REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Na zubry do Ralska

25.08.2014 |Jana Tylová | Běhání, Cyklistika, Turistika a treking

Stádo zubra evropského bylo vypuštěno do obory Židlov v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Vstup je lidem povolen, takže si můžete zubry užít podobně jako ve volné přírodě.

Území o rozloze 3780 hektarů je oplocené a dá se do něho dostat pomocí několika žebříků umístěných po obvodu. Ale pozor, zalesněná obora je opravdu rozlehlá a zubři se v oboře pohybují naprosto volně, takže není vůbec lehké stádo najít. O to je možná výlet zajímavější, protože nikdy nevíte, co vás čeká. Trpělivost ale přináší růže, stejně jako v přírodě, a budete tak mít aspoň program na víc než jen jednu návštěvu.

Bizon lesní (nejbližší severoamerický příbuzný zubra), Foto: Michal Tyl


Jak se sem dostat a kde parkovat


Obora Židlov v mapě

Obora Židlov v mapě

Ať přijíždíte odkudkoliv, můžete si naplánovat trasu pomocí nástroje „Vyhledávání trasy“ v outdoormapě (najdete ho v nabídce nástrojů vlevo). Jeďte do Ralska (Kuřívody), odkud se vydejte do bývalého vojenského prostoru po asfaltové silničce vedoucí podél obory Židlov. Jakmile narazíte na žebřík, zaparkujte na nejbližším vhodném místě a vlezte dovnitř do obory.

Oblast je ideální na výlet s dětmi i na kole


Podle pravidel obory se můžete pohybovat pouze po vyznačených cestách, které jsou většinou asfaltové nebo alespoň zpěvněné, takže je možné jet i na kole nebo s kočárkem. Oborou vede dokonce cyklostezka, na které jsou rozmístěny informační tabule se zajímavostmi. A když nenajdete zubry, nezoufejte! Pořád máte ještě šanci vidět něco jiného z bohatého místního života – jeleny, srnky, muflony, lišky, jezevce nebo divoká prasata. Když nic jiného, určitě narazíte na spoustu zubřích stop a dalších pozůstatků.

Foto: Michal Tyl

Foto: Michal Tyl

Ze života zubra evropského


Pro zajímavost doplňujeme něco málo o tomto největším volně žijícím přežvýkavci v Evropě: Zubr váží asi tunu a může být až dva metry vysoký. Ve volné přírodě byl asi před sto lety vyhuben, a to především kvůli plošnému kácení lesů. Poslední volně žijící zubr v Evropě byl zastřelen v roce 1921. Populace byla zachráněna pomocí umělého chovu, díky kterému se dnes mohla i vrátit do Ralska, kde zubři v minulosti volně žili. Do obory byli zubři přivezeni v roce 2012 z polského Bělovežského národního parku s cílem rozšířit stádo z původních 5 až na 30 kusů.

---

Nemáte s kým vyrazit? Najděte si parťáka.

Máte volné místo v autě? Zaplňte ho přes Spolujízdu.

Další inspiraci na výlety (nejen) s dětmi naleznete v rubrice Outdoor s dětmi, tipy kam vyrazit za sportem v Praze a okolí v rubrice Trasy a lokality.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner