REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rozhovor se slacklinerkou Ančou Kuchařovou

17.07.2013 |OVP | Lezení

Foto: Kletter Kiddies

Anna Kuchařová je lezkyně a budoucí architektka. Jak píše na svém blogu, se slackline začala v létě 2010 a je to pro ni svěží spojení sportu, meditace, užívání lesa a kamarádů. Do té doby lezla, jezdila na vodu, kolo a hory, běžkovala a běhala. Jenže ty lajny ji chytly ze všeho nejvíc. Získala holčičí evropský highline rekord a je členkou G4G a EQB týmu. „Nemůžu říct, že by mě to netěšilo, ale musím dodat, že lajny nejsou o rekordech, jsou o překonání sama sebe a to je na světě to nejtěžší a nejpěknější.“
 
Jak dlouhá doba uběhla mezi tvým seznámením s lajnou a získáním evropského highline rekordu a v čem ten rekord vlastně spočívá?
 
Foto: Kletter Kiddies

Foto: Kletter Kiddies

Teda upřímně nevím, myslím, že to byl rok. Pak jsem ten rekord držela asi 2 roky. Ale je to jedno, protože před měsícem jsem o evropské prvenství přišla díky jedné šikovné Francouzce. Zrovna teď jsem v jejím bytě v Montpellieur a zítra jdeme spolu s dalšíma lajnerama napínat do skal.
Rekord spočívá v přejité délce a pro highline platí, že lajna musí být ve většině délky alespoň 10 m nad zemí, ale jinak se s výškou nijak nepočítá.
(Pozn. red.: Druhý den po tom, co Anča odpovídala na naše otázky, přešla tu samou padesátimetrovou highline jako Laura – šikovná Francouzska. Je tedy teď spoludržitelkou nového rekordu.)
 
Slackline se objevilo teprve nedávno, prakticky nikdo tedy nezačne rovnou se slacklajnou, slacklineři se obvykle rekrutují z lezců. Pro které další sportovce je slackline lákavá?

Slackline zastřešuje několik disciplín. Myslím, že chození po úzké lajně na dlouhé vzdálenosti (longline) láká trpělivé vytrvalé sportovce, jako jsou cyklisti, běžci, lidi co cvičí jógu. Naopak skákání na širší kratší lajně (trickline) láká dynamické sportovce, třeba gymnasty, skejťáky, bajkery. Ale kdokoli může propadnout téhle vášni. Držitel světového rekordu v longline (450 m douhé) je kluk, který před tím nedělal žádný sport a denně hrál 16 hodin videohry.

Foto: Faith Dickey

Foto: Faith Dickey

Je slacklining drahý sport?
 
Člověk si prostě koupí lajnu a začne. Počáteční investice je kolem 2000 Kč. Nebo dokonce může začít na cizí lajně na některém z lajnových setkání. Pokud to člověka chytne, začne to být jako každý koníček trochu nákladnější, protože si postupně nakoupí spoustu specializovaného materiálu a začne cestovat za lajnama do ciziny.
 
Na jakém nejzajímavějším místě jsi napnula a přešla lajnu?

Teda, na to asi nejsem schopna odpovědět. Tahala jsem na spoustě krásných míst. Dost zajímavá je například spolupráce s hradem Kost, kde jsme již dvakrát pořádali mezinárodní highlinové setkání a napnuli tu asi 10 různých lajn. Letos poslední zářijový víkend bude 3. ročník.

Jak je Praha vhodná pro slackline trénink? Které lokality bys doporučila?

Foto: Lukasz Warzecha

Foto: Lukasz Warzecha

Praha je slackline poměrně otevřená, má spoustu krásných parků. Tradičními místy setkání jsou Stromovka a Letná. Při tréninku je nezbytné vybrat si silné stromy, ochránit kůru proti oděru a respektovat ostatní návštěvníky parku. Velmi populární pro trénink ve výškách byla Šárka, kde je možno napnout víc jak 10 různě dlouhých highline, ale toto jaro nám činnost zde byla zakázána z důvodu ochrany přírody. Je to škoda, protože lajnerů, kteří tam chodili, je v Praze asi 20 a nemyslím, že by trávu podupali víc než pejskaři či že by vzduch znečistili víc než tudy projíždějící auta. Navíc filozofie slackline je, že místo musí po našem odchodu vypadat stejně jako při příchodu.

(Pozn. OVP: Podívejte se i na mapu některých pražských slackline lokalit. Po maximálním přiblížení je možno kliknout na jednotlivé lajny a zjistit tím o nich podrobnější informace.)
 
Foto: Vojtěch Frohlich

Foto: Vojtěch Frohlich

Jak vůbec takový trénink vypadá a jak často se mu věnuješ?
 
Trénink je, že si člověk vezme na záda batoh s lajnou a kladkama (15–30 kg). Jde do parku. Najde si vhodné místo. Stráví hodinu napínáním. Většinou si pak musí chvíli dáchnout. Pak si pochodí tak dvě tři hodiny. Sundá a zvesela jde s báglem domů. Chodím tak dva až třikrát v týdnu a pak celý víkend.
 
Dá se slackline živit nebo aspoň přivydělávat?
 
Je na světě asi 5 lidí, kteří se uživí jako profesionální sportovci. Dalších tak 30 se živí výrobou a prodejem vybavení. Já jsem externistkou v Cirkuse trochu jinak, ale vím, že bych se tím nechtěla živit naplno. Baví mě, když si někde zavystupuji jednou, dvakrát do měsíce a pak se ráda vrátím k navrhování domů.
 
Máš nějaký cíl, který by sis na lajně chtěla splnit?
 
Mám vyhlídnutých několik lajn, které bych chtěla přejít. Jedna je v Českém ráji, vede z jedné pískovcové věže na druhou a když po ní jdete, tak na horizontu vidíte Ještěd.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner