REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Krkonošský survival: závod, kde se setkávají mistři Evropy s turisty

21.11.2014 |Michal Peitz a Vašek Křivánek (Krkonošský survival) | Běhání, Turistika a treking, Extrémní závody

Pokud nejste zapřisáhlí běžci a rádi zkoušíte i jiné „venkovní“ aktivity, mohl by Vás zajímat Krkonošský survival. Je to závod náročný, exkluzivní, ale přitom dostupný pro všechny. Závod pro každého, kdo se nebojí vydat do drsných podmínek zimních Krkonoš. Závod, ve kterém není na každém rohu občerstvovací stanice (přesněji – nejsou žádné) a účastníci musí pečlivě vážit každý gram vybavení, které si nesou na zádech. Závod, ve kterém si startující vyzkouší pohyb v zasněžených horách, mohou zažít vichřici, noční mráz nebo husté sněžení. Či jako loni, běh po cestách mezi zelenými loukami.

Závod, při kterém se závodníci dostanou na nejhezčí místa Krkonoš, vystoupají do 1400m. n. m., nebo v údolí přebrodí řeku. A také zavítají do podzemních tunelů. Závod, který umožní srovnání a výměnu zkušeností mezi špičkovými sportovci a těmi, kteří se do podobného dobrodružství vydávají poprvé. Závod s omezeným počtem startujících, který tím získává určitou exkluzivitu a především příliš nezatíží prostředí, ve kterém se účastníci pohybují. Závod, který nechce být největší, nejdokonalejší, nej…, ale pouze výjimečný.Po třech předchozích, startuje další ročník v pátek 20. března 2015 ve 22:00 na zatím utajeném místě v Krkonoších. Na start budou účastníci odvezeni z cílového bodu (chata Kara) několika autobusy.

Jde o dvacetihodinový závod tříčlenných družstev v náročném zimním terénu, výhradně za použití mapy (bez GPS). Družstva mají za úkol nasbírat co nejvíce bodů za navštívení přibližně pětadvaceti různě bodově ohodnocených stanovišť. Kromě přesunů na běžkách či sněžnicích účastníci plní další disciplíny – lezení na skále, noční orientační běh či lezení na strom na čas.


Na startu

Na startu

Na startu se mohou objevit i mistři Evropy


Přestože jde o mladý závod, mezi soutěžícími již bylo několik mistrů republiky v různých outdoorových sportech (B7, LH24, Jesnický Tvrďák, Český Adventure Race = AR: několikadenní nonstop závod expedičního typu), účastníci MS v AR nebo polští mistři Evropy v AR. Většina z nich již v cíli letošního KS přislíbila účast v příštím ročníku, což lze brát i jako ocenění kvalit Krkonošského survivalu.

Závod je ale určen také pro účastníky, kteří s podobnými aktivitami teprve začínají. Protože se jedná o scorelauf (sami volíte pořadí navštívených kontrol), 20 hodin na trati jsou všichni, včetně vítězů. Takže i ti nejpomalejší (nebo největší pohoďáci, chcete-li) se do cíle dostanou v podobnou dobu jako ti nejlepší. Organizátoři mají kontrolní body již schválené Krnapem.

Aby nedocházelo k „opisování“, kdy družstva s horšími orientačními schopnostmi sledují ty „lepší“, jak nejdéle dokáží, zavedli organizátoři tzv. prolog. Z místa startu oběhnou v povinném pořadí 4 body v okolí. Pohybují se zhruba ve tvaru hvězdy (nebo motýla), při 8 rozdílných způsobech postupu mezi nimi. Prolog bude trvat zhruba hodinu. Je spravedlivý, protože všichni při volbě nejkratší trasy zdolají stejnou vzdálenost a stejné převýšení. Tím dojde k rozdělení celého hada soutěžících a na další trasu už budou družstva většinou vybíhat s rozestupy.

Brodění Labe

Brodění Labe

Po splnění prologu navíc platí libovolná volba postupu. Jediná omezení jsou dána pouze otevírací dobou doplňkových disciplín. Ještě v noci se týmy dostanou do systému podzemních tunelů, kde na ně bude čekat několik kontrol. Aby je našli, budou muset prozkoumat všechny chodby.


Bez schopného mapaře ani ránu


Je důležité mít v týmu alespoň jednoho dobrého mapaře. Přestože je v Krkonoších mnoho značených cest, zvláště v noci na první pohled jednoduché postupy tak jednoduché nejsou. Navíc v horách a ve sněhu, kdy některé z cest nejsou vůbec prošlapány. Zvláště pro příští ročník bude dle organizátorů důležité zvážit, zda pro pohyb zvolit sněžnice nebo běžky s tuleními pásy (lze i bez, ale je to pomalejší a namáhavější). Nebo si vzít oboje i za cenu komplikací s přezouváním a „zbytečné“ zátěže. Oba druhy pomůcek budou v některých částech výhodou, v některých nevýhodou. Pokud už ale nebude zbývat sníh pouze na hřebenech, jako loni.

I v Krnapu se dá závodit. Za určitých podmínek


Organizátoři závodu by chtěli poděkovat pracovníkům Krnapu za vstřícnost. Přestože je mezi lidmi rozšířené, že Krnap mnoho podobných aktivit nerad povoluje, realita je poněkud jiná. Ze zákona jsou hromadné akce na území parku zakázané. Lze ale udělit výjimku. Velmi záleží na včasnosti podání žádosti, protože je třeba vyjádření několika oddělení.

Odpočinek po prozávoděné noci

Odpočinek po prozávoděné noci

Při žádosti na poslední chvíli (bez předchozí konzultace) už Krnapu v případě nesrovnalostí nezbývá nic jiného, než zamítnutí. Po navržení náhradních variant a předložení žádosti nové pak totiž není čas vše znovu projednat. Také těžko povolit závod, když na jednom místě probíhá například zároveň akce pro děti a ve stejný čas bude kolem probíhat nebo projíždět mnoho desítek lidí.

Jiných příkladů lze jmenovat mnoho. Pokud ale nepřicházíte s přehnanými požadavky a svoje představy podřídíte požadavkům představitelů parku, řešení lze nalézt. Krkonošskému survivalu navíc pomáhá fakt, že se závodníci velmi rychle rozptýlí po velkém území, je jich zhruba 150 a na mnoha místech se navíc ukáže pouze část startovního pole. Na konci března „už“ je na horách málo lyžařů a „ještě“ málo pěších turistů, což je další výhoda.


Loni byl sníh jenom na hřebenech

Loni byl sníh jenom na hřebenech

Závodu se může zúčastnit 50 trojic v kategoriích muži, ženy a mix. Stejně jako loni lze čekat mnohem větší zájem o účast, než je maximálně možných 150 soutěžících. Více informací naleznete na webu nebo facebooku.

Fotografie z předchozích ročníků naleznete na webu závodu nebo tady, tady a tady.
---

Přečtěte si taky článek o loňském ročníku: Krkonošský survival: 20 hodin, 120 km, holé zadky v Labi.


Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner