REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak se stavějí lezecké cesty? Musejí mít příběh

14.07.2014 |ms & OVP | Lezení

Být stavěčem lezeckých cest na stěně je často nevděčná role. Z pohledu lezců může za nevylezenou cestu většinou on: Krátcí nadávají, že je to pro dlouhé. Obliny moc kloužou a lišty jsou špatně natočené. Navíc v klíčovém místě byl ten stup vážně schovaný...

foto: Big-wall


Jak probíhá stavba a kolik stojí jedna cesta


Nejdříve je potřeba sundat starou cestu a chyty dobře očistit od magnézia a prachu. To se nejlépe udělá vapkou. Následně přijde nejdůležitější fáze, a to vlastní vymýšlení. Dobré cesty totiž mají svůj příběh, nějakou lezeckou pointu. Většinou ještě na zemi se rozloží chyty a je třeba vymyslet klíčová místa cesty, její charakter a obecně rozvrhnout, co kde bude. Dle názorů několika stavěčů aktuálně nejvíc frčí lišty. 


foto: Lezecké centrum Smíchoff

foto: Lezecké centrum Smíchoff

Cesty na stěně je možné stavět z lana zavěšeného ze shora a jumarováním stoupat s kyblíkem chytů zavěšeným na sedáku. Tuto metodu dnes často nahrazuje stavění z výsuvné plošiny nebo lešení. Chyty se na stěnu přidělávají pomocí šroubů do buldoků, které jsou už na stěně připraveny. Některé chyty vyžadují vrut navíc, aby se netočily. Základní výbava je imbusový klíč a akuvrtačka.

Chyty jsou dnes vyráběné většinou z polyuretanu odlévaného do forem. Cena přes 1000 Kč za sadu 10 malých lišt, 1000–5000 Kč za zajímavou strukturu a 500–1000 Kč za oblinu nebo madlo dělá z každé cesty celkem drahou záležitost. A kolik jich na stěně musí být, abyste tam chodili? Na každé z největších pražských stěn, mezi které patří Big-wallSmíchoff nebo Ruzyně, jich najdete kolem tří set.
 

foto: Big-wall

foto: Big-wall

Stavění má své zásady


U stavění je třeba dodržet pár základních pravidel: Cesty se stavějí většinou vyvážené, obtížnost je tak podobná v celé délce. Každá preska by měla jít rozumně cvaknout, aby se nepřelézala. Obzvláště to platí u 2., tam je pád nejvíce nebezpečný. Chyty musejí být dobře dotaženy, aby se pod lezcem nepootočily. Zároveň ale stavěč musí dávat pozor na přetažení, to totiž může vést k prasknutí chytu. 

Na pražských stěnách se nejvíc cest staví v obtížnosti mezi 6+ až 8-. Obtížnost cesty se nezvyšuje umístěním chytů dál od sebe, ale sekvencemi úseků s horšími chyty a místy, kde jsou potřeba obtížnější pohyby. Stavěč musí najít řešení, kde lezec trochu hledá, aby cesta nebyla jak žebřík. Zároveň se v cestě nesmí lezec ztrácet a nohy i ruce musejí vycházet do kroku a šáhu. 

Tradicí, poctou stavěčovi a sladkou tečkou za jeho snažením je právo cestu na závěr oklasifikovat a pojmenovat.

---
Chybí ti parťák na lano? Zkus ho najít přes Hledám parťáka! S registrací to budeš mít ještě jednodušší.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner