REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak začít jezdit na kajaku

21.06.2014 |OVP | Voda a lodě

Foto: Outdoor v Praze

Zjistili jsme, že spoustu lidí kajak láká, ale neví jak začít. Na raftu je to sice velká zábava, ale zápasit s vlnami na malé loďce, kde si za každé vykoupání můžete jen vy sami, je něco úplně jiného. Přitom stačí i jen jednu sezónu trénovat 2x týdně na kanále, a už můžete s trochou šikovnosti zvládat i relativně těžkou vodu. Proto jsme připravili malý návod, jak na to:

 
1)      Nejjednodušší první krok je půjčit si kajak, domluvit instruktora a vyrazit na kanál. Když nebudete mít možnost půjčit věci od kamaráda, tak můžete využít půjčovnu. Platí se většinou kolem 400,- Kč na den za kajak, pádlo, vestu a šprajdu, ale většinou se hodí i neopren nebo bundička, která vás nejlépe ochrání před chladem. Taky je důležité vybrat si kajak, ve kterém se budete cítit pohodlně. Dneska už vám i v půjčovně málokdy nabídnou něco jiného než moderní kajak s nastavitelnou opěrkou na záda, opěrkami na nohy, kvalitní šprajdou atd. Důležité je mít přirozeně zapřené nohy jak o chodidla, tak o stehna, abyste mohli kajak dobře ovládat. Tady je mapa vodáckých prodejen a půjčoven.

Kanál Troja, foto: OVP

Kanál Troja, foto: OVP

2)      V Praze a okolí je kanálů několik. Na naučení je pohodová Troja, kde je v dolní části několik jednoduchých vlnek. K dispozici je tu půjčovna i instruktor. Dobře se dá jezdit i ve Veltrusech, kde je na začátek hezký hlavně úplný vršek a pak úplný spodek. Zatím tu ale chybí půjčovna kajaků, i když ty se dají přivézt třeba právě z nedaleké Troji na zahrádce auta. Výhodou je, že tu budete mít podstatně víc klidu. Pro Pražáky je skvělá volba také kanál České Vrbné v Budějovicích. Cesta tam je sice delší, ale je to perfektní kanál pro jezdce všech úrovní, s klidnými i rychlými pasážemi, půjčovnou, instruktory, hezkým kempem a hospůdkou. Prostě ideální program na celý víkend. Tady je mapa kanálů v Praze a okolí.
 
3)      Instruktor nebo zkušený kamarád se hodí aspoň na prvních pár hodin. Ale pozor, není nic horšího než rady od lidí, kteří sami ještě nemají ve všem jasno, nebo neumí věci vysvětlit, protože špatných návyků se člověk následně hodně těžko zbavuje. 
 

Eskymování u Henryho,foto: OVP

4)      Najděte si parťáka. Ve dvou se to lépe táhne, ať už co se vzájemné motivace při učení týče nebo kvůli snažší manipulaci s loděmi, výbavou atd. Samozřejmě ideální varianta je oddíl nebo parta kamarádů, kteří se postarají i o zábavu.
 
5)    Nepodceňte bezpečnost. Helma je ohromně důležitá i na kanále. Taky je důležité dávat pozor na kajakáře a hlavně rafťáky v proudu nad vámi. Rozhodně se tedy vyplatí jezdit s někým, kdo vám dokáže pomoci, když se dostanete do problémů.
 
6)      Začněte zlehka. Máloco dokáže tolik odradit, jako nepříjemné situace nebo dokonce úrazy z vody, která je nad vaše možnosti.
 
7)      Trénujte. Stačí dvakrát týdně, přičemž na začátek je lepší jezdit na kanál mimo návštěvnickou špičku, protože jinak se budete motat na vodě se spoustou dalších lidí. Ale dovednosti se vám budou zlepšovat poměrně rychle. Na dobrý pocit z ježdění stačí získat trochu stabilitu, naučit se náklony, najíždění do vracáků a návrat do proudu, traverzy proudu a vylehávání. Nic z toho není na lehčích místech příliš složité.
 
8)      Nebojte se plavat. Eskymování je dobrá věc, ale než se ho naučíte, zkuste si třeba proplavat kanál jen tak ve vestě a v neoprenu. Důležité je mít nohy před sebou v těžších místech, zatímco na klidnějších místech se můžete snažit dostat z proudu. Uvidíte, že i ty největší vlny a válce vás bez problémů vyplivnou (pozor, tohle platí jen na kanále!) a nakonec prostě jen na klidnějším místě vylezete na břeh. Malý tip: při snaze dostat se z proudu je lepší kraulovat a jakoby na vodě válet sudy, tedy se převalovat. Lépe tak překonáte rozhraní mezi proudem a vracákem.
 

Vavřinecký potok, foto: OVP

9)      Naučte se vylehávat a naučte se eskymovat. Z vlastní zkušenosti vím, že až potom, co jsem díky eskymování získal jistotu, že po každém špatném nájezdu do válce nebudu čtvrt hodiny lovit a vylévat loď, jsem se začal rychle zlepšovat. Přitom šikovnější lidé se eskymáka naučí po jedné až dvou hodinách na bazénu. Stačí proto vybrat jednu ze škol eskymování a přes zimu tam párkrát zajít (v létě většinou nefungují, to jsou všichni venku). Dostanete kajaky, instruktáž a v naprosto bezpečných podmínkách eskymujete, eskymujete a eskymujete. Seznam škol eskymování je tady.
 
10)      Eskymujte na kanále. Na bazénu už to třeba jde, ale na vodě se musíte naučit zapomenout, že byste z lodi mohli i vyplavat. Ideální pro nácvik eskymáků na divoké vodě je větší válec na kanále následovaný klidným bazénem, kde vás nemůže nic rozhodit. Později přidejte pouštění pádla jednou rukou, eskymování na druhou stranu, než jste zvyklí a záměrné eskymování v těžším místě.
 
11)       Vyražte na řeku. Tady už to chce partu nebo organizovanou skupinu, a je jedno, jestli jedete Sázavu, Kamenici nebo Čerťáky. Každopádně Sázava na úseku Týnec–Pikovice je ideální vstup na divokou vodu. 
 
12)      Nakupte si vybavení. V téhle fázi už budete mít jasno, jestli se chcete kajaku dál věnovat. Základní výbavu kromě kajaku pořídíte tak za 10 000 a loď samotnou zhruba od této částky výše, pokud chcete něco trochu slušnějšího. Výhodou je, že dnes je už hodně dobrých kajaků k dispozici v bazarech.
 
13)      Jezděte bezpečně, s kamarády a užívejte si to. Voda je jeden z nejkrásnějších outdoorových sportů a určitě stojí za to, abyste do něj pronikli.

---
S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze (a žádný strach, jsme síť pro všechny, nejen pro Pražáky).

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner