REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Skloubit život vrcholové sportovkyně a studentky jde velice těžko, říká jedna z nadějí českého běžeckého lyžování, Sandra Schützová

11.02.2013 |OVP | Běžkování

Sandra Schützová patří k jedněm z našich nevětších běžkařských nadějí pro blízkou budoucnost. Na republikové úrovni posbírala mnoho úspěchů napříč všemi věkovými kategorii, je i několikanásobnou držitelkou titulu mistryně republiky. Na nedávno skončeném MS Juniorů se blýskla skvělým výkonem v klasickém sprintu, kde obsadila 12. místo a řekla si o svou první nominaci na MS dospělých. O jejích ambicích, o skloubení studia a sportovní přípravy a o mnohém dalším se dočtete v následujícím rozhovoru.
 
Před několika dny skončilo v Liberci mistrovství světa juniorů, kde jsi patřila k nejlepším českým reprezentantům a ve sprintu dokonce sahala po umístění v první desítce. Jak svoje vystoupení na šampionátu hodnotíš ty sama?
 
Na sprint klasickou technikou jsem si věřila nejvíc ze 3 závodů, co mě čekaly, ale na 12. místo? Takhle vysoko moje cíle určitě nesahaly. Takže spokojenost. Na 10 km volnou technikou jsem měla jinou představu o svém výsledku, ale bohužel to dopadlo tak, jak to dopadlo. Nevybrala jsem si správné lyže a síla mě taky opustila.
 
Výkonem na MSJ sis řekla o svou první nominaci na MS dospělých, byla jsi tímto rozhodnutím trenérů překvapená? A jak se na svou premiéru těšíš?
 
Už na MS U23 v Liberci jsem při rozhovoru byla tázána, zda pojedu na MS do Val di Fiemme, že by se měla postavit ženská štafeta, což já jsem do té doby vlastně ani nevěděla, takže to pro mě bylo novinkou. Ale pak se o tom mluvilo čím dál víc. Po MSJ v Liberci byl ještě výběr závodníků poslán na Slavic Cup do polské Wisly, kde to měla být  poslední možnost ještě se nominovat na MS do Val di Fiemme. Původně jsem ani jet neměla, ale nakonec mě vzali taky. Nominační kritéria jasně daná nebyla, takže jsem stále nevěděla, jestli nám pak dají šanci či ne. A povedlo se. Nominace mě určitě překvapila, ani trochu jsem s tím nepočítala. Je to senzace. :) Bude to velká zkušenost, takže se na svoji premiéru těším! :)
 
Už jsi někdy měla šanci srovnávat se s tou nejtvrdší světovou konkurencí?
 
Poprvé loni na SP v NMNM na 15 km klasicky a ve štafetě. A v letošním roce na SP v Liberci, kde jsem absolvovala sprint klasickou technikou a team sprint volnou technikou.
 
Co sis z tohoto srovnání odnesla?
 
Loni v NMNM jsem opravdu pocítila, že je potřeba ještě hodně trénovat, abych se mohla znovu pokusit rovnat síly se závodnicemi světového poháru. Letos už jsem se cítila trochu lépe, ale stále jsou tak velké rezervy.

Mnoho medailistů z MSJ bodovalo i v dospělé kategorii. Myslíš, že je důležité sbírat úspěchy i v těchto mládežnických kategoriích, nebo že se člověk může kvalitní, systematickou a dlouhodobou přípravou prosadit v dospělých i bez nich?
 
Každým startem v závodech světového rázu závodník sbírá potřebné zkušenosti. Dá se kvalitně připravit, ale bez zkušeností se závodník prosazuje těžko. Právě při sprintu, kde rozhodují mnohdy centimetry, je to obzvlášť potřeba.
 
Studuješ v Praze na vysoké škole, jak jde skloubit život vrcholové sportovkyně a studentky?
 
Jde to opravdu velmi těžko. Navíc jsem měla naprosto jinou představu o studiu na FTVS UK. Individuální studijní plán, který mi fakulta zprostředkovala, mi neumožňuje trénovat tak, jak bych si představovala a jak bych potřebovala.

Dá se absolvovat kvalitní trénink i v rámci hlavního města a jeho okolí? Jakou zkušenost máš s trénováním v Praze ty?
 
Zatím moc nemám. Na začátku října jsem měla antibiotika. Po uzdravení jsem měla jenom pomalé běžecké tréninky, které jsem zvládla v Divoké Šárce a pak už jsem odjela do německého Oberhofu, trénovat do haly. Následoval první sníh ve švédském městečku Bruksvallarna, kde jsem trénovala 3 týdny. Po návratu už začalo sněžit v Čechách a trénovala jsem převážně doma v Jilemnici resp. na Horních Mísečkách.
 
Co ale Praha nabízí stoprocentně je kulturní vyžití. Má na něj člověk profesionální sportovec čas a chuť? 
 
Každý má někdy chuť někam vyrazit, ale je důležité, uvědomit si, jestli to za to stojí. Já osobně bych ráda navštěvovala divadla, ale není to možné. Hlavně ze zdravotního hlediska, v závodním období není dobré se zdržovat v prostorách, kde se pohybuje velké množství lidí.
 


Například trenér Petr Novák zakazuje své svěřenkyni Martině Sáblíkové vedle nočního života dokonce i přítele, byla bys ty sama ochotná nést takové oběti, kdyby vedli třeba k zlaté olympijské medaili? :)
 
Těžko se to posuzuje. Nikdy jsem v takovéhle situaci nebyla, tak nedokážu říct, jak bych se rozhodla. Ale vidina olympijské zlaté medaile je veliké lákadlo.  
 
Máš nějaké sportovní vzory, které bys chtěla napodobit a cíle, kterých bys chtěla v kariéře dosáhnout?

Nemám žádný vzor, který bych chtěla napodobit. Nedokážu říct, jestli je to cíl nebo sen, ale chtěla bych startovat na olympijských hrách. :)
 
Outdoor v Praze Ti bude držet palce, aby se to povedlo.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 877 lidí)


Banner