REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

V Praze 12 bude odhalena naučná audiostezka

14.10.2014 |prazkestromy.cz + ms | Cyklistika, Turistika a treking

První pražská audiostezka již brzy provede první návštěvníky po památných stromech Prahy 12. Její slavnostní otevření proběhne v sobotu 18. října v rámci celorepublikových oslav Dne stromů. U jednotlivých stromů na trase budou pro děti připraveny zábavné hry. Cestu je možné absolvovat pěšky i na kole.
 

Lípa v Komořanech, foto: Aleš Rudl


Audiostezka má 6 zastavení, na kterých se každý bude moci zaposlouchat do historie a zajímavostech o památných stromech na trase. „Stačí mít k tomu jen „chytrý“ mobilní telefon a po načtení QR kódu na tabulce nedaleko stromu se spustí příslušná audionahrávka. Z ní se dozvíte informace o daném stromě,“ říká jeden z tvůrců stezky dendrolog Aleš Rudl.    
 

2 duby na Točné, foto: Aleš Rudl

2 duby na Točné, foto: Aleš Rudl

Stezka začíná v pražských Cholupicích a vede krajinou zdejšího přírodního parku. Prvními stromy na trase jsou hraniční duby na okraji přírodní památky Cholupická bažantnice, které jsou nejmohutnějšími stromy na trase. Dozvíte se také, u kterého dubu se natáčela scénka z pohádky Třetí princ. Osmikilometrová trasa končí v Komořanech, kde naproti zámku roste krásná lípa, která dříve patřila do jeho zahrad. 
 

Slavnostní otevření bude plné her


V sobotu 18. října bude stezka oficiálně otevřena. „U každého památného stromu budou pro děti připravené soutěže, které jim hravou formou přiblíží život stromu a čím jsou dřeviny důležité pro přírodu i pro člověka,“ doplňuje spoluautorka stezky Irena Oupicová. Součástí trasy bude i výstava obrázků dětí ze škol v Praze 12 na téma Příběh stromu.

Startovat můžete mezi 10. a 14. hodinou od hospody U Čámrse v Cholupicích. Pro nejmenší děti je trasa zkrácena na 4 kilometry a končí v Točné.


O dalších trasách po památných stromech si přečtěte v tomhle článku.

 

2 duby na Točné, foto: Aleš Rudl

2 duby na Točné, foto: Aleš Rudl

Nápad vytvořit netradiční naučnou stezku se zrodil před rokem v hlavách mladých dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus, kteří spojili své síly s odborníkem na památné stromy v Praze Alešem Rudlem. Akci podpořila grantem Městská část Praha 12. Více naleznete na internetových stránkách www.prazskestromy.cz, kde je k dispozici ke stažení plánek trasy s jednotlivými zastaveními.
 

Poznámka ke Dni stromů


Blížící se 20. říjen je již tradičně slaven jako Den stromů. Celorepublikové oslavy probíhaly jako stromkové slavnosti již na začátku 20. století. Tradice přerušená komunistickým režimem byla vzkříšena v roce 2000. Svátek stromů se slaví ve více než 50 zemích světa. Liší se však jeho načasování.

Autor: prazkestromy.cz, foto: Aleš Rudl

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner