfektně padnoucí oblek na míru od italského krejčího, mě nikdo nedonutí.

Proč nechávat nejkvalitnější oblečení zavřené ve skříni?


Nechme stranou divadla. Z mnoha stran ale zaznívá kritika ke sportovnímu oblečení ve městě obecně s vysvětlením, že by mělo patřit do přírody. Proč bych si jako neměl v dešti vzít na cestu do školy svou táborákovým kouřem provoněnou goráčovku, když jsem za ní dal nemalý peníz? Vím, že mě za to jistě podrží, i když budou padat trakaře. Já se pak budu moct v suchu smát kravaťákům krčícím se při čekání na své taxi ve výklenku zdi, aby se náhodou nerozpustili.

Sportovní botky k saku? Posuďte sami... Foto: Josef Vacura

Sportovní botky k saku? Posuďte sami... Foto: Josef Vacura

Nesmím si vzít ani své oblíbené patroly (model kalhot)? Vždyť prošly dlouhým vývojem a testováním v nejrůznějších podmínkách, aby měly perfektně padnoucí střih, a proto mě nikde neškrtí, když si sednu (chlapi vědí, o čem mluvím). To musím ve městě nosit džíny, jako všichni ostatní, aby na mě lidi nekoukali skrz prsty?


Když už jsme u těch džínů, víte, že látka, z které se šijí, je původně určená jako plachtovina na stany či pytle? Takže jsme zase u toho outdooru... Džíny navíc byly vyráběny jako montérky a největší rozmach jim zajistila americká Zlatá horečka. Šli byste dnes do města v montérkách? Z historického pohledu evidentně ano.


GoreTex ne, nahota ano?


Proč vlastně lidem vadí outdoorové oblečení? Mě osobně přijde mnohem nevkusnější, když potkám nějakou slečnu, která pilně sleduje trendy módy a její takzvaný outfit se skládá z podprsenky s výraznou barvou, přes kterou si nandá síťované triko, aby všichni mohli obdivovat její… ehm. Dále má tu nejkratší minisukni, která se dá vůbec sehnat. Deset centimetrů pod sukní teprve začínají punčochy s krajkovým lemem. Vše završí botami na deseticentimetrových jehlách, po kterých ani neumí chodit. Kam to vůbec půjde dál? To budou za chvíli jako chodit nahatý?

Zákaz podpatků v horách


Někde jsem se dokonce dočetl, že už se o nálepky začala zajímat ČOI (Česká obchodní inspekce) a řeší, zda nejde o diskriminaci. Myslím, že outdooristi jsou pohodáři a nebudou si připadat diskriminovaní nějakou směšnou nálepkou na dveřích obchodu se smokingy.

Retro styl v horách, jen na ty expresky se bude blbě dostávat.<br>Foto: Vilém Patzelt

Retro styl v horách, jen na ty expresky se bude blbě dostávat.
Foto: Vilém Patzelt

Když už tam ale o zákazu mluvíme, nestálo by za to zamyslet se, v jakém oblečení se smí a nesmí do hor? Možná vám přijde směšné, že by někdo šel do lesa třeba v obleku a v mokasínech, ale bohužel tomu tak někdy je. Sám jsem jednou na Sněžce potkal paní v botách s deseticentimetrovým klínem.

Řekl jsem si, že tam nejspíš přijela lanovkou. Tak proč ne, ale když jsem viděl, jak schází v těchto botách po ledovce k Luční boudě, začal jsem se trochu bát. Jedna věc je móda, ale bezpečnost by měla být na prvním místě. Tahle paní by případným vyvrknutým kotníkem zbytečně přidělávala práci horské službě a to je mnohem pádnější důvod k nějakým zákazům než fakt, že nějaké oblečení není dostatečně nóbl.

Chtělo by se mi říci: „Pokud nás tedy nechcete ve svých snobských obchodech, tak my vás nechceme v přírodě.“ Ale to bych byl akorát stejný jako oni. Takže ať si klidně chodí do lesa, v čem chtějí, ale ve chvíli, kdy odhodí jen jediný navoněný papírový kapesník nebo kvůli svému nevhodnému odění zbytečně zburcují horskou službu, přijdu jim do obchodu v mačkách a nechám si taky udělat nálepky. Nejspíš na nich bude věta, kterou se k tomuto vyjádřil Hanibal na svém facebooku: „No tak jo! Zákaz vstupu do lesa ve SMOKINGU, saláti!“

Co si o zákazu outdoorového oblečení myslí fanoušci Outfanatiku na Facebooku?


A co si o outdoorové módě ve městě myslíte vy?
 

---
A jak se do lesa obléká horská služba se dočtete v článku zde.

Zpět
Komentáře

18.12.2014 09:29| Pavel

Mě nejvíc dostávaj takový ty Pražáci, co si nakoupěj outdoorový hadry za spoustu peněz a pak se v tom pěkně producírujou, ať každej vidí, že na to maj. Přitom se neodvážej víc jak 10 km za Prahu, protože dál už je to neprozkoumaná džungle.

Re: Pavel

18.12.2014 15:01| Wikk

Máš recht, půjdu do sebe a nakoupím si laciné oblečení od větnamců, ideálně modré tepláky s kapsou na zadku a flanelovou kostkovanou košili, abych byl vůči vám, chudým venkovanům loajální. Také nebudu jezdit ani těch 10km za Prahu, aby mě tam náhodou nevylekal zuřivý lumík a nebyl jsem tak těm Pravým a Jediným venkovským lidem pro smích. -> Co je to za ubohý komentář, který navíc není vůbec k tématu?

"Víte pane redaktore, co znamená slovo autdůr?" ;-)
Český ekvivalent anglického výrazu outdoor je venkovní, tedy všude jinde, jen ne v uzavřené místnosti a to je i v místě, kde se nachází onen obchod, pokud to tedy není stánek na trhu. Možná to majitel obchodu myslí jinak. Chce, aby se zákazníci u něj cítili jako doma. Tedy před vstupem je nutné se převléknout do indoor oblečení, například to, které kdo nosí doma. Je to skvělá myšlenka a takovou bychom měli podpořit. Protože pokud to tak není a lid přijme myšlenku, že outdoorové oblečení, tedy myšleno oblečení do přírody, patří výhradně do přírody (ne do měst), přijímá zároveň opovržení nad přírodou a vlastně nevolí žít s ní v souznění pokud možno i ve městech.
Souhlasím s autorem. Je to nakenc naše svoboda rozhodování, co budeme nosit na sobě.

Re: Pavel

18.12.2014 15:18| Honza Hemelka

U Wikkova zuřivého lumíka jsem se ohromně pobavil :-) Bohužel nemožnost Pražáků v jakémkoliv zrovna se hodícím kontextu už u některých lidí (Pavle) patří k základním způsobům, jak definovat sebe sama a najít své pevné místo na světě. To by měl zajímalo, proč vůbec tolik lidí do Prahy pořád jezdí...

Re: Wikk

19.12.2014 19:02| Pavel

Nevím jestli jsi četl ten článek, ale jeho stěžejním tématem je nošení outdoorového oblečení ve městě a kupodivu i můj komentář je o tomto tématu.

Jinak jsem to samozřejmě nemyslel všeobecně na všechny Pražáky. Jen jsem chtěl upozornit, že takoví lidé existujou. Jedná se o stejné individuum, co se občas objeví pod skálou či u jezu a má hrozně chytrý kecy, přičemž ale sám nic neumí a jelikož je Praha naše nejlidnatější město, tak jich je tam hold nejvíc.

Re: Pavel

20.12.2014 14:32| Sharky

Pavle tvoje logika dává smysl, ale statisticky nesedí. Jelikož na venkově (to je pro Pražáka cokoliv kromě Prahy) žije 9x víc lidí než v Praze, tak i blbců je na venkově zhruba 9x víc než v Praze, jestli je jejich poměrné zastoupení v populaci stejné. Takže až příště narazíš na blbce, je daleko větší šance, že to není Pražák, než že je. No a taky nezapomeň, že spousta blbců se mohla do Prahy přistěhovat a pak se nedají považovat za Pražáky, i kdyby měli pět pražských SPZetek. Já teda vyznávám názor, že na blbce narazíš všude a kdo je blbec na vesnici, tak bude blbec i v okresním městě, v Praze a dokonce i když pojede do Ameriky.

Re: Sharky

20.12.2014 15:00| Gabriel

Jak se dá změřit poměrné zastoupení blbců?

Re: Sharky

20.12.2014 18:10| Pavel

Sharky u tvého vzorce si zapomněl na jednu důležitou veličinu a tím jest hustota zalidnění, což znamená, že v Praze narazíš na mnohem víc lidí než na vesnici a tím pádem je zde i větší šance narazit na blbce.
Jinak souhlas, že na blbce narazíš kdekoliv.

Re: Pavel

07.01.2015 19:57| Wikk

Pavle, dokonce bych řekl, že můj komentář je méně OT než tvůj, jen jej dočíst dokonce... ale mysli si co chceš. Jen mě irituje reakci typu: "No jo to ti pražácí." Přitom dnes na území Prahy žije více Moraváků a slovákůa vůbec mimopražských než lidí v Pze rozených a žijících.
Ale zase jsme mimo téma ;-)

19.12.2014 10:20| Jana T.

Tak takhle jsem se dlouho při čtení nezasmála! Souhlasím s Kubou (autorem). Zrovna jsem přemýšlela, jakou sukni si zítra vezmu na procházku na hrad, ale nejspíš vyrazím v pohorkách :)

19.12.2014 10:23| Sára

No moment, třeba taková dlouhá volná sukně je na hory (na letní hory) ideální: jdeš po holém hřebeni, kde není kam se schovat, když si chceš odskočit. V dlouhé sukni si stačí přičapnout.

Re: Sára

19.12.2014 15:52| Kuba V.

Je pravda, že volné sukně děvčatům v létě docela závidím, nejenom proto, že je v ním naprostá volnost pohybu, ale hlavně proto, že to v ní pěkně luftuje :-D. Když bych si však chtěl odskočit, tak to asi bude horší.

19.12.2014 14:21| Michal T.

Kubo super článek, smál jsem se od začátku do konce. Už se těším na ten protestní pochod proti blbosti: do obchodu v mačkách. Co se týče bezpečnosti v přírodě: maximální souhlas.

22.12.2014 12:35| karel

Na DVTV celou diskuzi posunuli zase o kus dále http://video.aktualne.cz/dvtv/zakaz-outdooru-obleceni-na-milesovku-do-mesta-nepatri/r~ed1d0fa286e511e4a7d8002590604f2e/

08.01.2016 12:00| Kuba V.

modní policie v horách https://www.facebook.com/outdoorfilmy.sk/photos/ms.c.eJwzNDA0MDAxNTU3NTcyNDMw0jOECACZxhYWRmZmAG6~;BpE~-.bps.a.1010045555721604.1073741838.159478207445014/1010045575721602/?type=3&theater

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 1. díl – Kolo a vybavení

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 474 lidí)


Banner