REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

14km MTB trasa – Tajemnou atmosférou Smíchova, krásou Košíř

24.06.2014 |@vaguskros a OVP | Cyklistika

Ze starých památek Smíchova a Košíř se nám do dneška dochoval jen zlomek. I ten je však dostatečně velký na to, aby nám stál za zajímavou a zábavnou projížďku na horském kole. Jen několik desítek metrů od nablýskaných kancelářských budov naleznete polorozpadlé barokní usedlosti i technické pěšinky v nefalšované džungli. Ne nadarmo se právě zde nachází tajemná Zahrada Jiřího Trnky…Začínáme hezky zhurta výjezdem od Nikolajky a nejprve si trochu prošmejdíme parčík na Mrázovce. Od Bertramky vyjíždějte po technické pěšince zvedající se prudce do kopce, jinak se chytíte do pasti schodiště a budete muset vynášet. Následnou smyčku v Husových sadech, semeništi místní drogové scény, doporučujeme jen skutečně silným povahám. Vrcholná i vrcholová část okruhu však začíná na Popelce. Sala terrena, jediná stopa po někdejším barokním statku, je zrekonstruovaná tak dobře, že v nich občas někdo přespává, my si proto místo odpočinku raději dáme prudký výjezd a potrápíme pěšinky kolem Šalamounky. Kdysi zde stávaly vyhlídkové altány, ale ty už jsou také minulostí, takže místo výhledů na Smíchov raději budeme obdivovat zdejší úzké singletracky.

Po návratu na asfalt nás čeká navigačně nejzrádnější část vyjížďky: musíme se proplést okolo oplocených domů a lesíkem sjet na rušnou Jinonickou ulici. Té se můžeme částečně vyhnout, když zabočíme mezi vily v ulici U Vojanky, jež nás dovede až k Turbové, barokní usedlosti z 18. století. Právě ona je předlohou pro známou Zahradu, o níž Jiří Trnka natočil animovaný seriál – sám ve vile několik let bydlel. Dnes je bohužel areál v tak dezolátním stavu, že by jej asi ani kníratý výtvarník nepoznal. Přes Košíře se protáhneme k Cibulce, kde si můžeme okruh libovolně prodloužit, anebo se vydat zpátky podél železniční trati (a potenciálního občerstvení u tenisových kurtů) k další starobylé usedlosti – Šmukýřce. Obkroužíme smyčku pod panelákovými řadovkami a nejkratší cestou lesem projedeme k Waltrovce, někdejší továrně na letecké motory.

Tam bychom sice mohli napodobit autobus a udělat si konečnou, ale ještě nás čeká přesun přes Farkáň a okruh okolo Pavího vrchu. Zde si za vrcholícího jara a během léta dávejte pozor, aby vás nepřetáhla nějaká větev, vegetace je tu bujná a pěšinka úzká. Pak už jen přes Santošku sjedeme do sadů na Skalce a jsme zpátky doma.

Parametry trasy: 14,5 km / 330 m převýšení / 30 % terén, 40 % zpevněné cesty, 30 % asfalt
Gpx soubor ke stažení, mapa (růžová trasa).

Foto a text: @vaguskros

Usedlost Turbová


Další cyklistické trasy a informace o nich (po kliknutí na trasu) naleznete v outdoorové mapě (odkaz na mapu naleznete také v horní zelené liště) nebo ve článkové sekci Trasy.
 
Chcete-li přidat do mapy nebo novinek svou oblíbenou trasu (ať už MTB nebo běžeckou), kterou jste zaznamenali GPSkou, můžete nám ji poslat!

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner