REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Český Tilak oblékne horskou službu. Víte, v čem vás budou záchranáři tahat z průšvihu?

Promo Tilak

21.11.2014 |OVP & Tilak | Lezení, Turistika a treking, Sněžnice, Extrémní závody, Běžkování, Lyže a snowboard, Skialpy, Expedice, Ferraty

Rozkaz zněl jasně: do extrémních podmínek obléknout 520 horských záchranářů, kteří vyjíždějí až na 8 000 zásahů ročně. Výsledkem je kompletní nová sada vybavení od Tilaku, která obsahuje vše od zateplené vrstvy přes softshell až po goretexový hardshell. Horská služba ČR ji dostane v zimní sezóně 2014/15.

 
Vše začalo u zadávací dokumentace, kterou zpracovala materiálová komise horské služby. V jejím čele stál sám Adolf Klepš, dlouholetý náčelník horské služby v Krkonoších. Součástí dokumentace byly technické požadavky, základní design a barevná řešení. Z  expertů na materiály byl ke spolupráci přizván Roman Knížek z Technické univerzity v Liberci, který určil potřebnou odolnost, prodyšnost a další technické specifikace. Barevně bylo potřeba držet se tradice, tedy kombinace červené s blankytně modrou.
 
Následně dodal Tilak spolu s dalšími firmami v rámci výběrového řízení vzorové kusy, jejichž funkčnost posoudila výstrojní komise horské služby. Ta řeší i klíčové detaily jako je nandavání kapuce přes helmu nebo vhodnost umístění kapes vůči sedákům. A protože Tilak požadavkům vyhověl a nabídl i nejlepší cenu, tak vás určitě i v největší zimě může hřát pocit, že vám v případě potřeby vyrazí na pomoc chlapi se špičkovým českým vybavením.
 

Od softshellu po hardshell

 
Kolekce pro horskou službu vychází z praxí prověřených modelů Tilaku pro širokou veřejnost, které ale bylo potřeba přizpůsobit práci horských záchranářů. Celkově jde o osm modelů oblečení pro profesionální záchranáře i dobrovolníky.
 

Univerzální základ představují kalhoty Crux z prodyšného nemembránového softshellu spolu se softshellovovou bundou Trango z materiálu materiálu Windstopper Soft Shell X-Fast. Jde o střihově propracovanou bundu z tenkého elastického materiálu, díky kterému je bunda vysoce větruodolná, lehká a dobře sbalitelná. Určená je především na lezení, skialpinismus, turistiku nebo na kolo.
 
V zimě doplní softshellový komplet lehká hřejivá bunda Ketil vyrobená z lehkého polyamidu s vodoodpudivou úpravou, která je zateplená izolačním rounem Climashield Apex.  Bunda Ketil je celorozepínací a může být použita jako zateplovací nebo samostatná horní vrstva.
 
Základem pro hardshellový komplet bylo to nejlepší, co má Tilak ve své produkci. Členové horské služby si do extrémního počasí obléknou bundu a kalhoty Evolution. Jde o špičkový set z robustního třívrstvého materiálu Goretex určený především na horolezectví, drytooling, skialpinismus a extrémní lyžování.
 
Na klíčové goretexové vrstvě také proběhly některé specifické úpravy. Bunda Evolution přišla o sněhový límec, aby hrozilo co nejméně poruch, a kalhoty Evolution byly zbavený bočních kapes, které by záchranářům mohly při práci překážet. Zajímavé je i jinak řešené zapínání kalhot. Ty nejsou rozepínací po celé délce, ale jen ze tří čtvrtin. To proto, že na rozdíl od běžných lidí, kteří goretexové kalhoty běžně přes den sundávají a nandávají, je záchranáři obléknou jen jednou a jdou do akce. Zkrácením zipu se ušetřila trocha hmotnosti a snížilo se i riziko závad.
 
Celý tento komplet dostanou jak profesionálové, tak dobrovolníci. Profesionálové (kterých je asi sedmdesát) navíc získají ještě lehkou soupravou z materiálu GORE-TEX Active, což je špičkový lehký materiál s mimořádnou prodyšností. Jde o bundu Stinger a kalhoty Attack, které jsou určeny spíš na trénink a závodění, než na práci v terénu, protože lehounká čtyřistagramová bunda není vhodná na vysoké mechanické namáhání. Kromě toho budou profesionální záchranáři vybaveni ještě dalším hřejivým modelem bundy Ketil s kapucí a Climashieldem vyšší gramáže.
 

Tohle vybavení není na jednu zimu

 
V základních požadavcích tendru bylo, aby věci vydržely profesionálům nejméně na 3 roky a dobrovolníkům na pět. Podle Romana Kamlera, zakladatele Tilaku, přitom jejich goretexové oblečení vydrží při správné údržbě klidně deset let. A když se vám po letech bunda roztrhne o cepín, tak vám ji Tilak prostě opraví z původního materiálu, a vy většinou ani nepoznáte rozdíl. Zkrátka doživotní servis je jedna z velkých výhod Tilaku oproti zbytku goretexového světa.
 
Celkově členové horské služby dostanou následující vybavení:
 
Dobrovolníci i profesionálové
·       Softshellová bunda Trango (480 g, 4 990 Kč) 
·       Softshellové kalhoty Crux (420 g, 2 590 Kč) 
·       Zateplená bunda Ketil bez kapuce (320 g, 3 500 Kč)
·       Goretexové kalhoty Evolution (620 g, 7 990 Kč) 
·       Goretexová bunda Evolution (650 g, 10 990 Kč) 
 
Jen profesionálové
·       Lehká goretexová bunda Stinger (350 g, 7 490 Kč) 
·       Lehké goretexové kalhoty Attack (430 g, 6 890 Kč) 
·       Zateplená bunda Ketil s kapucí a vyšší gramáží (370 g, 3 500 Kč) 
 
 

A co na výsledek výběrového řízení říká Roman Kamler? „Přestože jsem v to moc nevěřil, jsem rád za výsledek výběrového řízení. Jsem si jist, že jsme schopni poskytnout horské službě prvotřídní vybavení a nadstandardní servis. Veškeré vybavení bylo vyrobeno v Šumperku, kde jsme schopni realizovat veškerý servis a opravy. A pořád jsem přesvědčen, že by Horská služba České republiky měla chodit v českých výrobcích. I holky v dílně jsou pyšné, když vidí chlapy někde na horách nebo v televizi a říkají si – tak tuhle bundu jsem šila já…“
 
Mimochodem víte, že česká horská služba má vlastní aplikaci pro chytré telefony? Ta umí sama odeslat GPS souřadnice člověka v nouzi, dát vám nejaktuálnější předpověď počasí nebo vás třeba v noční vánici dovést k nejbližší horské boudě. Podrobnosti o aplikaci Horská služba do mobilu najdete tady
 

Něco málo z historie

 
Společnost původně známou pod názvem KAMMsport založil Roman Kamler v roce 1986 a v roce 1993 firma po náročných jednáních získala licenci na zpracování materiálu GORE-TEX®. Kritéria pro její získání jsou nastavena velmi přísně a firma, která jej chce používat, musí pečlivě dodržovat technologii zpracování materiálu a samotnou konstrukci funkčního oblečení.
 

Doma v Šumperku využívá Tilak sadu špičkových technologií, které jinde v Evropě na jednom místě nenajdete. Mají tam vše od laserů, termolisů, technologií na lepení švů až po kontinuální i stacionární ultrasoniky (ať už to znamená cokoliv – pozn. Redakce J). Výsledkem je špičkové goretexové vybavení na světové úrovni, ale s českým doživotním servisem.
 
Pozor, Tilak nově najdete i ve slevovém programu na Outdooru v Praze. V jejich e-shopu tak můžete ušetřit 8 %, a to už je znát. Odkaz na slevu najdete tady. A jestli Tilaku fandíte, dejte si jeho profil do svých oblíbených nebo jim přes Outdoor v Praze rovnou pošlete zprávu.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner