REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zátěžový test čelovky Fenix HP01

03.06.2014 |OVP | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Turistika a treking, In-line, Běžkování, Bruslení, Venkovní fitness, Další sporty

Výrobce svítilen Fenix na začátku letošního roku přišel s novým, jednoduchým modelem. Čelovka Fenix HP01 má dostatečnou výdrž i výkon na to, abyste s ní vyrazili i na 24h orienťák a v porovnání s ostatními běžci neměli dojem, že běžíte se svíčkou. Zároveň je dost malá na to, abyste se nerozmýšleli, jestli si ji s sebou vzít i tehdy, když s váhou musíte šetřit. Celkově se dá říci, že v mnoha směrech se opravdu povedla.

Po pádu do potoka


Označení: Fenix HP01
Maximální světelný tok: 210 lm

Maximální dosvit: 95 m
Napájení: 2 tužkové baterie (AA)
Vyndané baterie po mokrém testu

Vyndané baterie po mokrém testu

LED Cree XP-G R5 a červená LED
4 režimy výkonu + červené světlo
Hmotnost včetně 2 AA baterií:  182 g
Cena: kolem 1400 Kč

Uváděná výdrž jednotlivých režimů:
Low (4 lm) 125 h
Mid (45 lm) 11 h
High (105 lm) 4,5 h
Turbo (210 lm) 1,9 h

Kompletní fotogalerii najdete dole pod článkem.

Nenápadně na záchod, v plné síle na orienťák


Maximální uváděná doba svícení tohoto modelu je 125 hodin, což zní velice lákavě. Nesmíme ale zapomenout, že tento údaj se týká nejslabšího režimu Low (4 lumeny), který vám posvítí tak leda na svačinku, nouzově do mapy, ale pod nohy už si skoro nevidíte.

Ovládání je tradiční: stisknutí tlačítka pro zapnutí a přepnutí mezi jednotlivými módy, delší stisknutí pro vypnutí. Druhým tlačítkem se pak zapíná červené světlo a dlouze SOS režim, při kterém hlavní světlo vysílá .../---/… stále dokola do úplného vybití. Zajímavé je, že čelovka si pamatuje, jaký režim měla nastavený před vypnutím.

Porovnání svítivosti jednotlivých režimů

V Turbo režimu (210 lumenů) vydrží čelovka necelé dvě hodiny, kvůli nebezpečí přehřívání ale maximálně 10 minut v kuse. Potom se automaticky přepne na režim High (105 lumenů, max 4,5 hodiny). Ten je celkem dostačující i pro orienťák, ale pro dohledávky v nepřehledném terénu a profesionálním běžcům obecně bychom raději doporučili výkonnější světlo.

Při testování na kole už nám výkon HP01 dostatečný nepřišel, snad pro využití jako druhého světla na dosvěcování na navigaci, do mapy nebo tachometr. Čelovka ale není na kolo primárně určena, a tak nejde o zásadní problém. Regulace pro konstantní světelný výkon je samozřejmostí, a čelovka tedy svítí rovnoměrně až do úplného vybití. Kužel světla ale bohužel nastavovat nelze.

Celkově HP01 svítí výborně, což jí spolu s konstantní výkonem po celou dobu zapnutí a možností snadno a rychle vyměnit baterie pasuje na výborného parťáka pro dlouhé noční akce všeho druhu. V některých směrech se dokonce blíží podstatně dražším a těžším orienťáckým čelovkám, a to je skvělý výsledek.

Noční nenápadný režim

Noční nenápadný režim

Kromě již zmíněných režimů si můžete vybrat ještě režim Mid (45 lumenů) s maximální dobou výdrže 11 hodin, který je například pro běh i lezení naprosto dostačující. Zapnout můžete také neoslňující červené světlo, které oceníte, když budete chtít být nenápadní nebo třeba až se v plné noclehárně budete prodírat na záchod. Červená blikačka pro nouzové využití na silnici bohužel chybí.

Zajímavé je upozornění výrobce na to, že se zcela čerstvými alkalickými či lithiovými bateriemi nemusí být nízké režimy funkční (napětí baterií je vyšší než napětí LED v nízkém režimu). Po jejich částečnému vybití prý tento jev vymizí. My jsme se s podobným problémem při testování nesetkali.
 

Tužkovky jsou výhra, jejich umístění vzadu na hlavě nikoli


Zdrojem této svítilny jsou dvě tužkové baterie, které jsou umístěné v plastovém pouzdru na zátylku. Výrobce se chlubí, že výměna baterií je „easy, quick and with no fuss“ (jednoduchá, rychlá a bezproblémová) a my musíme přiznat, že má pravdu. Kdo se někdy pokoušel v mrazu nebo vánici vyměnit AAA baterky v některém z těch nešťastných modelů, u kterých jsou k otevření v lepším případě potřeba nehty, v horším nůž nebo koruna, bude souhlasit také. Výměnu baterek u Fenixu HP01 provedete jednoduše s čelovkou stále na hlavě a lehce to jde dokonce i v rukavicích. K nechtěnému otevření během našeho testování nedošlo.

Zatímco manipulace s pouzdrem na baterky jde jako po másle, povolování pásků úplně snadné není. Přihlédnete-li k faktu, že když pásek povolujete nebo prodlužujete, nemůžete si na něj zároveň efektivně svítit, je to docela boj. 

Snadné otevírání pouzdra na baterie

Řešení umístění pouzdra na baterie vzadu na pásku kolem hlavy bohužel není příliš pohodlné. Odnímatelný příčný pásek sice pomáhá fixaci, při náročnějším běhu nebo pohybu ale už trochu těžší pouzdro nepříjemně hopsá a pásky se kvůli tomu dokonce samovolně povolují. Pro některé aktivity by tak bylo pohodlnější umístění baterií například na paži, což ale kvůli krátkému kabelu není možné (na rozdíl od Fenix HP15 či HP30, které mají prodlužovací kabel). Tvrdý plast bez vycpávky na čele navíc trochu tlačí.


Čelovka je svým zaměřením univerzální parťák na sport i na cesty, a tak je výhodou použití tužkových baterií oproti akumulátorům se speciální nabíječkou. Naklápění světla je možné v úhlu 60°, což je naprosto dostačující. V nevyklopené poloze jsou navíc tlačítka částečně zakrytá, což zabraňuje nechtěnému zapnutí například v batohu. Bez rukavic ale tlačítka můžete s trochou šikovnosti ovládat i v nevyklopené poloze. Panty pro naklápění jsou bytelné a čelovka při běhu nemění nastavenou polohu. 

 

Vydrží i v kýbli s vodou  naše zkušenosti a závěr


V kýbli s vodou

Čelovce jsme dali pořádně zabrat při běhu, orienťáku, na kajaku, při lezení a na kole. Zatímco při prvních čtyřech aktivitách se kromě povolujících se pásků osvědčila, na kolo nám její výkon přišel nedostatečný. Navíc umístit tuto čelovku na cyklistickou helmu není úplně snadné: pouzdro na baterky vzadu překáží, pásky na ní pořádně nedrží, a jízda v divočejším terénu s ní je tedy nepříjemná. Nevhodnost nasazení na helmu se týká i in-line bruslení, které by čelovka díky své svítivosti zvládala lépe. Nešikovné je povolování pásků při běhu, které je ale prý možné řešit dodatečnými fixačními úchyty. Hodila by se i červená blikačka.

Mile nás naopak potěšilo, že i když výrobce uvádí voděodolnost IPX-6 (což slibuje odolnost proti prudkému dešti), čelovce se nic nestalo ani po ponoření do potoka a kýble s vodou. Příjemným bonusem jsou také vychytávky jako blokování tlačítek proti nechtěnému zmáčknutí nebo SOS signál, který se hodí hlavně na cestách. Co ale opravdu oceníte nejvíce je výborná svítivost spojená s opravdu solidní výdrží a konstatním výkonem, který vás nenechá ve štychu. Stačí mít po ruce dvě náhradní tužkovky, které vyměníte během deseti sekund bez sundavání čelovky z hlavy, a s HP01 v režimu High vydržíte po většinu roku celou noc. Tedy pokud nejste uprostřed zimy za polárním kruhem. 

Uchycení na cyklistickou helmu za pomoci kšiltu

Uchycení na cyklistickou helmu za pomoci kšiltu

Celkově se tedy dá říct, že Fenix HP01 je velmi dobrou volbou, pokud hledáte čelovku na dlouhé noční akce pomalejšího až středně rychlého charakteru. Můžete jí velmi dobře využít pro turistiku a treking, cestování, běh, rekreační orienťák, běžky nebo i seakajak (a neberte to tak, že vás pobízíme k pádlování na moři v noci!). Výdrží vás nezklame, zvládne i pády na zem. Ve své cenové kategorii patří k tomu nejlepšímu, co na trhu najdete.

Plusy a mínusy


+ velmi dobrý světelný výkon i výdrž vzhledem k hmotnosti čelovky
+ konstantní světelný výkon až do úplného vybití
+ vynikající odolnost proti vodě
+ jednoduchá a rychlá výměna baterií
+ využití běžně dostupných tužkových baterií
+ hezké outdoorové barevné provedení
+ ochrana proti nechtěnému zapnutí v batohu
+ SOS mód a mód s neoslňujícím červeným světlem


- nepohodlné řešení pouzdra na baterky vzadu na hlavě
- nelze nastavovat kužel světla
- nelze čelovku jednoduše uchytit na cyklistickou helmu
- při běhu se mohou povolovat fixační pásky
- ne moc příjemný tvrdý plast na čele
- chybí červená blikačka

Doporučujeme pro: běhání, lezení, survivaly, běžky, turistiku a táboření
Lze použít pro: orientační běh
Nedoporučujeme pro: cyklistiku, in-line s helmou

Osobní názory v redakci 


Šárka: Při režimu High (doba svícení 4,5h) se Fenix HP01 svítivostí blíží nejslabšímu režimu větších a těžších čelovek, se kterým si obvykle vystačím celou noc při survivalech i většinu času při nočním orienťáku. Použití tužkovek je supr, jen to umístění většího pouzdra vzadu na hlavě je nepraktické.

Peggy: Čelovka Fenix HP01 je zaručeně dobrým společníkem na běžky, noční dlouhou procházku v horách, lezení, či seakayak na klidné vodě. Výkonem i váhou je prostá a nijak speciální, avšak na mnoho sportů je dostačující a spolehlivá. Považuji ji za rozumnou volbu pro univerzální používání.

Čelovku testovaly Peggy (bikové ultramaratony, skialpy) a Šárka (orientační běh, adventure race).

Čelovku pro testování poskytl obchod www.kronium.cz.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner