Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Mluvčí vlády ČSFR uběhl s dětským kočárkem 35 km za 2h! Rozhovor se Zbyňkem Fialou.

26.08.2014 |Jana Tylová | Běhání

Tvář Zbyňka Fialy, ekonoma a nezávislého novináře, bývalého moderátora Československé televize, mluvčího vlády ČSFR a šéfredaktora týdeníku Ekonom, mnoho z nás dobře zná. Ale o jeho vynikajících sportovních výkonech už možná tolik nevíme. Dokonce od něho máme výborný tip na zrychlení běhu s kočárkem.

Technika běhu vedle kočárku (záběr z posledních metrů závodu), Foto: archiv Zbyňka Fialy

Věnujete se běhání celý život?

Jsem celoživotní atlet, od dětských let, kdy byl idolem Emil Zátopek. Dokonce mám fotku, jak ho zbožně pozoruju, když přišel do naší školy. K pravidelnému tréninku mne získala sestra, která byla o třídu lepší, běhala ligu, blížila se evropské úrovni a studovala tělovýchovu. Atletika je styl života, radovat se z pohybu, umět se uvolnit pro maximální nasazení, vydržet. Maraton mě naučil, že když je člověk opravdu na pokraji sil, je tam toho ještě dvakrát tolik, jen pro to umět sáhnout.

Před časem jste si zaběhl dost netradiční závod. O co se tenkrát jednalo?

Bylo to před 39 lety, někdy v červenci nebo srpnu 1975 v Zelenči u Prahy. Bylo nás 12 maratonců a uběhli jsme s běžným dětským kočárkem (bez úprav) za 24 hodin štafetově asi 325 kilometrů.

Zbyněk Fiala během závodu, Foto: archiv Zbyňka Fialy

Jak celá akce probíhala?

Běhali jsme rozděleni do skupin po třech běžcích. Každá skupina dostala dvouhodinový úsek, takže měla po šichtě 6 hodin pauzu. To stačilo v noci na spaní. Běhali jsme na okruhu 1100 metrů na asfaltu v ulicích Zelenče. Byli jsme všichni nadupaní, protože týden předtím jsme běželi mistrovství Československa v maratonu, ale přišli jsme na start přetrénovaní a hodně nás ve vedru před bouřkou vzdalo. Kočárek po týdnu volna byl ideální masáží nervů, která nás zase dala dohromady.

Předpokládám, že kočárky byly prázdné. Nebo jste v nich něco, případně někoho vezli?

Kočárek byl jeden, obyčejný, hluboký, doma jsem měl podobný. Předávali jsme si jej jako štafetu a pochopitelně byl prázdný. Ale když jsem předtím vozil svoje děti po lese a zrychlil, opakovaně jsem je vyklopil. Naštěstí tenkrát ještě neuměly žalovat.

S kočárkem 35 km za 2h

Kolik jste s kočárem za dvouhodinový limit uběhl?

Trenér Josef Štěpánek měřil všechny časy a řekl mi, že jsem dal asi 35 kilometrů, což byl druhý nejlepší výkon ve skupině.

Jak vznikl nápad na extrémní běh s kočárkem v době, kdy ještě sportovní kočárky nikdo neznal?

Předtím to zkoušela parta studentů z dopravní fakulty ve Zvoleni a dali 280 kilometrů. To nás vyhecovalo. Vydávali to za bůhvíjaký výkon, ale nám se zdálo, že tak se to dá uběhnout s prstem v nose.

Vyšla o celé akci nějaká zpráva?

Psal o tom Mladý svět v některém ze srpnových čísel 1975.

Celá parta kolem trenéra Josefa Štěpánka (v kočárku).<br>Foto: archiv Zbyňka Fialy

Celá parta kolem trenéra Josefa Štěpánka (v kočárku).

Odmítnout povinný doping znamenalo nejet na olympiádu

Byli jste všichni výborní běžci. Měli jste běžecký oddíl?

Říkali jsme si CBO – Club Běžeckých Outsiderů – ale to byl understating. Třeba Standa Tománek měl maraton za 2:15 a chystal se na olympiádu. Nakonec nejel, protože odmítl povinný doping. Dneska už jsou všichni chromí staříci, chodíme si zaběhat, ale už to ničí tělo. Naposledy jsem běžel půlmaraton před dvěma léty (ve věku 66 let  pozn. red.), a pak jsem to musel léčit. Největší problém jsou klouby. Ty se i při maratonském tréninku ukázaly jako klíčový filtr, přes který prošli jen nemnozí.

Bosá noha je součástí terapie

Když jsem Vás potkala v Prokopském údolí, právě jste běžel bosý. Běháte bez bot často?

Bosá noha je součástí terapie.

Při našem setkání, kdy jsem běžela s kočárem, jste mi poradil, abych zkusila běžet vedle něho, místo za ním. Že se mi poběží daleko lépe a rychleji. A ono to skutečně funguje. Navíc se tolik nenamáhají záda, protože člověk nemá tendenci držet neustále řídítka a být pořád v mírném předklonu. Trvalo Vám dlouho, než jste na tuhle metodu přišel?

Styl jsem ladil až na trati, předtím jsme to vůbec netrénovali. S výjimkou dvojice, která předtím běžela pro kočárek do továrny v Mělníce.

Máte v Praze nějaké oblíbené lokality, kam chodíte nejraději sportovat?

Prokopské údolí, Chuchelský háj, cyklostezka kolem Vltavy, park za barrandovským sídlištěm. Teď tam vyhledávám hlavně trávníky, kde se dá běhat bez bot.