REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Nejdřív plenky a pak si dej pár dipů aneb můj první trénink kalistheniky

03.09.2014 |Tereza Horáčková | Další sporty

Že je cvičení s vlastní vahou hitem letošního léta, víme dávno. O co se přesně jedná, jsme psali už v článku Kalisthenika vtrhla na pražská venkovní cvičiště. Co vás ale potká, když se vydáte na organizovaný trénink?
 

 
Osobně jsem kalistheniku vyzkoušela v Podvinném mlýnu. Pro sportovní účely je zde krásné zázemí, kde se nachází hrazdy tří výšek, vodorovný žebřík na ručkování, krátká i dlouhá bradla a poměrně vysoké překážky. Moc hezké místo.
 
Trénink začal klasickým výklusem na zahřátí, následovalo krátké protažení a uvolnění kloubů. Trenéři si nás rozdělili do tří skupin podle našich schopností a mohli jsme začít. Vzhledem k tomu, že na dotaz typu „kolik udělám shybů“, mohu odpovědět pouze zápornými hodnotami, moje účast v „holčičí“ skupince byla jasná. Ostatní holky to měly podobně a nakonec se k nám přidali i dva kluci. Možná se cvičením začínají, ale spíš bych si tipla, že nám kluci chtěli dát nějaký impuls k sebepřekonání.
 
Všichni se vzájemně motivovali k lepším výsledkům.

Všichni se vzájemně motivovali k lepším výsledkům.

Všichni se vzájemně podporovali a motivovali k lepším výsledkům, za které byli následně odměněni uznalými potleskem. Skvělá atmosféra, posilování, zábava, příroda a čerstvý vzduch. Nechápu, že jsem něco tak báječného objevila až teď!!


Hardcore trénink, kterého není potřeba se bát


Trochu jsem se bála toho, jak bude tento (na první pohled „hardcore”) trénink vypadat. Základem kalistheniky je cvičit největší svalové partie – záda, prsa a nohy. Při provádění cviků se ale zapojují i další cviky, ať už jde o triceps, biceps nebo menší svaly, a proto není potřeba se na tyto partie zaměřovat samostatně.
 
Základním cvikem na záda jsou shyby na hrazdě. Klasický shyb se provádí s širším úchopem a s nadhmatem, postupně se obměňuje – je možné zúžit úchop, cvičit podhmatem, případně dělat přítahy na jedné ruce. Osobně neudělám ani jeden a v naší skupince jsem nebyla jediná. Proto jsme se nejdřív učili, jak se vůbec správný shyb provádí.
 
Osobně neudělám ani jeden shyb a nebyla jsem jediná.

Osobně neudělám ani jeden shyb a nebyla jsem jediná.

Na posílení prsních svalů jsou ideální kliky a jejich variace. K těm jsme se napoprvé moc nedostali, ale vzhledem k tomu, že už cca měsíc chodím na bootcamp a absolvovala jsem dva závody Universalman (v Praze a v Liberci), kliky mi nedělají takový problém jako dříve. Kliky můžete dělat na zemi nebo na bradlech, pokud máte možnost. Je důležité držet celé tělo pevně a při cvičení se neprohýbat.
 
Nejlepším cvikem pro posílení nohou jsou dřepy. Z bootcampu milovaná, odpočinková činnost :-) Vhodné jsou ale i výpony na lýtka, které je možné provádět kdekoliv, i na menším schodku. Provedení jednotlivých cviků je velmi důležité a právě začátečníkům se z tohoto důvodu doporučuje pár tréninků pod vedením zkušených trenérů, kteří poradí jak správně držet tělo a dýchat.


Známé cviky v novém

 
Napoprvé jsem se do této pozice ani nedostala...

Napoprvé jsem se do této pozice ani nedostala...

První hodina byla spíše o technice a správném provedení jednotlivých cviků. Cvičilo se na hrazdách, na bradlech, na lavičkách. Názvy jednotlivých cviků jsem si moc nezapamatovala, omlouvám se. Když se mě Bob ptal, kolik udělám dipů, netušila jsem, co odpovědět, neb jsem neměla nejmenší tušení, o co se jedná :-D Ukázalo se, že se jedná o obyčejné kliky.
 
Stejně tak planky (po vyslovení „plenky“ většina lidí vyprskne smíchy) jsou známé jako vzpory. Pak jsou tu germany, hodně probíraný a zajímavý cvik. Ani nevím, zda se to takto píše, ale odpovídá to tomu, jak to kluci vyslovovali :-) To byl pro mě největší záhul, neb mám hodně slabé ruce. Princip tohoto cviku je v tom, že se držíte rukama (které jsou těsně u těla) za zády hrazdy nebo bradla a snažíte se spustit tělo tak, že jste ve vzduchu a v ideální případě se můžete i houpat. Na první pohled to nevypadalo tak hrozně, ale když jsem přišla na řadu, napoprvé jsem se do této pozice ani nedostala. Nakonec se však zadařilo a já odcházela s hlavou vztyčenou ;-)
 
Tak co, holky, vyzkoušíte taky kalistheniku?

Tak co, holky, vyzkoušíte taky kalistheniku?

Když jsem přicházela na místo cvičení, viděla jsem na hrazdách partu namakaných svalovců svlečených do půl těla, kteří předváděli svůj um. Trochu mě zamrazilo a říkala jsem si, že tady asi nemám co dělat a že trenéři budou mít vysoké sebevědomí. Ale byla jsem mile překvapena. Kluci, kteří cvičí kalistheniku, jsou příjemní, milí, nápomocní (a sexy) :-) Asi to souvisí i s pokorou a pevnou vůlí, která je s tímto cvičením spojená. Nejsou to žádní „namachrovaní borci“ z posilovny. Jsou přátelští a ochotní cokoliv vysvětlit a vždy poradí. Tak co, holky, vyzkoušíte taky kalistheniku?

Podívejte se na profil autorky článku Terezy Horáčkové v sekci Lidé

Foto: Petra Topková (venkovní fitness hřiště Podvinný mlýn a Fitness stezka Rokytka)
---

Pražská hřiště pro venkovní fitness najdete v outdoormapě zde, popis lokalit získáte buď proklikem do ikonky v mapě nebo rovnou v sekci Kde sportovat – Další sporty – Venkovní fitness.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

04.08.2016

360° panorama, dejte svým fotkám nový rozměr

14.07.2016

Lipno se stane sportovní Mekkou letošního léta

05.07.2016

Přežili jsme Tůruj Brdy 2016

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner