REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Ožívá tajný vojenský komplex v Prokopáku?

27.11.2014 |Jana Tylová | Běhání, Cyklistika, Turistika a treking, Sport s dětmi

Vyrazili jste si zaběhat do Prokopáku ve všední den brzy ráno a nebo naopak odpoledne kolem 14. a 15. hodiny a divíte se, jak to, že se kolem vás prohnalo 30 aut a k tomu ještě autobus? To nic, to jen v tajném vojenském komplexu se začalo poslední dobou něco dít.

Auta v Prokopáku. Foto: Jana Tylová


Krycí název K-116


Spousta lidí vůbec neví, že uprostřed Prokopského údolí, v bývalém vápencovém lomu (v outdoormapě tady), se nachází tajný vojenský podzemní komplex. Jeho krycí název je K-116, armáda ho vede pod označením VÚ 2508. Donedávna jediná činnost, která tu byla na první pohled patrná, byly občasné večírky v domku na druhé straně silnice, naproti hlavní bráně.

2x denně projede Prokopákem 30 aut


Tohle je vidět na googlemaps

Tohle je vidět na googlemaps

Dneska, když si vyrazíte zaběhat nebo projet se na kole do této chráněné oblasti v době, kdy státní instituce mají padla, připadáte si jak na magistrále. A že si vojáci zrovna nelámou hlavu s rychlostí, a to ani tehdy, když projíždějí kolem kočárků se spícími dětmi, vám hlava nebere. Spolujízda evidentně vojákům nic neříká, protože co auto, to většinou jediný člověk – řidič. Když pak celou přehlídku završí méně než z půlky zaplněný autobus, nechápete už vůbec.

200 m dlouhá hala nebo rovnou celé podzemní město?


Každopádně je zřejmé, že je poslední měsíce v objektu opravdu živo. Co se tam ale skutečně děje, se dozvíme jen těžko. Všichni sočasní i bývalí zaměstnanci jsou vázáni mlčenlivostí, a tak se toho na veřejnost moc nedostane. Spíš vůbec nic. Nacisté tu za 2. světové války údajně vybudovali tovární halu na motory o délce 200 m. Po válce byl pak komplex nějakou dobu opuštěn, než ho obsadila armáda, která ho v 80. letech podle všeho značně rozšířila. Dnes je objekt velmi přísně střežen vojenskou policií, prý proto, že tu sídlí vojenské zpravodajské služby.

Jezírko, foto: Michal Tyl

Jezírko, foto: Michal Tyl

O této podzemní stavbě koluje tolik mýtů, že si člověk občas připadá jak v bondovce. Třeba se dozvíte, že je tak velká, že se táhne pod celým Prokopákem. Nebo to, že jsou podzemní prostory stále rozšiřovány a vlak, který jezdí hned naproti přes potok, sem v noci přiváží a zase odváží nejrůznější materiály a vybavení. To, že by si zastavení vlaku a jeho nakládání a vykládání mohl všimnout náhodný chodec, běžec nebo cyklista jedoucí po setmění z hospody domů, teorii až tak nevadí.

Objekt je také údajně jednou z bývalých důlních štol spojen s dnešním jezírkem, které je necelý kilometr vzdálené. Spekuluje se i o tom, že je napojen na pražské metro. Hlavní verze o účelu celého komplexu mluví o tom, že má sloužit jako kryt pro vedení státu v případě ohrožení.

S tím, že se běžný smrtelník o skutečném rozsahu a využití komplexu nic nedoví, asi nic nenaděláme. Ale upozornit na to, že si vojáci z Prokopáku dělají tak trochu dálnici, můžeme. Nehledě na to, že kdyby se bývali vozili všichni jedním autobusem (evidentně by se do něho v pohodě vešli, když jezdí poloprázdný), nemuseli bychom dvakrát denně uskakovat půlhodinové koloně aut uprostřed lesa, kam jsme si přišli zasportovat, odpočinout nebo prostě jen nadechnout vzduchu.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 877 lidí)


Banner