REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Povinná výbava lodi na divokou vodu

14.11.2014 |KV | Voda a lodě

Povinná výbava motorových vozidel je stanovena závaznou vyhláškou. Většina řidičů ji vozí především z obavy blokové pokuty ve výši až 2 000 Kč. Povinnou výbavu by u sebe měl mít i každý vodák na divoké řece. Nikdo vám ji kontrolovat nebude, ale to je jedno, protože ji vezete pro bezpečí své a svých přátel a můžete si ji alespoň přizpůsobit podle svých potřeb. Pojďme se tedy podívat, co by v ní nemělo chybět.  Především jste-li v kaňonu, z kterého není úniku.

To vše je dobré mít v lodiLékárnička


O lékárničce by se dal napsat celý samostatný článek. Je to taková alfa a omega bezpečnosti každého outdoorového sportu. Lékárničku si musí každý vyladit sám podle svých potřeb. Určitě by však neměly chybět nějaké obvazy, náplasti, dezinfekce a oblíbené růžové pilulky nebo jiné prášky na bolest. Vodáckou lékárničku je dále vhodné doplnit termoizolační folií. Asi je vám jasné, že mokrý člověk velmi rychle prochladne.

Specifikum vodácké lékárničky je především potřeba vodotěsnosti. Nabízí se hned několik variant, jak toho docílit. Nejoblíbenější je vložit lékárničku do malého loďáčku. Toto řešení je levné a v lodi dobře skladné. Ne vždy ale udrží vše naprosto v suchu. Já osobně vozím lékárničku ve flašce s širokým hrdlem, jako je například Nalgene.  Ta udrží vše v suchu a v lodi také moc nepřekáží. Její nevýhodou je, že se materiál špatně vyndává, takže musíte vše vevnitř pěkně uspořádat, abyste v nouzi neztráceli drahocenné vteřiny. Nejelegantnější řešení je vodotěsný kufřík typu Peli Case. Vněm máte vše v suchu a přehledně. Pořizovací cena je však vysoká a další nevýhodou také je, že se rozměrný hranatý kufřík v kajaku špatně skladuje.

Různé druhy obalů na lékárničku

Házečka


Házecí pytlík by měl být největším přítelem vodáka a neměl by chybět ani při pohodové vyjížďce po Sázavě. Je určen především k záchraně osob z nebezpečného místa na vodě, ale často jej využijete i k technicky náročným úkolům, jako je slaňování nebo stavba kladkostroje pro vyproštění zaklíněné lodi. Proto je dobré o házečkách něco vědět.

V obchodech jsou k dostání dva druhy házečkových lan, a to lano pletené a lano s jádrem a opletem.  Pletené lano je obvykle z osmi nebo šestnácti pramenů. Jeho nosnost je až o polovinu menší než u lana s opletem a je také více náchylné k opotřebení. Při vysokých teplotách vzniklých třením o karabinu se toto lano snadno speče.  Lano s opletem je sice větší, těžší a dražší, ale nabídne vám mnohem lepší vlastnosti. Konstrukčně je podobné klasickému horolezeckému lanu. Tvoří jej ochranný oplet a vlastní nosné jádro lana, které je tak nosnější a velmi odolné proti externímu poškození. Nemusíte se na něm proto bát slaňovat, nebo že jej při záchraně přetrhnete.

Žluté lano s opletem, pod ním lano pletenéTechnická výbava


Už jsem zde zmiňoval stavbu kladkostrojů. Ty využijete například při vyprošťování zaklíněné lodi. K tomu samozřejmě budete potřebovat další materiál. Kromě kladky taky dostatek karabin. Vhodné je mít alespoň jednu karabinu se zámkem, kterou využijete při slaňování nebo spouštění lodí na laně. Už se mi stalo, že jsem při spouštění lodě u nesjízdného vodopádu použil karabinu bez zámku, která v půlce narazila na skálu, a loď letěla sama dolů. Kamarád naštěstí stačil uskočit a vše se obešlo bez škody na zdraví či materiálu.

Zámkovou karabinu také využijete, když budete zachraňovat přivázaní na laně za vestu. Vhodné je mít také jednu karabinu s velkou světlostí. To neznamená, že svítí, ale že má velký prostor pro zacvaknutí něčeho objemného. V našem případě žerď pádla. Další, co využijete nejenom u kladko stroje, jsou různé smyčky a pomocné reep šňůry na prusíky. Ze smyček můžete vytvořit různé štandy nebo improvizovaný sedák.

Samozřejmě je nutné s touto výbavou umět alespoň trochu zacházet. Jinak budete v lodi vozit jen zbytečná kila navíc a může vám být spíš nebezpečná než užitečná. Tento materiál je vhodné vozit v nějakém loďáčku, aby vám v lodi nepřekážel a nemotal se. Alespoň jednu karabinu a smyčku si však nechte po ruce například ve vestě. Věřte, že to využijete poměrně často, třeba k přidržení lodě u břehu.

Zleva: velká karabina na pádlo, HMS karabina se šroubovacím zámkem, malá karabina s lehkou plastovou kladkou

Skládačka


Pádlo se vám může zlomit i na Vavřiňáku. To ovšem není taková tragédie. Můžete dojet s druhou půlkou, a pokud vám nezbyla ani ta, tak dojít pěšky. Horší je, když zlomíte pádlo při skoku z vodopádu v uzavřené soutěsce, z které se dostanete jen po vodě. To pak budete hodně vděční za to, že vezete v lodi zátěž v podobě skládačky, neboli pádla rozebratelného na dva až čtyři kusy. Nejčastěji je používané pádlo třídílné nebo čtyřdílné, podle toho, kolik máte v lodi místa. Rozebranou skládačku vložíte do zádi lodi pod vaky, které ji udrží na svém místě, a vám tak nebude překážet.

Další drobnosti


Na závěr se dostáváme k věcem drobným svou velikostí, ale ne svou užitečností. V první řadě to bude asi mobil, který nezapomeneme pořádně nabít. Samozřejmě nemůžeme počítat, že v soutěsce bude nějaký signál, ale když se nám podaří vyškrábat se ven, tak tam určitě bude a ušetříme drahocenný čas.

Dále se nám bude hodit také nůž. Jeho využití si jistě všichni dokážete představit. Dobré je mít také nějakou sladkou tyčinku, a to i když jedeme jen na krátký run, protože se může nečekaně protáhnout a energie z tyčinky v kapse se bude jistě hodit.

Nesmíme také zapomenout na píšťalku, kterou na sebe můžeme upozornit v nebezpečné situaci, ale také nám usnadní komunikaci ve skupině u řvoucí řeky. Úplně od věci není ani vozit imbus na dotažení šroubů v lodi.

Vše hezky uzpořádané v lodi, aby se nic nepletlo


Teď budu znít trochu jako z učebnice, ale nemůžu si to odpustit: Tak to byl výčet věcí, které je vhodné mít v lodi, pokud se chystáte na divokou vodu. Jak už jsem ale zmiňoval, je důležité si osvojit různé techniky a postupy s tímto materiálem dříve, než to budete opravdu potřebovat. Uvedl jsem zde různé tipy, které mám z vlastní zkušenosti, ale na svoji výbavu si musí každý postupem času přijít sám.

Foto: KV
---
Přečtěte si rozhovor s autorem článku, nebo se podívejte na další sportovní tipy zde.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner