REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Treking naboso

11.07.2014 |Jana Tylová & OVP | Turistika a treking

Vyzkoušet si „barefoot trekking“ rozhodně stojí za to. A nedaleko Prahy je pro chození bez bot spousta ideálních míst. Jedním z nich je třeba Kokořínsko, kde si v měkkém lesním terénu najde trasu i začátečník, který ještě nemá nohy na bosou chůzi zvyklé.

Foto: Michal Tyl


Většina z nás má nohy zhýčkané měkkými speciálními vložkami do bot, kvůli kterým naše nohy často zapomněly, jaké to je fungovat správně a umět přirozeně reagovat na podloží. První vyzutí bývá většinou jen na pár minut, protože nezvyklá kůže se musí nejdřív otužit a zpevnit.

Chodit bez bot je ale taková svoboda, že budete chtít stále víc a víc, a než se nadějete, nebudete boty potřebovat ani na celodenní trek. Ten pocit je k nezaplacení a navíc o blahodárných účincích této přirozené reflexní terapie se dočtete všude možně. Stačí tedy vždy na pěkném úseku zout boty a nechat nohy, ať si zvykají.

Lesní pěšinky ano, polní cesty ne


Foto: Outdoor v Praze

Foto: Outdoor v Praze

Je dobré naplánovat trasu tak, aby nevedla po štěrkových cestách, ale často to člověk neodhadne. Ani polní cesty nebývají ideální, kamínky do nohou dost bolí. Silnice s dobrým asfaltem bývají docela fajn, ale pozor na velká vedra, kdy se asfalt rozpouští (i když vlastně by se vám vytvořily podrážky a byly by z toho takové five-fingery :-)). Nejlepší jsou lesní pěšiny s měkkým povrchem.

Ani mokro a déšť nejsou překážkou. Bláto sice trochu víc klouže a čvachtá, ale jinak vám nevadí a aspoň nebudete mít mokro v botách. Nohy budete umývat tak jako tak, zatímco boty vám zůstanou pěkně čisté rovnou na uložení zpátky do skříně.

Zajímavé je, že než si nohy zvyknou na tvrdší terén, budete se koukat mnohem víc pod nohy než kolem sebe, protože šlápnou na ostrý šutr bolí a nakopnout se o kořen taky. Na druhou stranu se i z běžné procházky stává intenzivní zážitek na úplně nové úrovni, a dá se tak okořenit třeba i výlet s dětmi.

Do hospody jen s umytýma nohama


Foto: Outdoor v Praze

Foto: Outdoor v Praze

A co si s sebou rozhodně nezapomenout vzít do batohu? Určitě si přibalte nějaké lehké sandály nebo žabky na případné úseky se špatným terénem. Oceníte je ale hlavně do hospody, kde se na zablácené bosé nohy moc dobře netváří. Zablácené boty jim ale paradoxně nevadí.

Na venkovních zahrádkách sice boty vyžadovat nebudou, ale až půjdete navšívit záchod, budete za ně rozhodně rádi. A pokud by se vám nechtělo obouvat se před hospodou do bot se špinavýma nohama, tak přibalte navíc i lahev s vodou na umytí.

Do auta nebo do batůžku se taky hodí připravit si něco na utření nohou a trochu vody na umytí, kdyby nezbyla v lahvi. Přece jen na dojezd domů je lepší se přezout.

Vyrazit se dá bez bot skoro kamkoliv do přírody, zvlášť když se trochu otrkáte. Krásné treky naboso se dají dělat v Českém ráji a kolem Prahy třeba na Kokořínsku nebo Karštejnsku.

A co bude další level? Že by nudistický treking? Nechme se překvapit…

---

Přečtěte si také článek Je běhání v botách jako sex s kondomem?

Nemáte s kým vyrazit? Přihlašte seNajděte si parťáka.
Nevíte kam vyrazit? Inspirujte se v naší outdoorové mapě nebo v přehledu lokalit pro turistiku a treking.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner