REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak sbalit na záda jídlo na 10 dní

02.06.2014 |Jana Tylová & OVP | Turistika a treking

Už jste někdy řešili problém, jak sbalit jídlo na 10denní výpravu do hor tak, aby se vám do krosny vešlo i něco jiného a zároveň jste si nesedřeli záda hned první den? Máme pro vás tipy jak tento probém řešit a zároveň nebýt odkázáni na glutamátové polotovary.

Borůvky, brusinky a další plody oživí jídelníček, Foto: Michal Tyl


Důležité je, aby člověk nehladověl a měl dostatek energie. Určitě s sebou taky všichni rádi vezmeme nějaké pochoutky – i s tím se v plánu počítá. Cílem je jíst tak, abychom měli všech živin i vitaminů dostatek, k tomu nějakou sladkost na povzbuzení a žádné glutamátové hotovky. A věřte, nevěřte, jídlo pro 2 osoby na 10 dní je dokonce možné nacpat do 3 malých plastových barelů o rozměrech 30x20 cm, které ho chrání před medvědy.

Zbavte se původních obalů


Odpadky 2 lidí za 10 dní

Odpadky 2 lidí za 10 dní

Průměrná denní spotřeba energie 50kilového člověka se pohybuje někde kolem 2000 kalorií. Čím vyšší tělesná námaha a těžší člověk, tím je spotřeba energie logicky vyšší. Do hor je dobré počítat s energetickým zásobením minimálně 2500–3000 kalorií na den. To je sice při takové extrémní zátěži dlouhodobě málo, ale po dobu deseti dní to tělo v pohodě zvládne. Pokud by člověk plánoval podobné výkony na delší dobu, určitě bychom doporučili jídelníček uzpůsobit. Nutno podotknout, že plán je sestaven pro 2 osoby – zhruba 50kg babu a 70kg chlapa.

Cestujete-li na mořském kajaku, můžete naložit i brambory, mrkev a slaninu. Foto: Michal Tyl

Důležitou součástí celé přípravy je vybalení všech potravin z původních obalů a jejich přesné nadávkování na jednotlivá jídla. Jinými slovy si vytvoříte příděly na jednotlivá jídla na každý den treku tak, že si dávky předem připravíte do sáčků podle počtu lžic na osobu. Jedině tak budete mít jistotu, že s sebou netáhnete zbytečně hromadu jídla navíc nebo naopak po šesti dnech nezjistíte, že už jste se zásobami na nule. Další výhodou lžícování je, že vám po celém treku zůstane jen malá igelitka s odpadky.

Jídelníček pro 2 osoby na 1 den


Snídaně: Ovesná kaše (13 lžic drcených ovesných vloček zalitých vroucí vodou + 3 lžíce cukru + 2 lžíce sušených brusinek)
Svačina: 2x 50g sušenka (doporučujeme fíkové nebo jiné výživné, které obsahují i něco jiného než jen cukr) + 2x bonbón
Oběd:
Varianta A: 12 lžic rýže, 1/4 cibule, 1 stroužek česneku, 30 g sušeného masa, olivy, 4 lžíce pesta
Varianta B: 10 lžic kuskusu, 1/4 cibule, 1 stroužek česneku, 30 g sušeného masa, kečup nebo jiná omáčka
Svačina: 2x 30 g čokolády + 2x bonbón
Večeře: 4 tortilly, 20 g másla, 20 g sušeného masa, 2 lžíce strouhaného sýra (nakupte různé druhy), 1/4 cibule, 1 stroužek česneku + vše co jste nepoužili na oběd + pokud se vám vejdou, vemte ještě sušená rajčata
 

Nezapomeňte pesto!


Tortilly jsou praktičtější než chleba. Foto: Michal Tyl

Tortilly jsou praktičtější než chleba. Foto: Michal Tyl

Největší vychytávkou v horách je pesto. Potřebujete ho jen 4 lžíce na jedno jídlo pro dvě osoby, takže skoro nic neváží a nezabere místo. Zároveň dodá spoustu energie tělu a báječnou chuť jídlu. Pesto i kečup určitě nezapomeňte přelít do plastové nádobky (šroubovací krabička např. od tabletek z lékárny se doma určitě najde). Další ideální potravinou na cesty je kuskus, který zabírá minumim místa, nemusí se vařit a po zalití vroucí vodou úžasně nabyde na objemu.


TIP: Jídlo pod širákem

Místo chleba nakupte kukuřičné placky. Jsou skladnější a navíc neplesniví. Ke snídani rozhodně sáhněte po drcených vločkách, ne klasických, protože ty byste museli vařit a tím byste plýtvali zbytečně palivem (méně paliva taky znamená lehčí batoh). Drcené vločky se zalijí vroucí vodou, nechají 5 minut odstát a je hotovo. Do zálohy se vyplatí vzít třeba jedno hotové jídlo (už se dělají i bez glutamátu) pro nouzovou situaci, že byste v horách byli nuceni zůstat o něco déle.

Foto: Michal Tyl

Vitamíny vám zajistí sušené brusinky, česnek a cibule. Někteří by mohli namítat, že cibule je velká a těžká. Když si ale stanovíte denní příděl cibule půlku hlavičky, potřebujete jich na celý trek jen 5, a to se v pohodě dá zvládnout. Dobrým doplňkem je také rybí tuk, který stojí pár kaček, nic neváží a doplní vitamíny A, D a E. Koupíte ho v kapslích a dáte si 2x denně jednu. Bílkoviny dodá sušené maso, náladu zvednou sušenky, bonbóny a čokoláda. Pokud v horách něco roste (borůvky, brusinky), ožívíte tím snídaně i svačiny. A když dokážete něco ulovit, třeba alespoň rybu, tím lépe!

A samozřejmě nezapomeňte na láhev rumu, ginu, něčeho ostřejšího! To se hodí na oslavu nejen na vrcholcích…

---
S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze (a žádný strach, jsme síť pro všechny, nejen pro Pražáky).

Zpět




Komentáře

01.07.2018 20:17| Tereza

Díky za tip s pestem a tortillou!;)

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner