REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Pražská urban jungle aneb smrt svátečních cyklistů

04.06.2014 |ss | Cyklistika

Akce typu Do práce na kole jsou ideální příležitostí, jak dostat do sedla i lidi, kteří obvykle raději tráví ranní půlhodinku v MHD čtením. Protože jsem netušila, jak nebezpečná pražská „urban jungle“ může pro sváteční cyklisty být, nechala jsem se nadšením svých spolupracovníků pro tento projekt strhnout i já.


Už při první cestě z Dejvic na Vinohrady jsem litovala, že jsem byla líná si trasu předem naplánovat podle mapy cyklostezek. Cesta „na tušáka“ zacpanými ulicemi mě totiž tak akorát otrávila. To ovšem nebylo nic proti tomu, co se mi během jediného týdne přihodilo při dalších jízdách. Někdo bere jízdu na kole jako příjemný začátek dne, jiný jako sportovní výkon. Já jsem si kvůli vlastní blbosti vyzkoušela, že se může stát lehce i takřka bojem o život.
 

Nebezpečí první: nezapnutá brzdička


Jezdíte-li jako já po Praze kvůli odrazení případných zlodějů na bicyklech pochybné kvality, možná mnou nebudete pohrdat, když přiznám, že svůj stroj nedovedu pořádně seřídit. Protože i po návštěvě servisu („Vážně u tohohle kola chcete ještě vyměňovat špalky?“) se moje zadní brzdičky neustále samy povolují, smířila jsem se s tím, že brzdit musím opatrně hlavně přední brzdou. Spoléhání na jedinou brzdu se mi ale stalo málem osudným, když jsem ji po výměně duše zapomněla zpátky zaháknout. Moje úterní prosvištění křižovatky na červenou by v případě nevhodné dopravní situace mohlo způsobit větší poprask než jen udivené výrazy řidičů aut, kterým jsem měla dát přednost.
 

Nebezpečí druhé: vystupující automobilista


Že jsem nebezpečná nejen sobě, ale i svým kamarádům jsem dokázala hned o den později, kdy se jeden z nich kvůli mně málem popral s majitelem nablýskaného bílého bavoráka. Ten totiž začal vystupovat do vozovky zrovna ve chvíli, kdy jsem já kolem něj na kole projížděla. Otevírané dveře jsem minula jenom o kousek, kamarád řidiči vyčinil, že má dávat pozor. Z jejich následující divoké výměny názorů jsem si odnesla hlavně to, že při projíždění kolem stojících aut bych si pozor měla dávat hlavně já. 

 

Nebezpečí třetí: najíždění na obrubník


Zatímco první dva incidenty se obešly bez zranění, třetím v řadě už jsem si návštěvu na chirurgii vysloužila. Scénář byl podobný jako před lety, kdy v Jizerkách po posměšné větě „proč jedeš z toho kopce tak pomalu“ následoval můj pád v zatáčce a kartáčování kamínků z kolene a tváře v tanvaldské nemocnici. Tentokrát jsem se nedlouho po vyslechnutí poznámky, že „před každým obrubníkem přeci nemusíš zastavovat, to skočíš“ dočkala svých prvních dvou stehů.
             
Akce Do práce na kole se mi letos tedy vyloženě vyplatila. Zvlášť když jsem propásla aktivaci svého účtu, naježděné kilometry jsem tak ke svému týmu nemohla zapisovat a do práce na kole jsem tedy jezdila jen mimo soutěž. 

---
Přečtěte si také další článek ze série Dobrodružství se starými koly: Lehká cyklistika Drahaňským údolím (nejen) na Esce.

Mapu pražských cyklostezek najdete tady.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner