REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Hamerák: legendární podzimní vodácká akce

30.09.2014 |KV | Voda a lodě

V době, kdy byla nad českou kanoistikou zatažená želená opona, byli tuzemští vodáci nuceni hledat kvalitní terén pro pádlování především v české kotlině. Naše podmínky však nejsou vodáckému sportu příliš nakloněny a po většinu roku se nám práší za pádlem. S tím se ale náruživí sportovci nechtěli smířit. Šli tedy proti proudu polosuchého koryta, až narazili na rybník nebo hrázku. Zde si řekli: „Líná huba, holé neštěstí,” a vydali se za hrázným. Slovo dalo slovo, možná se předalo i nějaké to všimné, a peřeje se mohly probudit k životu.

Průjezd 4. kaskádou


Jestli to takto probíhalo při prvním ročníku Hameráku, nevím. Jisté je však to, že se letos jede již 54. ročník této legendární akce opředené nejhrůznějšími mýty plnými modřin, sanitek a šití. Tato akce není však jen o pádlování. Pojďme se tedy podívat, co nás čeká.

Nájezd do 4. kaskády

Nájezd do 4. kaskády

Nasednout na vodu můžete už v sobotu 4. 10. chvíli po půl deváté, kdy začíná téci voda. V 10:30 pak startuje první loď závodu ČPV. Závodníci mají start přímo v kempu, čímž jim organizátoři zpestřili trať o jízdu po rybníku a přenášku lodi k výpusti pod ním. Pokud nebudete závodit, buďte prosím pozorní a nekřižte závodníkům trať. Brankám se však úplně vyhýbat nemusíte. Peřeje zde dosahují obtížnosti WW III (něktěří uvádějí i III+) a branky jsou postaveny tak, aby vás provedly nejlepší stopou. Zejména pak na obávané 4. kaskádě.

Erťákem či úzkokolejkou?


V úseku dlouhém 2 km od hráze do Dvorečku vás čekají kaskády hned čtyři a jejich  obtížnost postupně stoupá. Pokud se po zdolání prvních tří necítíte úplně jistí, je dobré si 4. nejtěžší napřed prohlédnout. Jestliže vám to přeci jen nevyjde, pod peřejí čekají zdatní hoši z pořadatelského oddílu TJ Bohemians Praha, kteří vás zachrání.

Branky vás navedou na správnou stopu

Branky vás navedou na správnou stopu

Tento úsek Hamerského potoka zvládnete téměř jedním dechem. Pokud budou stačit síly, dáte ho za den hned několikrát. Pomůže vám k tomu i vodácká hromadná doprava, která je zde pro tento víkend zajištěna. Není to však jen tak. Kromě poplatku za jízdenku si musíte vybojovat i místo na vleku pro svou milovanou loď. Po navázání už jen nasednete do retro autobusu „erťák” plného vodáků a ten vás vyveze zpět na start.

Až vás omrzí horní úsek, můžete pokračovat dále na spodní 4 km. Ty už jsou výrazně méně obtížné, proto se tu také jedou závody mládeže. Nudit se ale  rozhodně nebudete. Jízdu  romantickou krajinou zpestřuje sem tam nějaký jízek či brankoviště.

Plavbu zakončíte ve vesnici Jindřiš, kde si můžete dát malou sváču v hospodě, po které vás zpět do kempu vyveze autobus. Koho už autobus omrzel a touží po další dávce romantiky, může využít stylovou úzkokolejku. Nečekejte však první třídu. Pojedete hezky namačkaní tělo na tělo na ostatní smradlavé vodáky v „dobytčáku”. V kempu si pak už jen užijete večerní párty a podle toho, jak ji přežijete, si můžete dát v neděli všechno znova. Voda poteče od 9 do 14 hodin.

Autor fotek: Jana Šimonová
---
Další vodácké akce hledejte v kalendáři.

Boj o místo na vleku

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner