REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Vyhrají vodáci nad energetiky a získají pro sebe Čerťáky na celý rok?

03.12.2014 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

V posledních dnech rozproudily hladinu internetu diskuse o plánovaném zpřístupnění Čertových proudů pro vodáky na více než jeden víkend za rok. Doposud se voda pouštěla v rámci závodů vždy jen poslední víkend o prázdninách, po zbytek roku ji všechnu totiž semleli energetici a vypouštěli ji zpět až na vyrovnávací nádrži Lipno II. 

Vodáci z domova i ze zahraničí, kteří pouštění Čerťáků každoročně využívají, právem tuto akci nazývají vodáckým svátkem, o kterém jste se mohli dočíst v článku Čerťáky pod Lipnem aneb český vodácký svátek. Existuje šance, že si tyto sváteční proudy budeme moci užívat častěji?

Peřej papírna


Na první pohled se to může jevit jako skvělý nápad. Adrenalinové zážitky jsou čím dál populárnější a za divokou vodou se jezdí častěji a častěji především do Rakouska či Slovinska. Není přeci důvod odjíždět za divokou vodou do zahraničí, když můžeme podpořit domácí trh. Pravda, Alpy sice nabídnout nemůžeme, ale pár kilometrů pořádné divoké vody určitě ano. Ne nadarmo se říká, že Čerťáky patří k nejtěžším peřejím v Evropě. 

Peřej Železňák

Peřej Železňák

Vodáci nebo elektřina?


O zpřístupnění usiluje především Jihočeský kraj a obec Loučovice, která vždy na konci prázdnin ožije vodáky, že si v hospodě není ani kam sednout. Kladně se k projektu vyjádřilo i Povodí Vltavy a proti nejsou ani ekologové. Vždyť voda zde tekla celá staletí, než do toho zasáhl člověk a celé koryto vysušil pro pár wattů elektřiny.

Asi vás nepřekvapí, že přesně kvůli té troše elektřiny se nápad nelíbí papalášům z ČEZu, kteří nelenili a už stihli vyčíslit ztrátu 17 milionu, kterou by jim otevření kohoutů způsobilo. Když už jsme u těch čísel, voda by se měla upouštět v létě pět dní v týdnů po pěti hodinách, během kterých by na vodu pustili 500 vodáků.Radují se vodáci i organizátoři závodů


To by byla fakta, ale co se z toho nakonec vyklube? Rafting je určitě dobrým turistickým lákadlem a přinesl by pod Lipno spoustu peněženek. Z Loučovic by se tak mohlo stát vodácké centrum, jako je například v rakouském Wildalpenu či slovinském Bovci, kde se sjíždějí pádleři z celé Evropy. Výhodou místa je, že peřeje pod lipenskou přehradou nabírají postupně na obtížnosti, což ocení začátečníci, kteří by se tu mohli postupně zlepšovat. Ti, co netouží po extrému, můžou vystoupit třeba u Papírny.

Pouštění vody by určitě využili i organizátoři závodů, které tak budou moci rozložit do celého léta. Pravda, divácky je velmi zajímavé, když se závody ve sjezdu, slalomu, kajakrosu a raftingu konají v jednom víkendu na jednom místě, ale pro závodníky a organizátory je to dost nepříjemné. Závodníkům totiž překáží běžní vodáci a organizátoři musí vyladit harmonogram jednotlivých závodů, aby nedošlo ke kolizy.

Rampa Devils extreme race

Neztratí Čerťáky svoje kouzlo?


Podíváme-li se na minci z druhé strany, uvidíme, že vše není tak světlé, jak se zdá. Asi je každému jasné, že u nás nejde něco jen tak. Nejspíš se na tom bude chtít někdo pěkně nakapsovat. Také se obávám podmínek, které bude muset vodák splnit, aby se mohl trochu povozit. Zapsat se do pořadníku, a když se konečně dočká, tak bude muset zaplatit nemalé vstupné, či dokonce jet s průvodcem jako na horní Vltavě ze Soumaráku. Dále se pak bude člověk prodírat gumovou lavinou komerčních raftů...

Obavy mám i z českého přístupu k vodáctví. Už vidím, jak si nahoře dá nějakej Čenda butylku rumu na kuráž a pak bude přidělávat práci záchranářům, nebo čekat na šutru uprostřed schodů, až vypnou vodu, protože se odtamtud nebude moci dostat.

Pokud se uvolnění Čerťáků pro vodáky nakonec povede, bude to určitě krok kupředu. Jen se mi bude stýskat po té atmosféře, kdy se sjeli všichni vodáci z Čech všech druhů i vyznání jako slalomáři, creekaři, raftaři… No prostě nikdo si to nenechal ujít.

Foto: Kuba Vondrášek
---
Přečtěte si také článek  Čerťáky pod Lipnem aneb český vodácký svátek.
Kde jinde si u nás zapádlovat naleznete v sekci Kde sportovat v záložce Divoká voda. O tom, kde se dá v zimě v Praze eskymovat, si přečtěte v článku zde.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner