REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Martin Koukal: „V horách se lidé chovají s pokorou, ve stopě při závodech je potřeba být dravější“

18.10.2014 |Michal Tyl | Běžkování

Martina Koukala zná většina lidí jako olympionika a mistra světa v běhu na lyžích (trať 50 km, Val di Fiemme 2003). Málokdo ale ví, že má za sebou i slušnou řadu horolezeckých výstupů v Himálaji, v Andách i v jiných koutech světa. Mimo jiné vylezl i na osmitisícovku Cho Oyu. Teď už se pomalu blíží zakončení jeho kariéry ve vrcholovém sportu, už hezkých pár let je táta od rodiny a učí „normální lidi“ na kurzech a kempech.


 
První nezáludná otázka: jak ses od běžek dostal k výškovému lezení?

Díky lyžování, jak jinak. Jako juniorský mistr světa jsem byl pozván na akci, na které jsem se seznámil s Radkem Jarošem, a lidsky jsme si sedli.

Šlo v případě hor jen o krátkodobou zkušenost, nebo je to něco, čemu by ses chtěl do budoucna naplno věnovat?

Hory jsem měl rád vždycky a bude tomu tak dál. Na světě je spousta hor, na které se dá jít, lézt nebo se na ně jen koukat. Do opravdu vysokých hor bych se v budoucnu ještě rád podíval, ale naplno se teď budu věnovat svým tréninkovým kempům.

M. Koukal, R. Jaroš a P. Vavrys při expedici na Cho Oyu

M. Koukal, R. Jaroš a P. Vavrys při expedici na Cho Oyu

Jak moc ti v horách pomáhá vytrvalost získaná na běžkách? Měl jsi výhodu oproti ostatním?

Vysoké hory jsou převážně o vytrvalosti, ale jen ta nestačí. Je potřeba mít nějaké dispozice pro výšku, pokoru k horám, dbát na aklimatizaci, mít dobré spolulezce a taky štěstí, nejenom na počasí. Nějakou výhodu jsem možná měl, ale není to tak, že když jste výborný v nížině, bude to tak i nahoře. To je právě případ Radka, který je dole průměr a nahoře extra třída.

Máš pocit, že je výrazný rozdíl mezi běžkaři a horolezci? Nebo se člověk jinak chová na horách a jinak ve stopě?

Lyžaři nějak všeobecně k horolezectví tíhnou, je mezi nimi i v mezinárodním měřítku hodně horolezců. Proč, to netuším… Myslím, že v horách se většina lidí chová stejně, s pokorou, ale ve stopě a při závodech je už potřeba být trochu agresivnější a dravější.

Zaměřuješ se nejen na výuku běžkování, ale i běhání a diagnostiku sportovců a obecně tvorbu tréninkových plánů pro vytrvalostní sporty. Když jsme šli spolu běhat, tak jsi mi v podstatě konečně odhalil, že trénuju úplně blbě, a to jsme se ani nedostali k technice. Třeba že běhám na každém tréninku stejně rychle, takže na závodě nemůžu pořádně zrychlit. Jaký by tedy měl být správný poměr pomalých, středně rychlých a rychlých tréninků? A teď myslím velice obecně pro průměrně trénovaného hobíka, bez výmluv na individuální potřeby:)

Vždycky bude záležet na individuálních ambicích, jestli sportuješ jen pro zdraví nebo chceš i závodit :) Já se neorientuji jen na závodníky, mojí snahou je pomoci každému s cestou za jeho cílem. Ale pokud chceš opravdu závodit, měl bys absolvovat zhruba 1/3 tréninků rychle. Nebo ještě jinak 15–20 % z celkového objemu tréninku dělej v intenzitě.

Kolikrát jsi v životě jel z Bedřichova na Jizerku a jaké jsou v Jizerkách tvoje nejoblíbenější úseky na trénink?

To opravdu netuším, ale mockrát. Nejoblíbenější úsek je pro mě výjezd na Rozmezí, jako bonus mám potom nádherný výhled na celé Jizerky.

Zdánlivě jednoduchá otázka: co tě v životě nejvíc baví a naplňuje? A co ti dělá poslední dobou největší radost?

Každý den a noc. To, jak se rozbíhá projekt Kempů Martina Koukala a že jsem teď víc doma s rodinou.

Jak jde dohromady vrcholový sport a rodina? Nebere to manželka tak, že si zase někde užíváš na běžkách, zatímco ona musí obstarávat celou domácnost?

Těžce a rozhodně to vyžaduje velkou toleranci. Někdy to je i tak, hlavně když se vrátím a Vanda se těší, jak jí pomůžu a já jsem tak hotovej, že to moc nedávám.

Je někdo z lidí kolem tebe, kdo třeba není příliš známý, ale kdo tě v oblasti sportování v přírodě něčím hodně inspiruje?

Radek Jaroš, i když to je teď už větší celebrita než já :)

A konečně, máš nějaké moudro, oznámení nebo zajímavou informaci, které bys chtěl na závěr rozhovoru předat lidem na Outdooru v Praze?

Zima je za dveřmi, tak pokud si ji chcete na běžkách užít jako nikdy, neváhejte a přihlaste se na můj kemp… Začínáme už na konci října na ledovci v Ramsau.
 
Na Machu Picchu

Na Machu Picchu

Díky moc za rozhovor a držíme palce tobě i rodině do všech vašich dobrodružství.
Za OVP se ptal Michal

 
Martin se v současnosti věnuje kempům pro běžce a běžkaře všech úrovní zaměřených na zlepšení techniky, výuku mazání a další poradenství s cílem, aby lyžování nebylo pro lidi jen dřina, ale hlavně zábava a zážitek. Pro hobíky nabízí také diagnostiku a tvorbu tréninkových plánů. Na jeho profil se můžete podívat tady, a jestli chcete vědět, co je u něj nového, přidejte si ho ke svým oblíbeným nebo mu rovnou napište zprávu.

Kdo si chcete pod Martinovým vedením zlepšit techniku na běžkách, najdete víc informací na jeho webu nebo facebooku. Nejbližší kemp bude 24.–28. října v Ramsau/Dachstein (Rakousko) a pak 23.–25. ledna Ladies kemp pouze pro ženy v Bedřichově.
www.martinkoukal.cz 

Foto: archiv MK

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner