REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak nejlíp vyjít s medvědem

23.06.2014 |Jana Tylová & OVP | Lezení, Turistika a treking

Medvědi v Čechách sice téměř nežijí, ale ve slovenských nebo rumunských horách už na ně narazíte docela snadno. Co při takovém setkání dělat a jak se vyvarovat nechtěné návštěvy u vašeho stanu během noci? Stačí dodržovat pár základních pravidel a rizika se sníží téměř na nulu.

Medvěd černý, Foto: Michal Tyl


Všeobecně rozšířená rada typu „lehnout na zem a dělat mrtvého“ nemusí být vždycky rozumná. Rozhodně ji neposlouchejte v okamžiku, kdy je zvíře v dostatečné vzdálenosti od vás, to byste mohli ležet taky pěkně dlouho.

Medvědy nekrmte, můžou na to doplatit


Obecně se vyplatí respektovat 3 základní pravidla:

Jak zavěsit jídlo, Zdroj: www.nps.gov

Jak zavěsit jídlo, Zdroj: www.nps.gov

Pravidlo 1:
Ukládejte jídlo a všechny parfémované věci (zubní pasta, mýdlo, krémy…) na noc mimo stan a ideálně tak, aby se k němu medvěd nedokázal dostat. Pokud nemáte k dispozici speciální malé kontejnery z plastu, tzv. „bear containers“, které medvěd neumí otevřít (někde vám je půjčí strážci parku), je dobré pověsit jídlo na strom. Ale pozor, medvědi jsou docela slušní lezci, takže to chce delší lano a na něj jídlo zavěsit tak, aby se k němu medvěd ze shora z větve nedostal. Dobré je zavázat jídlo do silných igelitových pytlů na odpadky, které propustí ven co neméně pachů.

V každém případě se snažte udělat maximum pro to, aby se žádné divoké zvíře k vašemu jídlu nedostalo. Zvíře, které zjistí, že přítomnost člověka znamená jídlo, na to většinou doplatí. Začne dřív nebo později lidi obtěžovat nebo ohrožovat, takže člověk bude ve finále nucen ho zabít. A nebude to chyba zvířete, ale bohužel vaše.

Pravidlo 2: Pokud si jídlo připravujete nebo vaříte, dělejte to vždy mimo místo, kde budete spát, a zároveň mimo místo, kde bude jídlo na noc uloženo. Udělejte si pomyslný trojúhelník, na jehož jednom vrcholu budete spát, na druhém vařit a na třetím uložíte jídlo na noc. Vzdálenost vrcholů by měla být alespoň 100 m.

Pokud medvěd přijde, půjde pravděpodobně nejdřív na místo, kde jste vařili, protože to bude jeho čumák nejvíc přitahovat. Pak teprve navštíví uložené zásoby jídla, a pokud ho fakt, že z nich nic nekápne, neomrzí natolik, aby odešel, půjde se možná podívat k vašemu stanu. Pokud ze stanu neucítí žádnou lákavou vůni, s největší pravděpodobností odejte a ani o něm nebudete vědět.

Medvěd černý, Foto: Michal Tyl

Pravidlo 3:
Nejhorší je medvěda překvapit. Při pohybu v nepřehledném terénu, například v lese nebo v křoví, je proto dobré dělat hluk. Stačí si nahlas povídat nebo zpívat, aby vás medvěd včas slyšel a měl čas vyklidit prostor. Medvěd se s vámi většinou potkat nechce, a už vůbec se s vámi nechce prát nebo vás sežrat. Je zvyklý na jinou kořist a pokud se necítí ohrožený, nemá důvod jít s vámi do konfliktu.

Není medvěd jako medvěd


A co dělat, když k setkání s medvědem tváří v tvář přece jen dojde? Pak je dobré vědět, jestli stojíte proti medvědovi černému nebo hnědému. Na Slovensku žije jen hnědý, což situaci trochu usnadňuje, ale třeba v Severní Americe se můžete setkat i s černým, pro kterého platí trochu jiná pravidla. Každopádně ať už černý nebo hnědý, je dobré na něj nejdřív ze všeho začít v klidu mluvit. Třeba se mu představte a řekněte, že mu nechcete ublížit a že je to krásný medvídek. Vymyslete si cokoliv, ale hlavně udržujte klidný hlas. Pomalu couvejte pryč, nedívejte se mu do očí, a medvěd většinou zmizí sám. Hlavně se ale neotáčejte a už vůbec nezačněte utíkat. To medvěd chápe jako výzvu a začne vás s radostí honit rychlostí auta.

Nejhorší scénář


Na černého medvěda platí i plecháček, Foto: Michal Tyl

Na černého medvěda platí i plecháček, Foto: Michal Tyl

A teď si představme nejhorší scénář: medvěd se o vás zajímá a začne dorážet. Tady je dobré vědět, jestli stojíte proti černému nebo hnědému. Pokud jde o medvěda černého, začněte být nepříjemní. Křičte na něj ze všech plic a pokud máte po ruce něco, čím můžete vydávat hluk (třeba lžíci a ešus), použijte to. Můžete po něm i házet klacky nebo kameny. Černí medvědi se takové reakce většinou leknou a utečou, nikdy si ale před nimi nelehejte na zem. Pokud vás napadnou, braňte se vší silou.

V případě hněděho medvěda se hluk dělat nedoporučuje, to by ho mohlo spíš rozzuřit. Pokud jde jen o zvědavého medvěda, a ne třeba o medvědici chránící svá mláďata, je dobré udržet i nadále co největší klid. Držte svojí pozici a mluvte na něj ostřeji, ať ví, že nejste snadná kořist. Teprve až v momentě, kdy se medvěd přiblíží na pár metrů, použijte známou poučku „lehnout na zem, rukama si krýt krční páteř a nehýbat se, dokud medvěd neodejde“. Když vás jen očuchá, je to v pořádku, když vás začne žrát, začněte se vší silou bránit.

Pepřák na medvědy


Bear spray aneb pepřák na medvědy, Foto: Michal Tyl

Bear spray aneb pepřák na medvědy, Foto: Michal Tyl

V některých oblastech se může hodit sprej proti medvědům. Ten můžete použít jako nouzovou obranu bez ohledu na barvu medvěda. Jde v podstatě o veliký pepřový sprej, který se dá oficiálně použít až na vzdálenost cca 8 metrů. Máme ale vyzkoušeno, že dosah  je zhruba poloviční a silnou roli hraje protivítr. Takže, pokud by na něj došlo, nevystříkejte ho zbytečně brzy.

To jsou zhruba zásadní body pro setkání v přírodě s medvědem, ale nezapomínejte, že každá situace je jiná a medvědi jsou nevyzpytatelní. Máte s medvědy nebo jinými zvířaty vlastní zkušenosti? Podělte se o ně v diskuzi!
---

Nemáte s kým vyrazit? Najděte si parťáka.

Hledáte inspiraci na výlety v Praze a okolí? Najdete je v naší outdoorové mapě nebo v přehledu lokalit pro turistiku a treking.

Máte doma nevyužitý sprej na medvědy z poslední výpravy? Nabídněte ho v bazaru.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner