REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Neběhejte hodinu, vyběhněte na celý den nebo na víkend!

14.08.2014 |Jana Tylová | Běhání, Turistika a treking

Zkuste si někdy naplánovaný celodenní výlet zaběhnout, místo abyste ho šli s batohem jako obvykle. Je to zábava, stihnete daleko delší trasu a ještě uvidíte přírodu novýma očima. S rozumným tempem vydržíte klidně běžet celý víkend a je to skvělý pocit prozkoumávat s lehounkým baťůžkem místa, kam se většina lidí vydává na celodenní tůru. Samozřejmě nesmí chybět hospoda na oběd a pivko.

Prachovské skály, Foto: Michal Tyl


Okolní turisti si klepou na čelo? Nevadí!


Parádním místem na běžecký víkend je třeba Český ráj nebo Labské pískovce, ale můžete vyrazit prakticky kamkoliv. Pravda, při proběhnutí kolem Pravčické brány leckdo kouká jako puk, ale to vám samozřejmě nevadí. Hlavně, že si v hospodě u brány užijete borůvkové knedlíky.

My jsme si nedávno jen tak nalehko po ránu udělali na Šumavě běžecký výlet na Ostrý. Vzdálenost 17 km, převýšení 680 m, čas necelé 2 hodiny. Vyběhli jsme během chvilky z dusného letního rána do mrazivého horského prostředí s fenomenálními výhledy. Německé rodinky na Ostrém sice trochu nechápaly, co tam dělají lidé v běžeckých kraťasech bez batohu, ale o to to byl svobodnější pocit. Před snídaní jsme byli zpátky pod kopcem připraveni trochu se napít a klusat dál po Šumavských kopcích.  

Tisá nad stěnami, Foto: Michal Tyl

Tisá nad stěnami, Foto: Michal Tyl

Stejně jako na cyklovýletech je příjemné naplánovat trasu přes hospodu. Pravda, po polední pauze se o něco hůře loví tempo, ale není třeba nic hrotit, máte celý den. Klidně se dá chvilku jít, než si oběd trochu sedne, a teprve až pak zase nabrat rychlost.

Je libo bez bot?


Na záda sbalte do „kejmlu“ jen to nejnutnější, ať se netaháte se zbytečnostmi. Hodí se pití, pokud cestou není dost občerstvovaček (lepší je průběžně vodu dokupovat) a sušenka pro případ nečekaně velkých intervalů mezi hospodami. Dál se nám osvědčila nejlehčí možná čelovka (třeba Petzl Mini - 30 gramů), dostatek financí (raději bankovky než mince), lehounká pertexka, pár náplastí, mobil a samozřejmě papírové kapesníky pro všestranné použití, ty patří do základní výbavy!

Orlické hory, Foto: Michal Tyl

Orlické hory, Foto: Michal Tyl

Pro měření vzdálenosti se z hmotnostních důvodů lépe hodí GPS na hodinkách než klasický GPSka na trek, ale často je příjemnější běžet jen tak podle mapy. V chladnějším počasí doporučujeme přibalit i NRC (záchrannou fólii) a případně i lehký chemický vyhřívací pytlík. V případě zvrtnutí nohy člověk může velmi rychle prochladnout a pokud budete někde odříznuti od lidí i od signálu, nemusí být pomoc zrovna nablízku.

Zkušenější běžečtí trekaři zvládnou snadno i vícedenní výlet, například horskou hřebenovku. Stačí si předem zajistit ubytování na chatách a prakticky sebou nemusíte tahat nic navíc, snad až na náhradní ponožky a pár kousků funkčního oblečení. Je neuvěřitelný zážitek zlehka profrčet mezi turisty naloženými na těžko a během chvilky zmizet za dalším hřebenem. Oni půl hodiny funí do stoupání, kterého vy si skoro ani nevšimnete a na vrcholcích hor, plní energie, máte pocit, že celý svět patří jen vám. Stačí jen správně rozvrhnout síly a uvědomit si, že nejde o závod, ale o klidný běh na dlouhou trať.

Trasu si naplánujete, stejně jako pro pěší výlet, libovolně podle turistické mapy. Můžete vložit i bosonohé pasáže – inspirujte se v minulých článcích Je běhání v botách jako sex s kondomem? nebo Treking naboso.

U večerního piva vám bude blaze. A u toho nedělního, po dvou dnech běhu, obzvláště!

---

Nemáte s kým vyrazit? Vytvořte si svůj účet a máte půl problému vyřešeno! Pak už snadno najdete parťáka.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner