REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

40km MTB trasa: Po Máchově kraji

29.09.2014 |ms | Cyklistika, Turistika a treking

Tato biková trasa vede tajuplnou krajinou na pomezí Máchova kraje, Kokořínska a Českého středohoří. Horolezci znají tuto oblast jako Dubské skály. V temných údolích i světlých výšinách se klikatí krásné lesní cesty i ještě krásnější singletracky plné kořenů, skalek a písku, které uspokojí nejednoho trailového bikera. Borové lesy střídají louky i temné listnaté hvozdy.  

Po hraně Martinské stěny


Z Prahy je to necelých 70 km po trase Mělník–Libošovice–ZakšínMělník. Zde lze zaparkovat u bývalého hostince. Přes několik luk dojedeme do Pavliček a zde začíná tzv. Husí cesta, což je páteřní komunikace krajem. Z ní lze na spoustě míst zahnout a dojet k některému z highlightů výletu. Prvním je vyhlídka Čáp, což je neskutečný skalní útvar čnící z vyhlídky do kraje.
 

Na Čápu

Na Čápu

Romantici berou spacák a přespí pod Tisícákem


Dalším tajuplným místem je Krápník a Tisícový kámen, což jsou ohromné převisy, které dnes rádi používají trempové při toulkách krajem. Dá se zde velmi pohodlně přespat v suchu na urovnaných plošinách. K Tisícovému kameni se pojí legenda, že za války zde přespalo najednou až tisíc lidí.

 

Husa je dalším velmi zajímavým skalním útvarem. Ke skále vede vlnící se trail po červené značce. V okolí této skály byl dle legendy spatřen Jára Cimrman cestující s husami. Pohodlnější cyklisté mohou po široké cestě dojet do vsi Skalka, kde je i restaurant a bufet na zasloužení pivko či oběd. Milovníci bikového drncání se rádi svezou houpavým trailem po neznačené cestě odbočující z modré turistické.

 

Mapa 40km trasy

Nad vesnicí Hvězda, která je jednou z nejmalebnějších vesniček v Čechách, ční kopec Vlhošť. Tato nepřehlédnutelná dominanta celého kraje je i skvělým orientačním bodem. Dvě patra pískovcových skal jsou skvělým terénem na lezení. Jedná se asi o nejlepší lezení z celých Dubských skal.

Po cestě do Blíževedel, kde je opět možnost občerstvení, spatříme kopec sopečného původu Ronov, nad nímž ční zřícenina. Nadržení bikeři si mohou výlet zpestřit výjezdem se závěrečným výnosem kola na zádech. Sjezd z vrcholu je ovšem fenomenální, stejně jako výhled z hradeb zříceniny bývalého hradu loupeživých rytířů.
 

Hrad Helfenburk

Hrad Helfenburk

Perla mezi hrady: ztracená zřícenina Helfenburg


Nejen všechny milovníky hradů překvapí krása Helfenburgu. Obrovská zřícenina vklíněná do pískovcových skal nedá pochopit, jak se něco tak velkého mohlo na několik desítek let ztratit, aby byl hrad znovu náhodně objeven houbaři. Výjezd až před bránu prověří techniku jízdy.

Cesta zpět k autu lze buď pohodlně po málo rušné silnici, nebo můžete následovat zelenou značku a ještě tak ochutnat trochu místního blátíčka či lesních pěšinek. 
Parametry trasy: 40 km / 844 m převýšení / lesní a polní singltreky
Mapa (fialová trasa), gpx ke stažení.

Foto: Marek Smolka

Martinská stěna


---
Další cyklistické trasy a informace o nich (po kliknutí na trasu) naleznete v outdoorové mapě (odkaz na mapu naleznete také v horní zelené liště) nebo ve článkové sekci Trasy.
 
Chcete-li přidat do mapy nebo novinek svou oblíbenou trasu (ať už MTB nebo běžeckou), kterou jste zaznamenali GPSkou, můžete nám ji poslat!

S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze.
 

Zpět
Komentáře

29.09.2014 11:37| František

Parádní okruh, teď to jen stihnout, než se rozprší (na ty traily i na ty písky :-))

Re: František

29.09.2014 18:56| MáraS

Písky na Vlhošti jsou navíc omezeny časově i z důvodu ochrany přírody... nicméně lezení zde je za sucha opravdu lahůdka. Traily blátivé zas tolik nevadí, jen pak to mytí kola :-)

29.09.2014 11:39| Pedro

A smí se na tisícovém kameni spát i oficiálně nebo je to jen obrat v článku?

Re: Pedro

29.09.2014 11:41| Michal T.

Ahoj, tohle téma se řešilo v diskuzi u jednoho z předcházejících článků:

http://www.outdoorvpraze.cz/clanek-501-Kde-legalne-hlavu-slozit

Re: Pedro

29.09.2014 18:54| MáraS

Naprosto legálně... obecně je kraj velmi oblíbený mezi trampy, takže se zde často přespává pod různými převisy nebo je zde i spousta srubů. Tisícový kámen je legendární místo, kde lze krásně přespat na rovných plošinách vystlaných sušenou trávou a pískem. Je zde ohniště a dokonce erární 2 pily, svíčky, občas i sekera... spává se tu často. Pokud je zde plno v okolí je několik dalších převisů, kde lze také krásně přenocovat.

Re: MáraS

30.09.2014 15:04| Pedro

Perfektní, takových míst už poblíž Prahy moc neni...

29.09.2014 11:44| Věrka H.

Jestli se nepletu tak kousek u Blíževedel je i rybník na koupálko, ideálně položený v půlce trasy, ale nevím to jistě.

Re: Věrka H.

29.09.2014 18:57| MáraS

nejlepší koupání je v rybnících u obce Holany, což je nedaleko...

29.09.2014 19:01| karel

na jednom místě kus před Husou nedávno operovali lesáci, trochu rozbahnili cestu, ale vše krásně jetelné ... tak snad to nerozvrtali více...

04.10.2014 18:29| rdx

Diky za tip, prave jsem se vratil :). Je to jetelne komplet cele (i stojka na hrad) i ted v rijnu. Druhou cast jsem vzal jeste lesnima pesinkama, skoda se placat na silnici :)

Re: rdx

05.10.2014 17:59| MáraS

tak to jsem rád, že se to líbilo... Taky bych se vracel pěšinkami a trochu to natáhl, kdyby nás nestihla taková megabouřka, že jsem tretry sušil celý další týden...

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

28.11.2017

Stone balancing

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 459 lidí)


Banner