REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak holky čůrají na seakajaku?

28.11.2015 |Jana Tylová & OVP | Voda a lodě

Když se na mořském kajaku ocitnete v místě, kde zkrátka není možné přistát ke břehu, začíná být často ženským částem výpravy ouvej. Zvláště když si před vyplutím zapomněly odskočit do lesíka a ke snídani vypily kotel čaje. Chlapi to mají o dost jednodušší, ti si většinou poradí snadno i v kajaku, ale co my? Nezoufejte, i pro nás cesta existuje! Máme pro vás pár užitečných tipů.

Čůrání s velrybou, Foto: Michal Tyl


Do situace, kdy nemůžete přistát, se dostanete velmi rychle a často nečekaně. Buď se ocitnete daleko od břehu, kdy návrat a vylodění znamená velké zdržení, anebo proplouváte zrovna mezi vysokými skalními útesy, kde se zkrátka vystoupit nedá. Existuje pár variant, které se dají v takové chvíli využít. Záleží jen na vás, na jakou z nich si troufnete. Doporučujeme nejdřív nácvik na klidnější vodě, než se dostanete na rozvlněné moře.
 

Seznamte se s čurokapem


První a asi nejjednodušší variantou je čůrání do plecháčku pomocí tzv. pomůcky pro ženy pro čůrání ve stoje, neboli čurokapu. Když jsem tuto zvláštně vypadající věcičku dostala kdysi jako dárek z legrace od mámy, ze srdce jsem se zasmála a založila ji hluboko do skříně. To jsem ještě netušila, že o pár let později na ni nedám dopustit. Zní to sice legračně, ale věřte, že v nouzové situaci tuto vychytávku více než oceníte. Když se v kajaku na otevřené vodě poperete se stažením kalhot, které mají často navíc ještě kšandy, máte napůl vyhráno.
Čurokap – pomůcka pro ženy pro čůrání ve stoje

Čurokap – pomůcka pro ženy pro čůrání ve stoje

Parťák z druhého kajaku vás může přidržovat třeba u špičky a jistit tak proti nečekanému převržení. Pak stačí jen nadzvednout zadek, vše nachystat k úspěšnému použití a je to.

Druhá varianta je stejná jako první, ale bez čurokapu. Tu moc nedoporučujeme, protože bývá o dost náročnější. Je to sice jednoduchá varianta pro chlapy, ale rozhodně ne moc praktická pro ženy. Nicméně pokud vám vašeho nového plastového kamaráda odnese voda, tak jako se to stalo mně, nic jiného vám většinou nezbyde. Jedině pak použít třetí způsob, který je sice technicky o dost namáhavěhší, ale o to zábavnější. Pokud se ovšem právě nepohybujete uprostřed mrazivých severských moří, to by vám do smíchu asi moc nebylo.
 

Pro otrlejší trocha akrobacie


Třetím způsobem je tak trochu akrobatický kousek, při kterém nutně potřebujete asistenci druhého kajaku. Parťák z druhé lodi chytne tu vaši zhruba v první třetině, aby ji jistil proti otočení. Vy se postavíte, jednou nohou zůstanete ve své lodi a druhou dáte někam na zadní část parťákovy lodě. Výhodou je, že nepotřebujete žádné další pomůcky, potože čůráte přímo do vody. Nevýhodou je, že si musíte úplně sundat jednu nohavici kalhot, protože jinak se nerozkročíte. Ačkoliv zní tento způsob možná trochu divoce, doporučujeme ho přinejmenším vyzkoušet. Za tu zábavu to rozhodně stojí!

Znáte další způsoby jak čůrat na seakajaku? Podělte se o ně s námi v komentářích pod článkem.

Foto: Michal Tyl


---
Kam na seakajak v Praze a okolí najdete v sekci Kde sportovat – Voda a lodě – Seakajaky.
Nemáte s kým trénovat? Najděte si parťáka.

S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze (a žádný strach, jsme síť pro všechny, nejen pro Pražáky).

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner