REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Slunná strana Štěchovické přehrady

16.06.2014 |Jana Tylová & OVP | Běhání, Turistika a treking

O značeném břehu Štěchovické přehrady, po kterém vede naučná stezka Svatojanské proudy, jste si mohli přečíst nedávno (článek Svatojanské proudy – perla pro běh i turistiku). Nám to ale nedalo, a jeli jsme prozkoumat i druhý břeh.

Foto: Michal Tyl


Nebyli jsme si vůbec jistí, kam až nás cesta pustí, ale dostali jsme se po ní až pod Smetanovu vyhlídku a pak se dokonce mezi skalami vyšplhali přímo nahoru na ni. Celá trasa byla jen asi 6 km dlouhá, ale bylo na ní tolik zajímavostí, že nám vystačila na celé odpoledne. Tento břeh je vhodný skutečně spíše na výlet než pro běžecký trénink. Pokud se sem přesto vydáte za běháním, počítejte spíše s expedičním výběhem než souvislým tréninkem.

Úzká cesta vede po skále, Foto: Michal Tyl

Úzká cesta vede po skále, Foto: Michal Tyl

Auto je dobré zaparkovat u hráze, ale tentokrát na druhém břehu Vltavy než minule (mapa). Odtud vede široká jasná cesta míjející chatky ve svahu nad přehradou. Chat rychle ubývá a za malou chvíli se člověk dostane do čisté přírody, kde není téměř ani noha. Na rozdíl od značeného břehu, kde slunce po poledni nenávratně mizí za kopcem, tady hřeje krásně celý den. Cesta vede jižním svahem přímo nad vodou a postupně se zasekává stále více do skály, takže má člověk útesy nad sebou i pod sebou.

Klid je výhodou neznačených cest


Veškerou krásu si tu ale můžete užívat v klidu a bez lidí, což je výhoda neznačených stezek. Když se blížíte ke konci, je potřeba přejít suťové pole, které nemusí být pro někoho zrovna příjemné, ale opravdu to stojí zato. Cestička se stále více zužuje a dá se po ní dostat až ke Kleteckému vodopádu (mapa), který je přímo pod Smetanovou vyhlídkou. Je po něm potřeba lehce zapátrat v křoví, protože vodopád je trochu zarostlý a není to žádná Niagara. Pokud ale není vyloženě sucho, najdete ho docela dobře po sluchu.

Pohled ze Smetanovy vyhlídky, Foto: Michal Tyl

Pohled ze Smetanovy vyhlídky, Foto: Michal Tyl

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, dá se odsud vydrápat přímo nahoru na Smetanovu vyhlídku. Člověk musí cestu trochu hledat, ale pokud správně kouká, najde tu malou pěšinku vedoucí přímo nahoru mezi skály. Od vodopádu je potřeba se vrátit zpět k suťovému poli, po kterém jste přišli, a těsně před ním (z pohledu od vodopádu) se pořádně podívat do křoví ve svahu. Tam najdete cestičku, po které se dá bez větších problémů dostat až nahoru na vyhlídku. Pohybujete se ale v chráněném území, takže doporučujeme chovat se ohleduplně. Na žádné omezení (zákaz vstupu, apod.) jsme tu nenarazili.

Zpátky na azimut


Pokud se vám nechce jít zpátky stejnou cestou, můžete se vrátit na azimut po horní hraně údolí. Sice tudy nevede žádná cesta, takže se jde napříč lesem, ale dokud vidíte neustále přehradu pod sebou, není kam zabloudit. Jakmile se dostanete blíž k hrázi, kde se svahy opět zmírní, seběhnete zpátky dolů na cestu k chatám.

Mapka s vyznačením důležitých bodů

Variantou může být i pokračování ze Smetanovy vyhlídky po žluté turistické na jih až na vyhlídku Máj, případně ještě dál. Pokud tuto trasu někdo znáte, rádi se o ní dozvíme víc!
---

Nemáte s kým vyrazit? Najděte si parťáka.
Hledáte inspiraci na výlety v Praze a okolí? Najdete je v naší outdoorové mapě nebo v přehledu lokalit pro turistiku a treking.

S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze (a žádný strach, jsme síť pro všechny, nejen pro Pražáky).

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 930 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner