REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jízda na kole na válcích

20.06.2014 |Pe | Cyklistika

Před několika týdny jsme psali o možnosti tréninku na cyklistickém trenažeru. Ten je i pro začátečníky ideálním způsobem, jak trénovat, když je venku hnusně nebo když chcete při tréninku koukat na filmy. Pokud to ale myslíte s cyklistikou opravdu vážně, zvolte si raději pro domácí trénink válce. Je to větší adrenalin, zábava a zlepšuje techniku jízdy!

Zimní radování pro cyklistické závisláky, když je náledí


Jestliže samotná jízda je zábavná, zejména první pokusy o nasednutí bývají přímo vtipné. Pro jízdu se totiž používá kolo, které není k válcům nijak připevněno, a proto jízda (a zejména nastupování) vyžaduje zvýšený smysl pro rovnováhu. Proto je dobré se ze začátku opírat o křeslo nebo jiný kus nábytku, rozjet se, a až poté se  oběma rukama chytat řidítek. Kolo je při jízdě stabilní díky gyrostatickému principu. Ten zapříčiní, že čím rychleji jedete, tím je kolo stabilnější (tohoto principu se využívá například i u posilovacího powerballu). 


Silniční kolo je pro jízdu na válcích nejvhodnější

Silniční kolo je pro jízdu na válcích nejvhodnější

Až se zvládnete bezpečně rozjet, je potřeba se postupně naučit pouštět řidítka jednou rukou, abyste se mohli během jízdy napít, a odhodlat se k jízdě ze sedla, aby nebolel zadek. Kdo se na válcích teprve učí, rozhodně si užije silnou dávku adrenalinu. Kdo umí jet na válcích bez větších problémů, může si jízdu neustále doplňovat o náročnější kreace, pouštění řidítek oběma rukama nebo šlapání na jednu nohu (nejschopnější jedinci zvládnou dokonce pustit řidítka a zároveň přitom šlapat jen na jednu nohu). 


Spodní pohled zezadu

Spodní pohled zezadu

Jak připravit kolo na jízdu


Pokud vlastníte kolo silniční, pak není potřeba trávit přípravami kola ani vteřinu. V případě horského kola je pro pohodlnější jízdu nutné přezout na hladké pláště bez vzorku nebo na pláště silniční.

Válce jsou ještě méně hlučné než trenažer, a tak ani půlnoční dávka šlapání sousedy nevzbudí. Díky stálému šlapání, které není možné šidit, je jízda na válcích mnohem efektivnější, než je tomu na trenažeru, a zaručeně zdokonaluje techniku šlapání. Jízda vyžaduje vždy alespoň kapku soustředěnosti, takže usnutí na válcích během nočního tréninku není možné.

Kolik válce stojí, a na co dát pozor při výběru


Cena ve specializovaných obchodech se pohybuje od 3 000 Kč a stoupá až k neuvěřitelným 30 000 Kč. Nejdůležitějším faktorem pro výběr je zarážka na krajích válců, která zabrání náhlému sjetí a nepříjemnému pádu. Dalším hodně důležitým doplňkem válců je možnost volby zátěže pomocí magnetické brzdy, která není součástí nejlevnějších modelů a šlapání podstatně zpříjemní.

Zadní kolo

Šlapání bez brzdy „na prázdno“ je totiž fyzicky náročnější než jízda do kopce, ničí kolenní klouby a způsobuje brzké bolení sedacích partií. Je to jako byste nemohli při jízdě na kole z kopce přehodit na těžší převod a snažili se zrychlit více frekvenčním šlapáním. Nejdražší válce pak umí také propojit brzdný systém s počítačem, který podle předem nastaveného profilu trasy simuluje zbržděním válců kopec až s osmiprocentním stoupáním, a dokáže tak perfektně napodobit reálnou jízdu či závod.

Tyto moderní vychytávky sice trénink dělají zajímavějším, samy o sobě ale ještě nezaručují jeho pozitivní výsledek. Kvalitně potrénovat můžete totiž i se starým kolem na nejlevnějších válcích.

---
Podívejte se do bikerské sekce, kde najdete všechno z cyklistiky (nejnovější články, nejbližší akce i bazar) na jednom místě. Dostanete se tam přes odkaz v horním bílem menu nebo rovnou tudy.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner