FigureRunning aneb i běh může být uměním
Papírové tréninkové deníčky, kde sportovci ručně sčítali kilometry v tabulkách, šprti zapisovali tepovku, počasí i pocity a pubertální holčičky si vylepovaly nálepky, jsou dávno pryč. Od masového rozšíření hodinek s GPSkou a měřičem tepu nahrávají běžci své kilometry na web, sledují, kolik za víkend naběhali jejich kamarádi i soupeři a jak si při tom kdo zatepal. Skupinka Holanďanů však v roce 2009 vymyslela způsob, jak pro evidování naběhaných kilometrů nadchnout i ty, které nebaví čísla a tabulky.

Trippie, Leiden (Holandsko), figurerunning.com
Cílem krasoběžců je naplánovat si běžeckou trasu tak, aby se na ní po zobrazení na mapě hezky koukalo. Své výkony/výtvory zveřejňují na
facebooku i ve vlastní
mapě, na svých
stránkách sdílejí tipy na kreativní běžecké prostředí i další triky.
Přestože se figurerunningu zatím věnuje jen malá skupina lidí (jejich mezinárodní facebooková stránka má kolem 2 tisíc fanoušků a zdaleka ne všichni jsou aktivní), jde o úspěšný projekt, což dokládá vítězství v soutěži sportovních aplikací loni v květnu. Krasoběžci ale směřují ještě výš: jako cíl si vytyčili zařazení krasoběhu do programu olympijských her v Riu v roce 2016. Jelikož jednou z podmínek přijetí jakéhokoli sportu mezi ty olympijské je jeho globální rozšíření, aktuálním cílem krasoběžců je co nejvíce rozšířit svou aktivní komunitu.
Pokud se i vy chcete podílet na realizaci tohoto pro mnohé absurdního cíle, začněte krasoběhat v Praze!
---
Vhodné tvary ulic najdete v
mapě, další nadšence pro figurerunning v sekci
Hledám parťáka.
S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes
registraci na Outdooru v Praze (a žádný strach, jsme síť pro všechny, nejen pro Pražáky).