REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Singltrek pod Smrkem: dobré podzimní zprávy

12.11.2014 |ms | Cyklistika

Singltrek pod Smrkem asi není třeba představovat. Pokud ano, tak jednou větou: Skvělé trailové ježdění po perfektně natrasovaných a upravených singltrekách uprostřed krásné jizerskohorské přírody, jehož obtížnost zvládne průměrně zdatný biker.  Přestože 1. 11. proběhlo oficiální symbolické uzavření sezóny 2014, tak stav tratí i samotné poježdění na sigltreku hodnotím jako výborné. Skutečnou zavíračku trailů připraví až počasí, které se zatím zdá být cyklistům nakloněno.

Podzimní trailík, foto: Mára S


Podzim v Jizerských horách bývá každý rok krásný až malebný. Letos je tomu ne jinak, takže nezbývá než doporučit prožít barvy podzimu právě na singltreku. Tento bikový projekt je nejstarší z podobných v ČR, a tak jsou znát místa, kde jsou traily docela vyježděné. Sjela se horní rovná vrstva a vystupují kameny, což řádný biker vlastně mnohdy přivítá. Dobrou zprávou je, že na singlech je vidět, že se stále něco děje a probíhají opravy. Změny a opravy jsem vám chtěl nafotit, ale znáte to, jak se člověk dostane do bikového flow, nelze stavět.
 

Trail Nad Czerniawou

Trail Nad Czerniawou

Stav stezek stále dobrý


Z aktuální podzimní návštěvy referuji, že z mnoha najitých oprav mohu zmínit například nové mostky na polském trailu Nad Czerniawou, koberce na klouzavých dřevěných lávkách na trailu Kolem Měděnce. Na mnoha místech jsou vidět nově vykopaná odvodnění, která snad napomohou tomu, aby v dolíkách nestála voda. Na trailech jsou vidět místa dosypaná jemným štěrkem, zpevněné kraje singlů kameny a další úpravy. Červená mezi centrem nad Novým Městem a křižovatkou u Lomnického mostu, úsek Nad liščí farmou, je nově vysypaný štěrkem a to platí i o úseku K Hubertce.Trail Okolo Měděnce

Trail Okolo Měděnce

Pozor na listovní tajemství


Víte, co to je listovní tajemství? Oficiálně asi to, že by vám pošťák neměl číst poštu. Nicméně mezi bikery tak nazýváme podzimní stav trailů, kdy spadané listí ze stromů vytvoří souvislou vrstvu nad trailem a při jízdě není vůbec vidět, co se pod listím skrývá. Je tedy tajemstvím, jestli biker vlítne do zapadané díry nebo trefí kámen či kořen. Ježdění se v těchto podzimních měsících stává o to adrenalinovější a tajemnější, následné modřiny z dobře utajených překážek více temnější.
 

Přestože jsou trialy často v listnatých lesích, tak díky vyježdění tratí jsou takřka bez listí a ježdění je bezpečné. Výjimkou jsou části na Hejnickém hřebeni, kde pár míst nese až 30 cm hlubokou vrstvu listí. Tam radím opatrně. Listový aquaplaning na kole hrozí ještě více než listovní tajemství. Svědkem tohoto faktu budiž můj odřený nos a natlučený bok. Přesto tento nádherný trail není radno vynechat. Průjezd zbavenými stromy a výhledy na Hejnické údolí jsou k nezaplacení. 
 

Návrat z trailu Hejnický hřeben

Návrat z trailu Hejnický hřeben

Krásné přírodní scenérie


Hlavní důvod, proč bych vás sem pozval právě na podzim, a to snad ještě i ten letošní, jsou nádherné přírodní scenérie. Typické jizerské hejnické údolí, kde se válí mlhy, z nichž vystupuje Chrám Navštívení Panny Marie. Na trailech při inverzi pálí sluníčko a do všeho hrají barvy přímo barevnou symfonii. Zmrzlé ruce ohřeje stále ještě otevřený bufet na Hubertce nebo třeba U sudu.
 

Trail Libverdská strana

Trail Libverdská strana

Z aktuálních nepříjemností musím uvést, že z důvodu těžby dřeva jsou uzavřený sekce Nad Libverdou a Bystrou vodou. Na víkend, kdy je zde největší ruch, jsou většinou zpřístupněny. Zato oblíbená sekce Silbergrundl je opět otevřena.

Z Prahy je celá sranda kolem 160 km a 1:45 času a na dálnici ani silnicích není žádný problém. Za návštěvu stojí i Oldřichovské sedlo. Skrz něj se projíždí na druhou stranu Jizerskohorského hřebenu. Barvy stromů a tmavé skály vystupující ze sytě žluté záplavy listí jsou neskutečné...

Trail Libverdská strana


--
Hledáte parťáka na kolo? Zkuste Hledám parťaka! A do auta přiberete lidi přes Spolujízdu.

 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner