REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Svatojanské proudy – perla pro běh i turistiku

27.05.2014 |Jana Tylová & OVP | Běhání, Turistika a treking

Taky občas zůstanete nečekaně viset v Praze přes víkend a hledáte pak narychlo inspiraci na jednodenní výlet nebo výběh? A věděli jste, že pár minut od Prahy směrem na jih najdete opravdový poklad? Pokud nevěříte, tak vyrazte na Štěchovickou přehradu a přesvědčte se sami.

Stezka vede po skále vysoko nad vodou, Foto: Michal Tyl


K hrázi Štěchovické přehrady se dostanete autem ze Smíchovského nádraží asi za 25 minut. Auto zaparkujete přímo u hráze (tady), kde se rovnou napojíte na naučnou stezku Svatojanské proudy (jde současně s modrou a pak zelenou turistickou). Stezka vede od hráze Štěchovické přehrady až k hrázi Slapské přehrady a je necelých 8 km dlouhá, takže ji zvládnete i s dětmi. Na kočárek to ale určitě není a často ani na terénní. Nazpátek se pak můžete vrátit buď autobusem z Třebenic nebo se na návsi napojit na modrou turistickou a vrátit se po svých. Celý okruh pak měří 13 km.
 

Tunely ve skále


Stezka prochází tunely ve skále, Foto: Michal Tyl

Stezka prochází tunely ve skále, Foto: Michal Tyl

Přehrada je zaříznutá mezi dva průdké skalnaté srázy, takže k ní nevede žádná silnice ani zpěvněná cesta. Celá trasa sleduje lesní pěšinku, často vedoucí nad strmými srázy a skálami nad vodou. V druhé polovině vás dokonce protáhne tunely ve skále.

Zhruba v polovině trasy procházíte trampskou osadou Ztracená naděje neboli Ztracenka (mapa), která je jednou z nejstarších trampských osad v České republice. Na protější straně je odsud na skále vidět Smetanova vyhlídka.
 

Na běh ideální, ale na kolo to není


Během cesty se nestačíte divit nádherným výhledům na skalní útesy na protějším břehu, na kterých se místy i leze (lezení na Mařence – mapa, podrobný popis). Občas člověk až zapochybuje, jestli je skutečně takový kousek za Prahou. Na vodě pod vámi sem tam projede seakayak nebo kolem vás proběhne běžec. Trasa je pro běžecký trénink naprosto ideální! Běžíte čistou přírodou a občas si dáte i pěkný výběh do kopce. Trasu najdete v outdoorové mapě nebo si můžete rovnou stáhnout gpx soubor.

Přestože to tu místy láká i na bike, příliš ho nedoporučujeme. Trasa sice průjezdná je, ale občas je potřeba přenášet přes kameny a do srázů nebo se vyhýbat lidem v úzkých pěšinkách. Celkový požitek z jízdy by asi nebyl úplně ten pravý.

Lezci na Mařence, Foto: Michal Tyl

Trasa s vyznačenými zajímavými místy

Trasa s vyznačenými zajímavými místy

Přivstat si se vyplatí


Snad jedinou nevýhodou naučné stezky Svatojanské proudy je, že její první polovina vede severním a druhá východním svahem, a proto je odpoledne celá ve stínu. Vyplatí se tedy trochu si přivstat a vyrazit co nejdříve.

Hospodu najdete v Třebenicích, a to hned dvě. První na návsi (tu nedoporučujeme, špatné jídlo a neskutečně protivná obsluha), druhou kousek za návsí po modré turistické značce směr Kolna, Homole, Štěchovice (Hospoda U Taterů).

---

Nemáte s kým vyrazit? Najděte si parťáka.

Další běžecké trasy a informace o nich (po kliknutí na trasu) naleznete v outdoorové mapě a v článkové sekci trasy.

Chcete-li přidat do mapy svou oblíbenou trasu, můžete nám ji poslat ve formátu gpx.

S dalšími lidmi, kteří rádi sportují venku, se můžete propojit přes registraci na Outdooru v Praze (a žádný strach, jsme síť pro všechny, nejen pro Pražáky).

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner