REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Via ferraty Lužických hor

26.05.2014 |Lukáš Klingora | Lezení

Kam z Prahy nejblíže vyrazit na via ferraty? Do Lužických hor! Toto neveliké pohraniční pohoří na severu Čech je jednoznačně nejbližší ferratovou oblastí z Prahy. Za zhruba hodinu a půl trvající cestu autem zde budete odměněni v podobě čtyř velmi pěkných zajištěných cest – via ferrat v německé části Lužických hor  (Zittauer Gebirge).
 

Foto: Tomáš Slavík


Apollofalter A/B a Reisenboulder C/D  rozcvička na Spitzbergu


Foto: Tomáš Slavík

Foto: Tomáš Slavík

Severozápadně od Žitavy (Zittau) se nad městečkem Oberoderwitz nachází  Spitzberg. Kopec, který je mezi lezci především známý jako pohodová lezecká oblast, nabízí ale také dvě kratší zajištěné cesty: Apollofalter A/B a Reisenboulder C/D. Třicet metrů převýšení a délka zajištěných úseků 50–100m nejsou sice žádná sláva, ale i tak se jedná o pěkné via ferraty, skvělé na rozcvičení. Apollofalter A/B je svou lehkou obtížností naprosto ideální pro začátečníky, kteří si chtějí vyzkoušet pohyb po zajištěné cestě a osvojit si práci s ferratovým vybavením. Na  Reisenboulder C/D se díky absenci umělých postupových prvků zase můžete krásně naučit lézt po skále, zejména pak horní část vás už pěkně „zatahá za ruce“.
 
  

Nonnensteig B/C – Zadrátovaná jeptiška


Foto: Tomáš Slavík

Nonnensteig B/C, pro Čechy také známá jako Zadrátovaná jeptiška, je středně těžká via ferrata, která si rozhodně nic nezadá se zajištěnými cestami v Alpách. Překonávání 350 m dlouhého zajištěného úseku vám usnadní velké množství umělých postupových prvků – ocelových kolíků a kramlí, kovových žebříků a také lanových mostů. Užijete si zde tak snad všechny prvky typické pro zajištěné cesty. Odměnou po zdolání Jeptišky může být posezení v příjemné hospůdce nedaleko konce cesty či krásný výhled na městečko Jonsdorf.


Alpiner Grat C/D – vzdušný alpský hřeben


Zřejmě nejtěžší zajištěná cesta Lužických hor Alpiner Grat C/D vede po hraně pískovcového skalního masívu s celkovým převýšením 64 m.  Během zdolávání alpského hřebenu se budete z velké části pohybovat v kolmé stěně zajištěné kramlemi a ocelovými kolíky s odpočinkovými místy v podobě skalních balkónů. Jedná se tak o velmi vzdušnou zajištěnou cestu, její zdolání je opravdový lezecký zážitek.
 
Kompletní informace o via ferratách v Lužických horách naleznete zde.

Foto: Tomáš Slavík

Tyto čtyři via ferraty tak můžou být skvělým důvodem proč si udělat výlet do Lužických hor. Uživatelé webového portálu Outdoor v Praze navíc mohou využít slevu na základní ferratový kurz či zapůjčení vybavení na via ferraty od lezecké školy HOROKURZY s 10% slevou. Podrobnosti naleznete v sekci slevy

Fotografie u článku: Tomáš Slavík.

---
Přímo v Praze si můžete cvičnou ferratu vyzkoušet třeba na strašnické venkovní stěně Gutovka; jednu krátkou a lehkou ferratu nazvanou Vodní brána najdete také v Semilech.
 
S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze (a žádný strach, jsme síť pro všechny, nejen pro Pražáky).

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 930 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner