REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Funkční trénink: kliky, shyby i zvedání balvanů a zbraní

13.08.2014 |Tereza Horáčková | Venkovní fitness

S funkčním tréninkem se dnes setkáte prakticky na každém rohu. V každém větším fitness centru, které nabízí studiové hodiny, jistě naleznete i hodinu funkčního tréninku. Většina osobních trenérů jej uvádí ve svém portfoliu a výrobci sportovních pomůcek mají na svých e-shopech specializované pomůcky pro tento trénink. Po zadání výrazu „funkční trénink” do vyhledávače vyskočí nepřeberné množství výsledků. Všude narážíme na hesla „trénujte funkčně”, ale co to vlastně znamená?

Foto: Hammer Strength Fitness



Když se zamyslíme nad slovem „funkční”, můžeme z toho lehce vyvodit cíl tohoto typu cvičení – zajistit fungování. Základní charakteristika se vztahuje k fyzioterapii a rehabilitaci, kde se jedná hlavně o zajištění funkčnosti, znovuobnovení. Funkční trénink se prezentuje jako hit posledních sezón, ve své podstatě však existuje stovky let. Těží totiž ze základů, na kterých sportovci staví už od nepaměti.


Zvedání balvanů i zbraní ve starém Římě


Obdobu funkčního tréninku využívali už za časů Římské říše gladiátoři, kteří bojovali o své životy v aréně. Na tyto zápasy se museli tvrdě připravovat, ale neměli činky, posilovací stroje ani nic z dnešního moderního vybavení. Ke cvičení jim sloužila pouze vlastní těla a pomocníky byly například dřevěná kláda, obrovský balvan, pytel s pískem nebo zbraň. Tehdy se zrodil prazáklad funkčního tréninku.

Moderní pojetí funkčního tréninku vychází z rehabilitace. Základem jsou sestavy cviků, které napodobují pacientovu činnost v domácnosti nebo zaměstnání za účelem rychlejší a efektivnější rekonvalescence v poúrazovém období nebo po nějakém zákroku. Jde o souhrnné cvičení, při kterém zapojujete maximální množství svalových skupin. Napodobují se aktivity z běžného života jako sekání dříví, shýbání se pro břemeno, řezání a podobně. Důraz je kladen zejména na posílení hlubokého stabilizačního systému páteře, tento systém se chápe jako zásadní pro fungování celého těla a pohybového systému. Zároveň jsou zádové svalstvo a páteř obvyklé nosníky stresu a drobných poruch.

Běžnými cviky pro funkční trénink jsou kliky, shyby, dřepy, leh-sedy, skoky přes švihadlo, výskoky na lavičku, veslování či běh. Cvičení funkčního tréninku zahrnuje cviky pro zdraví, pohyblivost a pružnost, cvičení s vlastní vahou a s využitím pomůcek (kettlebells, velký míč, medicinbal, TRX, posilovací lana, překážky, žebřík, švihadla atd.). Cílem je provádět cviky velmi rychle, dynamicky a koordinovaně. Pro ztížení pohybů se používají relativně malé zátěže tak, aby cvik bylo možné vícekrát opakovat.

Foto: Hammer Strength Fitness

Foto: Hammer Strength Fitness

Na vlastní kůži


Já jsem byla funkční trénink vyzkoušet na Fitness louce Rokytka, kde cvičení vedou trenéři ve spolupráci s Občanským sdružením Devítka v pohybu a za podpory Městské části Praha 9. Fitness stezka Rokytka byla otevřena teprve před necelým měsícem. Jedná se o venkovní fitness zasazené do přírodního prostředí. Součástí této stezky je i venkovní posilovna, která zahrnuje speciálně sestavenou skupinu zátěžových prvků, pro pokročilejší a zdatnější sportovce. V ničem si nezadá s prvky klasických vnitřních posiloven.

Přidaná hodnota těchto venkovních posiloven je v tom, že jsou veřejné a cvičící si nemusí dopředu rezervovat místo ve vydýchaném prostoru vnitřních posiloven. Můžete zde cvičit zdarma, v přírodě na zdravém vzduchu, 365 dní v roce. Cvičební prvky, vyrobené nejčastěji ze dřeva, pneumatik či kamenů, jsou umístěné v asi kilometrovém úseku podél Rokytky. Na první pohled působí originálně a cvičení na nich je zábavně. Louka přímo vybízí ke hromadným tréninkům (ať už na strojích nebo bez nich).

Funkční trénink, kterého jsem se zúčastnila já na Fitness stezce Rokytka, byl pro mne podobný bootcampu, o kterém jsem psala v předchozím článku. Na začátku jsme se zahřáli krátkým výklusem, protáhli jsme se a rozhýbali klouby. Trenérka nám sestavila kruhový trénink a mohlo se začít – běh na místě, vzpor, sedy lehy, posilování s lanem, výpady na obří pneumatice, kliky a shyby na nízkých překážkách, zdvihání kettlebells nebo výpady do stran. Poté následovala menší překážková sprintovací dráha. Čas rychle plynul a na nás čekalo ještě cvičení založené na tabatě (něco jako HIIT). Dvacetivteřinový interval, během kterého se snažíte ze sebe vydat maximu, se střídal s desetivteřinovým odpočinkem. To vše po dobu 4 minut. Docela záhul.


Foto: Hammer Strength Fitness

Foto: Hammer Strength Fitness

Vzpomněla jsem si při tom na trenérku ve fitku, se kterou jsem podobné cvičení dělala půl hodiny. Na závěr ještě protažení a hurá domů. Cvičení bylo ve srovnání s bootcampem méně náročné, ale myslím, že to je tak zamýšleno, neb sem chodí především ženy, které chtějí získat kondičku a zároveň zformovat tělo příjemným způsobem. Sportování na čerstvém vzduchu jsem si zamilovala a tak se mi líbil i funkční trénink. A co vy, už jste vyzkoušeli něco podobného? Nebo máte nějakou svoji oblíbenou lokalitu s venkovní posilovnou?

Podívejte se na profil autorky článku Terezy Horáčkové v sekci Lidé

Foto: Hammer Strength Fitness

---
Podívejte se do outdoormapy a sekce Kde sportovat, kde všude najdete venkovní posilovací prvky.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

14.09.2015

Jak vybrat slackline ?

01.01.2015

Všem Outfanaticům přejeme to nejlepší do nového roku!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner