REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rozhovor s triatlonistou Martinem Krupičkou: „Při Ironmanu spálím 17 000 kilokalorií“

30.07.2014 |Pe | Běhání, Cyklistika, Plavání, Extrémní závody, Triatlon

Také vzhlížíte k lidem, kteří jsou schopni uběhnout maraton okolo hranice tří hodin? A co se pak sluší říct někomu, kdo si dá před ním ještě 3,8 kilometru plavání a 180 kilometrů na kole a vše zvládne v čase jen těsně nad magickou hranicí 9 hodin (Moraviaman 2014, 9:00:13)? Martin Krupička, ačkoli se začal triatlonu věnovat teprve před rokem, se zařadil do české špičky a sbírá úspěchy světových měřítek.

Czechman 2014


Martinovi brzy bude 29 let a celý život obětoval sportu, především cyklistice. Enormně dlouhými tréninky si své tělo léta připravoval na zátěž pro někoho nepředstavitelných rozměrů. Poslední rok se mu to v oblasti triatlonů vyplácí. Důkazem jeho dokonalé vytrvalosti je, že se jeho odpočinkový den rovná 80 km dlouhé projížďce na kole. K tomu, aby se dostal na úroveň muže s takto perfektní vytrvalostí, mu napomohlo několik let cyklistických tréninků v pražské Dukle pod vedením trenéra Pavla Vršeckého. Ten patří mezi nejuznávanější a nejúspěšnější trenéry dráhové cyklistiky v ČR, protože dovedl českou republiku k dvěma zlatům z MS a bronzu na Olympijských hrách.  Jak probíhaly Martinovy obvyklé tréninky, co jí při dlouhých závodech a jaké jsou jeho sny, se dočtete níže.

Makat jako parní stroj i ve volných dnech


1/2 Ironmam - ICAN Malaga

1/2 Ironmam - ICAN Malaga

Jak probíhaly tvé tréninky pod vedením Pavla Vršeckého?

Pana Vršeckého si vážím jako trenéra i jako člověka. Byl to jednoznačně drsňák, který žil pro cyklistiku a nikomu nic nedaroval. Cyklistika byla jeho náboženství.

Obecně šlo v Dukle o vysoké dávky bez „moderního pojetí hry“.  Bylo nám slabých 18 let a až 150km tréninky střídaly rychlé jízdy za autem a v zimě intenzivní tréninky na dráze v Motole. Takže síla tréninku spočívala jednoznačně v brutálních objemech, které se v mužích často dostávaly i k dvěma 200km tréninkům týdně a ke kterým bych se bez pana Vršeckého a jeho tréninkové strategii pochopitelně nikdy nedostal.

Trénovalo se každý den, volno znamenalo často 80 km, sobota a neděle závody. Začátky byly samozřejmě kruté – po měsíci mě Dukla vzala na soustředění do Liberce – jednou jsem odpadl z tréninkové skupiny a poprvé v životě jsem se ocitl v takovém vyčerpání, že mi 10 km ušetřené vzdálenosti zpět na ubytování stálo za to, abych vjel na tehdy rekonstruovanou dálnici zúženou do jednoho jízdního pruhu. Dálnicí jsem se ploužil rychlostí možná 5 km/h a bylo mi všechno jedno, troubení, nadávky, kolona, všechno.

Czechman 2014

Czechman 2014

První sezonu jsem ještě jako junior našlapal 20 000 km. Následující 4 roky jsem se vždy dostal nad 30 000 km, na zimní období jsme se přesouvali na dráhu. Rekordní objem byl druhým rokem v mužích, kdy jsem se dostal až k 33 tisíc kilometrů. Moje tělo se tak zadaptovalo na výkony, které jsou naprosté většině populace nedostupné.

Představa, že jedu na závod, kde budu 3,8 km plavat, 180 km pojedu na kole a ještě si střihnu maraton, je dost vyčerpávající. Nedovedu si ani představit, kolik kalorií v průběhu tělo spálí. Co jíš během závodu, že ti to pokryje energii na tolik hodin dřiny?

1/2 Ironmam - Trisur Sevilla, start z vody

1/2 Ironmam - Trisur Sevilla, start z vody

Když jsem měl možnost změřit spotřebu energie, dalo to něco kolem 17 000 Kcal. Tehdy to byl za 9:45 hodin výdej, který by tělo spotřebovalo v klidu na pokrytí životních funkcí za zhruba 19 dní (19krát bazální metabolismus trénovaného sportovce). Pokrýt energetickou spotřebu v Ironmanu není sranda, a pokud závodník podcení jídlo, má velký problém. Je to o zkušenostech.

Pro představu můj letošní 9h výkon  prezentoval 3,8 km plavání za přesně 1 hodinu, 180 km cyklistiky s nastoupanými 1200 m za 4:41 hod při průměrné rychlosti 38,46 km/h a maraton 42,2 km v čase 3:12 hod. Navíc závod v Ironmanu zdaleka není jen o tom jednom dni. Zhruba 3 dny před samotným závodem je třeba začít zásobit tělo minerály a solemi. Je tak vyšší pravděpodobnost, že se nedostaví křeče. A samozřejmě hodně tekutin a spánku!

Nastavit budíka na 4.00 a povinně se nasnídat suchých těstovin


1/2 Ironmam - Trisur Sevilla

1/2 Ironmam - Trisur Sevilla

Ironmany vzhledem ke své délce a 16hodinovému časovému limitu startují většinou v 7 hodin ráno. Před samotným závodem snídám dvakrát, poprvé kolem čtvrté a podruhé kolem půl šesté. Před samotným startem je to o dobře stravitelných nízkocukerných produktech – ideálně banány, samotné těstoviny… Během závodu určitě 0,75 l tekutin, banán, gel a energetická tyčinka každou odzávoděnou hodinu cyklistiky.

Dalším aspektem je šlapání dostatečně nízkého výkonu. Sám jezdím na 80 % hodinového maxima. Závodník musí z kola po 180 km slézat v podstatě čerstvý, ten pravý závod začíná až na maratonu! Jídlo na běhu je pak snadné: co se do tebe vejde, aniž by ti bylo špatně. Tam už bývají po 2,5 km občerstvovací stanice, takže v mém případě banán+voda, banán+cola a takhle celých 42 km. Bez zastávky pokud možno.

Tvým cílem je kvalifikovat se na MS v triatlonu na Havaj. Kvůli tamním extrémním  klimatickým podmínkám by byl závod pro tebe jistě silně motivační. Co obnáší kvalifikace? Kde se o ni pokusíš? A kde můžeme sledovat právě probíhající závody?

Na havajského Ironmana se nelze přihlásit, člověk musí projít kvalifikačním sítem. Jsou Ironmany z rodiny „Challange triathlons“, dále „Ironman.com“ a „ty ostatní“. Havajský závod je otázka Ironman.com.  Na světě je přibližně 50 závodů v Americe, Evropě, Asii, Austrálii s kapacitou 2500–5000 závodníků. Každý závod má přidělený celkový počet havajských „slotů“, které se rozpočítají mezi muže a ženy do jednotlivých věkových kategorií. Skutečný počet slotů pro kategorie je znám večer před závodem. Praxe je taková, že globálně řečeno na 150 závodníků padají cca 2 sloty.

Tak tomu bylo na Lanzarote, kde mi závod vůbec nevyšel. Další pokus budu mít 27. 7. 2014 na IM Switzerland v Zurichu a dále 14. 9. 2014 na IM Wales v panství Pembrokeshire ve městě Tenby. 

Každý závodník má čip na kotníku. Je zaveden online tracking systém, který je v době závodu volně sledovatelný na stránkách www.ironman.com v sekci „live tracking“.

Ironman Lanzarote

Ironman Lanzarote

Jaký je tvůj triatlonistický sen?

Můj sen? Jednoznačný! Dokončit Ironmanský maraton v pekelných klimatických podmínkách na rozpáleném asfaltu Ali Drive na havajském Big Islandu a to v čase, za který se nebudu muset stydět. Věřím, že jsem schopný se na tento závod probojovat a pak ho dokončit v čase pod 9 a půl hodiny. Věřím, že v normálních podmínkách začnou brzy mé časy vzhledem k vývoji organismu klesat dost pod 8:45 hodin. Ovšem na Havaji je závod o vichru, kopcích a především pro Středoevropana o velmi vysoké teplotě a s tím spojené dehydrataci, kdy při ztrátě 5 % tekutin klesá výkon lidského těla o 30 %.

Jelikož v takovém teple tekutiny v podstatě nelze doplnit, mnoho závodníků se nevyhne zvracení, halucinacím, vratké chůzi a podobně. Mnohem dříve než dehydratace však může závodníka dostat vlhkost, která na Havaji panuje a která brání v odpařování potu. Tělu se tak nedostává chlazení, při podceněném chlazení kůže je otázka času, kdy se tělo uvaří. Pak pomůže jen led a kapačky. Je to, jako bys slezla po 5 hodinách z kola a pak běžela maraton v sauně. Prostě hotové peklo. O to silnější potom ale člověk je, když takový závod dokončí a ještě se přitom rve o pořadí.

Felt IA FRD Di2

Felt IA FRD Di2

Specializuješ se na silniční triatlon a vím o tobě, že máš kolo na triatlonové závody. V čem se liší od normálního kola silničního či časovkářského?

Pokud chce někdo v Ironmanu uspět, potřebuje kvalitní materiál. Je to velmi drahý sport. Na klasickém silničním kole závodit prakticky nelze a to kvůli tragické aerodynamice a neefektivnímu posedu, kdy zbytečně zabírá zadní část stehen. Většina závodníků využívá časovkářské speciály různých značek, které zároveň splňují regule mezinárodní cyklistické unie, a tudíž je můžete vidět i třeba na probíhající Tour de France. Pak je pár „garážovek“ speciálně na Ironmana, které regule nesplňují. Mezinárodní cyklistická unie UCI kvůli konzervatismu zakazuje aerodynamické kapotáže, které technice otevřený svět triatlonu respektuje, a právě proto jsou v ironmanském depu k vidění ta nejdražší a nejvyspělejší kola světa.

Kolo sbalené na cesty

Kolo sbalené na cesty

Já osobně sedlám kolo Felt IA FRD Di2, kterých bylo na světě vyrobeno pro sezonu 2014 zhruba 800. Značka Felt byla založena právě na základě vývoje kola na triatlon. Jim Felt vymyslel aero posed a přepracoval geometrii. Pro letošní rok vyšla kola speciálně na Ironmana, takže to byla jasná a logická volba. Vše je podřízeno aerodynamice – brzdy schované pod kapotáží, kabely od elektronické sady vedené vnitřkem rámu, úložný prostor na jídlo, taktéž schovaný v rámu. Vše má kompaktní a plochý aerodesign, který Felt zároveň dovedl uzpůsobit pro vyšší komfort posedu, který tělo, především záda, šetří pro následný maraton, který je sám o sobě pro tělo devastační. Tento aspekt klasické časovkářské speciály samozřejmě řešit nemusí.

Co se ti honí hlavou, když jedeš takový závod?

Samozřejmě myslím na závodníky, kteří jsou přede mnou. Na obrátkách propočítávám mezičasy, snažím se mít přehled. Postupným vývojem závodu ale tělo chřadne, ztrácí energii, tekutiny a hmotnost a mozek se začíná postupně vypínat a posouvat z objektivní do té emoční roviny. Na maratonu se závod s ostatními mění v závod sama se sebou a pak až teprve s ostatními.

Bojovat jak šelma až do morku kostí


Czechman 2014, cíl

Czechman 2014, cíl

Na svém prvním závodě jsem emočně vybouchnul. Na 20. kilometru maratonu jsem podlehl křečím a hladu a vidina dalších 22 km byla tak černá, že jsem to neunesl a vzdal. Prohrál jsem svůj osobní boj. Zklamal jsem se sám v sobě a těžce jsem to nesl.

Teď jsem mnohem dál, fyzicky, ale především psychicky. Už nikdy neprohraju. Teď jsem šelma, teď chodím do závodů odhodlaný bojovat a nevzdat se a vždycky to tak všude bude. Ironman není jen sport, je to životní styl. Teď se motivuji tím, že ostatní jsou na tom jistě hůř než já. A především vím, jak moc jsem na sebe byl naštvaný po prvním Ironmanu a tím černé myšlenky okamžitě odmítám. Věřím, že právě tato psychologie mi přinesla 5. místo na lednovém Ironmanu v Izraeli nebo 8. místo na Ironmanu v ČR.

Vidím, že se díky závodění dostáváš na mnohá zajímavá místa. Kde všude jsi závody už absolvoval?

Israman

Israman

Nejzajímavější je to asi letos. 17. ledna jsem spolu s kamarády Michalem a Jirkou závodili v Izraeli na novoročním Ironmanu v Eilatu. Tomu předcházel 10denní trénink na španělském ostrově Mallorca, tradičním cyklistickém místě. Pak jsem absolvoval dva poloviční Ironmany ve Španělsku, jeden v Seville a druhý v Malaze. Pak následoval první pokus o kvalifikaci na Havaj, a to na kanárském ostrově Lanzarote. Další závody už mám naplánované i na příští rok, kdy se v lednu opět podívám do Izraele a dále v březnu do Abu Dhabi, kde v cyklistické části dlouhé netradičních 200 km zavítáme na okruh F1 Yas Marina Abu Dhabi.

Navštívit tolik zajímavých míst, to se někomu nepoštěstí ani za několik let. Určitě máš hodně zážitků a to jak ze závodů, tak z cest. Publikuješ je někde?

Byla by velká škoda se o svoje zážitky a hlavně zkušenosti nepodělit. Proto jsme si založili webové stránky, kde spolu s kamarádem a stájovým kolegou Michalem Kohoutkem publikujeme články a reporty ze závodů. Díky těžkému tréninku a samozřejmě i pracovnímu vytížení je těžké starat se ještě o další věci ohledně propagace, ale snažíme se ještě dávat nějaké pěkné fotky na instagram

Foto: archiv MK

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner