REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Bolavé svaly, totální vyčerpání, ale i nadšení z pohybu a bezva parta. Bootacamp.

15.07.2014 |Tereza Horáčková & OVP | Bootcampy

Bolavé svaly, totální vyčerpání, předinfarktový stav, ale i nadšení z pohybu, bezva parta a vynikající kondice. To všechno obnáší bootcamp. Pokud se o tomto způsobu tréninku chcete dozvědět víc, čtěte dál! Bootcamp označuje intenzivní tréninkový program určený široké veřejnosti i sportovcům. Pro účastníky je fyzickou i psychickou výzvou. Dle tvrzení pořadatelů je bootcamp jedním z nejefektivnějších kondičních programů na světě. Koncept vychází z přijímacího tábora armády Spojených států, kterým museli projít všichni, kteří se chtěli stát mariňáky. Sami vojáci začali speciální výcvik nazývat bootcampem.

Bootcamp je kondiční cvičení inspirované tímto výcvikem, avšak je přizpůsobeno místním podmínkám a mentalitě. Nemusíte se tedy bát, že na vás bude někdo křičet a nutit vás do cviků, na které se necítíte. Mimo to, že bootcamp vyšel z armádního konceptu, je hlavní podobou především ranní vstávání, pravidelnost cvičení a vedení odborníkem. Frekvence a intenzita je samozřejmě nižší než u vojáků.

Tréninky se dají přirovnat k mimo-sezónním přípravám. Trenéři jsou přísní, ale přesto s nimi zažijete mnoho zábavy. Síla je v týmu, který vás nenechá vydechnout, a výkony ostatních vás budou motivovat a hnát dopředu. Zkušení trenéři vám poradí jak cviky správně provádět a dávkovat, dohlídnou na váš zdravotní stav a poradí se zařazením vhodných doplňkových aktivit. Trénink může trvat hodinu i déle, setkávat se budete s pravidelnými i novými účastníky, mnohde také s různými trenéry, kteří do jisté míry vnášejí své pojetí také do tréninkových jednotek bootcampu, a každý trénink tak může být jiný.

Bootcamp zahrnuje například aktivity běžecké (rychlostní i vytrvalostní), obratnostní cvičení, kopce, různé překážky, trénink v písku, trénink na schodech, silová cvičení s vlastní vahou (dřepy, výpady, angličáky, sklapovačky, kliky, metkalfy, statická výdržová cvičení a podobně), silová cvičení se specifickými pomůckami (medicinbaly, expandery, balanční pomůcky, TRX, železné tyče, pneumatiky, odporové pomůcky, bulgarian bagy, atletický žebřík, dřevěné klády, překážky...) cvičení ve dvojicích, týmové hry a mnoho dalších. Hlavní rozdíl oproti běžným tréninkům v posilovně je v tom, že tréninky probíhají venku na čerstvém vzduchu a to za každého počasí (pouze v období od listopadu do března jsou kombinovány outdoor a indoor tréninky dle rozhodnutí trenéra).

Bootcamp je nejen fyzická, ale i psychická výzva. Trenéři poznají, co ve vás je a pomohou vám dosáhnout vytoužených cílů. S ostatními účastníky se nebudete nudit, získáte nové přátele a naučíte se týmové spolupráci. Setkáte se s muži i s ženami rozdílného věku (nejčastěji kolem třiceti let) s časově a psychicky náročným zaměstnáním. Motivace účastníků je různá, ale většina chce zlepšit svou fyzickou kondici a dokázat sama sobě, že na to má, či přijmout výzvu.


Někdo chce vytvarovat postavu nebo zhubnout, jiný jen nechce být na sport sám, chce poznat nové kamarády a dobře se bavit. Některé bootcampy nabízejí první hodinu na vyzkoušení zdarma, pod různými názvy se můžete setkat i s odlehčenými formami bootcampu, které jsou vhodné i pro úplné začátečníky a pro lidi, co se sportu delší dobu nevěnovali nebo mají zdravotní omezení.

Některé bootcampy pořádají několikrát do roka i sportovní soustředění, zpravidla jako prodloužené víkendy. Mimo bootcamp mohou být  zaměřena na další aktivity jako je cyklistika, běžkové a sjezdové lyžování, snowboarding nebo inline bruslení.

Foto: Tereza Horáčková

Podívejte se na profil autorky článku Terezy Horáčkové v sekci Lidé

---
Seznam pražských bootcampů najdete v sekci Kde sportovat  Další sporty  Bootcampy

S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

24.11.2014

Outdoor v Praze mění název na Outfanatic.com

02.08.2014

Dřepy: posilování pro velké chlapy a zdatné ženy!

25.07.2014

Bootcamp na vlastní kůži

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner