REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Noční orienťák aneb jak si zlepšit mapové schopnosti

11.12.2014 |Šárka | Orientační sporty

Foto: Noční bohnický orienťák

Mezi orienťáckými profesionály je obecně trénování v noci považováno za velmi kvalitní mapovou přípravu. Viditelnost blížící se nule vás nutí běhat co nejvíc přesně, nemůžete totiž spoléhat na to, že někam vyrazíte a „časem to někde poznáte“. Buzola je v noci ještě důležitější než ve dne, orientace podle v dáli se rýsujících porostů je totiž nemožná. V noci se buzola nepoužívá jen tehdy, když nemáte tušení, kde jste se to ocitli a kterým směrem byste měli pokračovat, ale prostě pořád.

Každá drobná nepřesnost se vymstí, i z drobného úletu se lehce stane desetiminutová chyba. Pro nováčky to může být trochu frustrující, opravdu dobří závodníci se ale bez tréninků za tmy neobejdou. Zejména v oblastech, kde nejsou k dispozici orientačně těžké terény.


Foto: www.nocaky.uvadi.cz

Foto: www.nocaky.uvadi.cz

Bojovka ve dvojicích: zábava, ale ne orienťák


V Praze se přes zimu nočních orienťáků koná spousta, jen některé vám ale pomohou orientační schopnosti rozvíjet. Běžné nočáky mívají podobný charakter: obvykle se jedná o závod dvojic, často koedukovaných (asi aby se závodníci sami nebáli), shromaždiště v hospodě (protože příležitost setkat se s přáteli bývá důležitější než samotný závod), jednoduchý terén a často také nejrůznější úkoly na trati.

Spíš než o závodě by se dalo mluvit o bojovce, která má ke skutečnému orienťáku hodně daleko. To jí ale rozhodně neubírá na zábavnosti.


 

Není nočák jako nočák

 
Tahle charakteristika samozřejmě neplatí stoprocentně na všechny akce. Například pravidelné EPO orienťáky v pražských parcích a lesích, jejichž podzimní série bohužel skončila první prosincový týden, mívají formát „normálního“ orienťáku jednotlivců. V posledních letech se staly vítaným tréninkovým zpestřením i pro zkušené orienťáky, zejména díky rostoucí konkurenci, která závodníky nutí skutečně závodit, ne se jen tak jít proběhnout. Zároveň jsou otevřené a nadmíru vhodné i pro začátečníky.
 
Foto: Noční bohnický orienťák

Foto: Noční bohnický orienťák


Králem mezi pražskými nočáky, co se přínosu ke zlepšení orientačních schopností týče, ale stále zůstává série tréninků F1. Je za nimi obvykle potřeba popojet autem za Prahu, odměnou ale bývá terén zajímavější a orientačně obtížnější než v případě závodů v pražských parcích.

Horliví začátečníci jsou tady sice vítaní, nesmí se ovšem divit, když na ně po třech hodinách strávených v lese v cíli už nikdo nebude čekat. Více informací o sérii F1 se dočtete tady (sekce Kde sportovat, horní zelená lišta). 

A jak nočáky berete vy? Jako kvalitní přípravu pro denní orienťák, nebo jako zábavu s kamarády? Podělte se o názory v diskusi.
 
---
Nevíte, jakou si vybrat baterku? Možná vás bude zajímat zátěžový test čelovky Fénix, o které jsme psali tady.
Nejbližší závody hledejte v kalendáři

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Czech Adventure Race 2016

Czech Adventure Race 2016

Šumava, Plzeňský kraj, Czech Republic

100

%

100

%

Související články

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

11.09.2016

Trať Wenger Czech Adventure Race stihli vítězové za 50 hodin

08.09.2016

Souboj na tři dny a tři noci o titul Mistra republiky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner