REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Na kole ke hvězdám

16.08.2014 |lt | Cyklistika, Turistika a treking

Foto: Wikipedie

V srpnové záplavě Perseidů může i pražský člověk zatoužit po klidné noci pod hvězdami. Dají se v Praze pozorovat, nebo je světelné znečištění noční oblohy tak velké, že není šance?

„Praha je na tom, jak se dá předpokládat, se světelným znečištěním dost špatně,“ říká hobby astronom a náš kamarád Jirka Struk. Úplně marné to ale s pozorováním oblohy není. Pořád ještě můžeme pozorovat Slunce, Měsíc, planety a některé jasné dvojhvězdy.

Za Prahu na kole


Za temnější oblohou a větším množstvím hvězd stačí z Prahy odjet pár kilometrů – nejlépe jižním nebo jihozápadním směrem. Svůj výlet z města za hvězdami můžete plánovat s pomocí webu astronomického fóra, kde najdete konkrétní tipy na vhodná pozorovací místa. Dostatek jich bude i ve vzdálenosti zdolatelné na kole. Takže stačí přibalit spacák a vyrazit na cyklojízdu s přespáním pod hvězdami.

Kam konkrétně? Třeba k hvězdárně v Ondřejově. Poblíž najdete louku orientovanou tak, že budete mít Prahu za zády. Světelné znečištění je tam podle ohlasů na astronomickém fóru přijatelné. Stačí vydat se z Prahy na jihovýchod, projet Průhonicemi a pokračovat po cyklostezkách. Po zhruba čtyřiceti kilometrech cyklistiky (případně po dvaceti, když se vlakem přiblížíte do Říčan) můžete spočinout pod hvězdami.

V outdoormapě se zapnutou vrstvou s cyklotrasami najdete Ondřejov tady. V cyklistickém dosahu odtud je například také 30km MTB trasa Voděradské bučiny, o které jsme psali tady.

Voděradské Bučiny, foto: OVP


Co jsou Perseidy


V srpnu se v souvislosti s pozorováním hvězd mluví hlavně o Perseidech. Co jsou vlastně zač a kde přišly ke svému jménu? „Představte si, že Země na své pouti kolem Slunce v jednu chvíli prolétá oblastí, kterou kdysi dávno prolétla kometa Swift-Tuttle. Kometa za sebou zanechala množství nepořádku a kamení a Země tímto místem přesně jednou za rok prolétne. Nepořádek po kometě vstoupí do atmosféry a stanou se z něj meteory a meteority. Perseidy se jmenují, protože jejich radiant – místo odkud všechny vizuálně vylétají – se nachází v souhvězdí Persea,“ vysvětlil elegantně Jirka. Nejvíc jich bylo k vidění v noci z 12. na 13. srpna, pořád ale můžeme pozorovat dozvuky roje.


Astronomie v Praze


Pokud se vám nechce za Prahu a stejně stojíte o zážitek z pozorování nebe, doporučuje Jirka vyrazit na hvězdárnu. A to klidně i ve dne: „Pozorování Slunce ve spektrální čáře vodíku (H-alfa) nadchne v případě zvýšené aktivity naší hvězdy každého. Stačí zajít třeba na Štefánikovu hvězdárnu.“

Pražská pozorovací alternativa: východ Slunce a smogový efekt (foto: Wikipedie)

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner