REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

40km MTB trasa: Po Máchově kraji

29.09.2014 |ms | Cyklistika, Turistika a treking

Tato biková trasa vede tajuplnou krajinou na pomezí Máchova kraje, Kokořínska a Českého středohoří. Horolezci znají tuto oblast jako Dubské skály. V temných údolích i světlých výšinách se klikatí krásné lesní cesty i ještě krásnější singletracky plné kořenů, skalek a písku, které uspokojí nejednoho trailového bikera. Borové lesy střídají louky i temné listnaté hvozdy.  

Po hraně Martinské stěny


Z Prahy je to necelých 70 km po trase Mělník–Libošovice–ZakšínMělník. Zde lze zaparkovat u bývalého hostince. Přes několik luk dojedeme do Pavliček a zde začíná tzv. Husí cesta, což je páteřní komunikace krajem. Z ní lze na spoustě míst zahnout a dojet k některému z highlightů výletu. Prvním je vyhlídka Čáp, což je neskutečný skalní útvar čnící z vyhlídky do kraje.
 

Na Čápu

Na Čápu

Romantici berou spacák a přespí pod Tisícákem


Dalším tajuplným místem je Krápník a Tisícový kámen, což jsou ohromné převisy, které dnes rádi používají trempové při toulkách krajem. Dá se zde velmi pohodlně přespat v suchu na urovnaných plošinách. K Tisícovému kameni se pojí legenda, že za války zde přespalo najednou až tisíc lidí.

 

Husa je dalším velmi zajímavým skalním útvarem. Ke skále vede vlnící se trail po červené značce. V okolí této skály byl dle legendy spatřen Jára Cimrman cestující s husami. Pohodlnější cyklisté mohou po široké cestě dojet do vsi Skalka, kde je i restaurant a bufet na zasloužení pivko či oběd. Milovníci bikového drncání se rádi svezou houpavým trailem po neznačené cestě odbočující z modré turistické.

 

Mapa 40km trasy

Nad vesnicí Hvězda, která je jednou z nejmalebnějších vesniček v Čechách, ční kopec Vlhošť. Tato nepřehlédnutelná dominanta celého kraje je i skvělým orientačním bodem. Dvě patra pískovcových skal jsou skvělým terénem na lezení. Jedná se asi o nejlepší lezení z celých Dubských skal.

Po cestě do Blíževedel, kde je opět možnost občerstvení, spatříme kopec sopečného původu Ronov, nad nímž ční zřícenina. Nadržení bikeři si mohou výlet zpestřit výjezdem se závěrečným výnosem kola na zádech. Sjezd z vrcholu je ovšem fenomenální, stejně jako výhled z hradeb zříceniny bývalého hradu loupeživých rytířů.
 

Hrad Helfenburk

Hrad Helfenburk

Perla mezi hrady: ztracená zřícenina Helfenburg


Nejen všechny milovníky hradů překvapí krása Helfenburgu. Obrovská zřícenina vklíněná do pískovcových skal nedá pochopit, jak se něco tak velkého mohlo na několik desítek let ztratit, aby byl hrad znovu náhodně objeven houbaři. Výjezd až před bránu prověří techniku jízdy.

Cesta zpět k autu lze buď pohodlně po málo rušné silnici, nebo můžete následovat zelenou značku a ještě tak ochutnat trochu místního blátíčka či lesních pěšinek. 
Parametry trasy: 40 km / 844 m převýšení / lesní a polní singltreky
Mapa (fialová trasa), gpx ke stažení.

Foto: Marek Smolka

Martinská stěna


---
Další cyklistické trasy a informace o nich (po kliknutí na trasu) naleznete v outdoorové mapě (odkaz na mapu naleznete také v horní zelené liště) nebo ve článkové sekci Trasy.
 
Chcete-li přidat do mapy nebo novinek svou oblíbenou trasu (ať už MTB nebo běžeckou), kterou jste zaznamenali GPSkou, můžete nám ji poslat!

S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze.
 

Zpět
Komentáře

29.03.2020 16:16| FINNISH90

Dobrý den, GPX s trasou již není aktivní, nebylo by možné znovu nahrát? Děkuji moc!

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner