REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

53km MTB trasa: Nahoru a dolů po Železných horách

20.10.2014 |ms | Cyklistika

Přinášíme tip na trasu po Železných horách, která vede v první části převážně po lesních cestách a vrací se pohodlně po silničkách zpět do místa výjezdu. Železné hory jsou chráněnou krajinnou oblastí nedaleko Pardubic a přestože okolí Hradubic je velká placka, tak na tomto výletě se poměrně nadřete. Trasa se vlní stále nahoru a dolů a na délce 53 km nastoupá skoro 1200 výškových metrů.

V hlubokých lesích Železných hor


Ideální výjezd je ze Slatiňan, kam se pohodlně dojede po dálnici a velkých silnicích na trase Praha–Pardubice–Chrudim–Slatiňany. Turistický ruch v této obci vzkvétá, takže kolem najdete spoustu nových stezek, altánků, rozhlednu a další atrakce. Parkovat se dá vedle zámku za 20 kč.
 

Rozhledna Chlum

Rozhledna Chlum

Na rozjezd největší terény


Asi nejterénnější část celé trasy je hned úvodních 6 km po zelené turistické, kde potkáte Kočičí hrádek či Rabštejnek, což je romantická zřícenina před ještě romantičtějším trailem z hradu po šutrech a kořenech až do údolí.

Následně se trasa ponoří do hlubokých lesů a dlouze vede po červené značce po pohodlné lesní cestě. Cestu obzvláštní naučná stezka v okolí vápencových lomů a pohádková stezka na stejném místě. Po projetí obce Starý dvůr se trasa zanoří do hlubokého údolí a podél krásného potůčku dojede ke Kaňkovým horám. Zde je třeba vynést po schodech kolo na hřeben, kterým se ubírá cesta dále.
 

Zřícenina Rabštejnek

Zřícenina Rabštejnek

Přehrada Seč: koupání, oběd, nebo obojí


Ústředním cílem putování je přehrada Seč, známe turisticko-rekreační centrum. Zde se dá poobědvat nebo se v létě vykoupat. Ze Seče trasa vede krátký kus po silnici, kde se občas objeví nějaké auto, ale u vsi Rtenín se uhne na již menší klidnou silničku.

Profil trasy je takový, že na Seč je to nahoru dolů, celkově spíše do kopce. Nenechte se znechutit špatným průměrem. Po vystoupání do vsi Kovářov už je to celé takřka jen z kopce a s hezkými výhledy z vrchů do doliny na Chrudim, Pardubice a za dobré viditelnosti ještě dál.

Kvůli rozhledům se rozhodně vyplatí vyjet na konci výletu na rozhlednu Bára, která je jednak zajímavou architektonickou dominantou, jednak je z ní hezký pohled do kraje. Dřevěná konstrukce ční na vrchu nad Rabštejnskou Lhotou a přímo vybízí k vyjetí celkem prudké stojky po modré značce.

Rozhledna Bára

Rozhledna Bára

U rozhledny se začínají aktuálně budovat single tracky, takže v budoucnu tu bude možná ještě více cyklovzrůša. Nyní zde lze navštívit lanové centrum nebo občerstvení. Zároveň jsou v okolních lesích umístěny kontroly pro orientační běh a je zde několik variant, jak si pěkně zaběhat.

Výlet lze doporučit všem cyklistům, spíše na horských než na trekových kolech. Všem sportovcům i rodinkářům doporučujeme navštívit okolí Slatiňan, kde je spousta atrakcí jako rozhledna, lanový park, běžecké trasy, zámek, stáje a hipostezky a další atrakce.  

Parametry trasy: 53 km / 1167 m převýšení / lesní a polní cesty
Mapa (fialová trasa), GPX ke stažení přímo v mapě nebo zde.

Foto: Marek Smolka

Mapa trasy


---
Další cyklistické trasy a informace o nich (po kliknutí na trasu) naleznete v outdoorové mapě (odkaz na mapu naleznete také v horní zelené liště) nebo ve článkové sekci Trasy.
 
Chcete-li přidat do mapy nebo novinek svou oblíbenou trasu (ať už MTB nebo běžeckou), kterou jste zaznamenali GPSkou, můžete nám ji poslat!

S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze.


 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner