REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Lezení je spíš životním stylem než masovým sportem, říká Lucka Hrozová, jedna z nejlepších a nejvšestrannějších českých horolezkyň.

15.04.2013 |Petr Paseka | Lezení

Foto: archiv Lucky Hrozové

Lucka Hrozová patří mezi nejlepší a nejvšestrannější lezkyně u nás. Je držitelkou mistrovského titulu ve všech lezeckých disciplínách (obtížnost, bouldering, rychlost, lezení s cepíny-drytool). Vyhrála celou evropskou sérii v ledolezení a několikrát se protlačila mezi nejlepší tři i ve světovém poháru. Při výčtu jejích úspěchů nesmíme zapomenout ani na přelez jedné z nejtěžších mixových cest světa Illuminati, který byl oceněn jako výstup roku a nejlepší výstup v Alpách. Dále přelez jedné z nejtěžších drytoolových cest – Law and Order M 13+, který byl rovněž oceněn jako  výstup roku, a především přelez jedné z nejtěžších drytoolových cest na světě M14 Ironman, který zdolala jako první žena na světě a jako první žena na světě tím pádem překonala klasifikaci M13+. V následujícím rozhovoru se můžete dozvědět, jaké lezecké disciplíny patří k jejím nejoblíbenějším a mnoho dalšího!

 
Foto: archiv Lucky Hrozové

Foto: archiv Lucky Hrozové

Z výčtu Tvých úspěchů je jasné, že kombinuješ několik lezeckých disciplín. Je mezi nimi nějaká, kterou máš ze všech nejradši?
 
Na lezení mám ráda jeho rozmanitost. Je úžasné, že si každý může zvolit, co ho v danou chvíli nejvíce těší a naplňuje. Pro mě je to momentálně ledolezení, drytool, přelezání mixových cest a v létě bych se ráda podívala do nějakých bigwallů :).
 
Co se týče lezení na umělých stěnách, Praha určitě nabízí mnoho možností, kde kvalitně potrénovat. Je nějaká stěna, která něčím předčí ty ostatní, a doporučila bys ji proto našim čtenářům?
 
Praha má, co se týká lezení na umělých stěnách hodně co nabídnout. Já určitě nejvíce trénuju na mojí domovské stěně v Praze v Holešovicích, kde zvládnou vedle sebe lézt úplně nejmenší děti na cestách pro ně tak i já na těch těžších. No a taky tam máme výborný nakládaný hermelíny. :)
 
A co lezení ve volné přírodě? Dá se v Praze kvalitně připravit i na skalní lezení?
 
Se skalními terény je to už pro Pražáky horší. Většinou musím za skalami dojíždět. Ale i kousek od Prahy se dají najít oblasti, kde se dá pěkně zalézt, například Srbsko.
 
Foto: archiv Lucky Hrozové

Foto: archiv Lucky Hrozové

Jak se ti daří skloubit život profesionální sportovkyně a studentky?
 
Studium jsem ukončila před půl rokem s titulem Bc. a rozhodla si dát od školy roční pauzu. (Kvůli operaci kotníku jsem šla ke státnicím až v září a měla jsem toho až nad hlavu). Daří se to skloubit někdy jen velmi obtížně. V zimní sezóně jsem skoro celý leden až březen v zahraničí a pak doháním, co se dá.
 
Je pro Tebe při závodech hlavní umístění, nebo pocit ze zdolání těžké cesty?

Při závodě je pro mě nejdůležitéjší pocit toho, že jsem udělala maximum, (že neproběhla žádná zbytečná chyba, uklouznutí...). Když vím, že jsem to své maximum podala, není už pro mě tak podstatné, jaké je z toho umístění. Ale samozřejmě, když to vyjde dobře, jsem za to moc šťastná.
 
Mezinárodní olympijský výbor uvažoval o zavedení disciplíny „sportovní lezení“ do programu Olympijských her 2020. Vítáš snahu o ještě větší profesionalizaci lezeckého sportu? Byla by účast na olympiádu tvoje vysněná meta?
 
Vítám to jako krok dopředu. Myslím si, že tam patří. Zařazení lezení do olympijského programu by přineslo do našeho sportu více sponzorů, financí, rozšířenosti.  Na druhou stranu, na lezení je i krásné to kouzlo, že nepatří do „mainstreamu“ a je spíše než masovým sportem životním stylem. Mojí vysněnou metu vidím spíše v přírodě, v horách při přelezání mých vysněných obtížných cest.
 
Foto: archiv Lucky Hrozové

Foto: archiv Lucky Hrozové

 A co horolezecké expedice? Neláká Tě to taky? Máš nějaký horolezecký sen? 
 
V lezení mě láká ještě spousta směrů spíše v podobě přelézání těžkých ledopádů a mixů. Momentálně se na nějakou expedici nechystám, ale třeba taky přijde. Nějaké sny mám, ale ty si nechám zatím pro sebe.:)
 
Čekají Tě v blízké době nějaké závody nebo jiné lezecké akce?
 
Cepíny a mačky už jsem odložila do skříně. A momentálně se rozlézám po zimní sezóně v italském arcu, kdy jsem poprvé letos s lezečkami a užívám si po „ledové“ zimě trochu toho sluníčka. Prioritou pro mě pak budou až závody světového poháru v ledolezení, které začnou v prosinci.
 
Outdoor v Praze Ti rozhodně bude držet palce! ;)

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 930 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner