REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Sedmero ferrat v srdci Děčína

08.10.2014 |Lu | Lezení, Ferraty

Výhled z ferraty na zámek

Když vyrazíte z centra Prahy na severozápad a ujedete přesně 111 km, tak se ocitnete na rušné ulici v centru Děčína a přímo před jedinou českou ferratou postavenou v centru města. Není to ani rok, co se pár chytrých hlav dalo dohromady a přizvalo legendárního pískovcového stavěče cest (zvaného skalní fréza) Karla Bělinu, aby udělal něco pro cestovní ruch tohoto města. Neudělal toho málo a zanechal za sebou hned 5 zajištěných cest. A protože mu zbývající holá stěna nedala spát, dostavěl po dalších dvou měsících ještě dvě, o chlup těžší.  A proto dnes na této stěně zvané Pastýřská naleznete na zhruba 100 výškových metrech 7 ferrat o délce 150–170 m. 

Popis ferrat na začátku


Kudy k nástupu a co si vybrat?


Nástup

Nástup

Začněme tedy od začátku. Jakmile se dostanete do tohoto malebně-industriálního města, odstavte někde poblíž Labského nábřeží auto/kolo/koloběžku a najděte budovu bývalého skalního výtahu (v mapě zde). U něj se už můžete obléci do ferratového a vybrat si na popisné cedulce (viz obrázek), jak dál postupovat.

Pokud jste spíše turisti a jste rádi, že jste si zvládli správně nasadit sedák a připevnit ferratový set, tak vám doporučíme nižší číslo a písmenko (například modrou nebo žlutou variantu za B). Pokud se již považujete za zkušené ferratisty, či dokonce lezce, vyzkoušejte C či D.


Ta snazší pětice cest


První police a pětice cest

První police a pětice cest

První část cesty je nicméně pro všechny cesty společná a ve dvou variantách stoupáte na kramlích po něčem, co dříve jistě byla zeď. Pak vás čekají dokonce historické schody a už jste na první polici, kde nastává okamžik rozhodování.

Chcete-li si užít den a výhledů na Děčínský zámek, Labe a zbytek města, vydejte se na některou z ferrat, které spatříte na polici jako první. Pokud se chcete před návštěvou vrcholové hospůdky (další bonus) už trochu zapotit, můžete zvolit Vzpomínku za B/2+, která začína zhruba veprostřed této police, a pokusit se ji lézt pouze po skále. Každá ferrata je na skále barevně odlišena, každopádně je dobré si na začátku zapamatovat, kterou barvu chcete vlastně lézt.


Odpočívadlo s vrcholovkou

Odpočívadlo s vrcholovkou

Všech těchto pět variant končí na hlavním pilíři, kde najdete odpočinkovou lavičku, vrcholovou knihu a volně položenou kasičku (která tam snad stále volně leží). Po zápisu a svačince můžete pokračovat mírně skopce šikmou policí až k závěrečnému stoupání, kde si budete opět vybírat ze dvou variant. Pokud chcete zůstat u té malinko těžší varianty, držte se vlevo na zelené Cestě do nebíčka, která byla mimochodem první výstupovou cestou.


Dvě náročnější varianty


Komín v nejtěžší cestě

Komín v nejtěžší cestě

Plánujete-li se opravdu zničit a nechcete kvůli tomu lézt ferrat několik (což je taky možnost), můžete z první police zamířit až z úplně pravé ferraty doprava. Úplně vpravo, bych si dovolila tvrdit, nám pan Bělina přichystal překvapení, které je po skále lezitelné jen obtížně a jde o zajímavé komínové lezení. Nutno ovšem dodat, že pokud se vám tuto cestu podaří přelézt, třeba i s pomocí všech kovových konstrukcí (jako mně), tak skončíte jen pár kroků pod zmiňovanou vrcholovou hospůdkou na vrchu Pastýřské stěny. 

Fotografie: Lu

Aktualizace: Děčínské ferraty se rozšiřují, přečtěte si článek o dvou nových převislých trasách z konce října 2014.
---
Pokud vás zajímají další ferraty, můžete se přečíst článek o ferratě v Bechyni nebo o ferratách v německé části Lužických hor.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner