REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Čerťáky pod Lipnem aneb český vodácký svátek

27.08.2014 |KV | Voda a lodě

Nevíte co podniknout poslední prázdninový víkend (30.–31. 8.)? Co takhle vyrazit na „svátek“ všech českých vodáků co se nebojí pořádné divoké vody? V tomto termínu se totiž již tradičně pouští voda z Lipenské přehrady, aby probudila k životu vyschlé peřeje pod ní, které po celý rok tiše čekají na otevření kohoutku. Nejenom peřeje však čekají, ale především všechna vodácká havěť netrpělivě postává na břehu, aby mohla všem ukázat, co za uplynulý rok natrénovala. Prostor proto nabízí hned několik závodů, které se zde o tomto víkendu budou konat.

Kuba Vondrášek na Čerťácích (peřej Železňák), 2013


Pokud vás to alespoň trochu zaujalo, nasedněte v Praze na vlak a vyrazte směr Lipno nad Vltavou. Věřte, že nebudete litovat. Jakmile se do vlaku začne hrnout banda vagabundů ve smradlavém oblečení, z kterého kape voda, a budou do vagonu cpát malé, velké, plastové i gumové lodě, zpozorněte, protože váš cíl se již blíží. Z vlaku se vydejte přímo pod hráz, kde je připravena nejtěžší přírodní slalomová trať v Česku. Zde proběhnou závody ve vodním slalomu té nejvyšší výkonnostní kategorie. Vedle Mistrovství ČR jednotlivců a Mistrovství ČR družstev také dva závody Českého poháru.

Rampa Devils Extreme race

Rampa Devils Extreme race

Když vás omrzí sledovat špičkové české slalomáře a budete prahnout po pořádné rychlosti, stačí sejít na konec slalomové tratě, odkud startuje Mistroství ČR ve sjezdu. Sjezdaře následujte podél břehu k atraktivní peřeji Železňák. Tu poznáte podle starého železného mostu. Pod touto peřejí čeká závodníky ještě kus nezajímavého a vysilujícího „voleje“. 

Vy pokračujte dále po silnici, kolem fotbalového hřiště. Až uslyšíte hlasitou hudbu a jásající dav, tak jste dorazili na start dalšího závodu, kterým je divácky velmi zajímavý Devils Extreme Race alias mistrovství ČR a otevřené mistrovství Evropy v extrémním kajakingu. Zde vám bude běhat mráz po zádech při sledování paddlerů vrhajících se vstříc divoké peřeji Papírna z vysoké rampy na břehu, aby mohli bojovat o čest a slávu mistra Evropy.

Závodníci se utkají jak v extrémním sjezdu, tak v divácky atraktivním kajak krosu, ve kterém startují hned čtyři závodníci najednou a bojují o jedno ze dvou postupových míst.

 

Bloody Fingers aneb jak k nim přijít na raftu


Sem tam zahlédnete mezi rozjížďkami závodníků i raft, jehož posádka pádluje téměř na pokraji sil strojovým tempem. Ano, myslíte si to správně. Další závodníci. Tentokrát se jedná o Český pohár v raftingu, ve kterém ty nejlepší posádky čtyřmístných raftů zápasí nejen s časem, ale i s těmi nejdivočejšími peřejemi, které se zde nacházejí, totiž Čertovými proudy. Rafty můžete sledovat po zelené turistické značce na levém břehu. První zastávku si udělejte u jezu, mezi vodáky zvaného Okno. Celá řeka zde protéká malým průjezdem po pravé straně.

Pod Oknem následují dvě větší peřeje a za nimi ta nejobávanější známá jako Škvíra. Většina vodáků ji přenáší, ale naleznou se i tací, kteří ji pro pobavení své i vaše zdolají. Ti méně zdatní si odnášejí krvavý šrám na kloubech, podle kterého Škvíra získala svůj anglický název „Bloody Fingers“. Další legendární peřejí, u které se určitě zastavte, jsou Schody. Ty poznáte podle názvu okamžitě.

Stříbrná jízda Kuby Vondráška na Devils Extreme race 2011

Stříbrná jízda Kuby Vondráška na Devils Extreme race 2011

Po zelené značce dojdete až k železniční stanici Čertova stěna a vlakem se můžete vyvézt společně s vodáky zpět do Loučovic, kde bude večer na fotbalovém hřišti velká party s živou hudbou a DJs.

V neděli pak můžete sledovat opět závody, nebo si užít peřeje na vlastní kůži. Po celý víkend sjíždí Čertovy proudy i široká vodácká veřejnost. Na vodu se však nikdy nepouštějte sami, je to nebezpečné. Raději si u nás najděte parťáka, který pojede s vámi, nebo obsadí volné místo na raftu.

Odkaz na podrobný program celého vodáckého víkendu najdete tady.

Foto: archiv KV

---
Podívejte se také do outdoormapy, kde se dá potrénovat pádlování na kanálech.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner