REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Josef Dressler: Kolo by mělo být hlavně hračka

16.05.2014 |Pe | Cyklistika

Cyklo Camp

Učitel jízdy na kole – takto prostě bychom mohli pojmenovat skromného Josefa Dresslera a vůbec by se na nás nezlobil. Ale nálepka "učitel" skrývá jen zlomek toho, kvůli čemu je tento dvacetinásobý mistr Evropy a dvojnásobný mistra světa v biketrialu výjimečný: napsal knihu, vede cyklistické tréninkové kempy a popisem jeho úspěchů bychom mohli bezpochyby strávit i několik dnů. Jaké ale byly jeho cyklistické začátky a co ho baví na jeho současné práci?
 

Josef Dressler

Josef Dressler

Kdy jsi začal závodit na kole? Vedli tě k tomu rodiče? Podporovali tě?

 
Bylo mi tenkrát třináct. Byla jiná doba a my jsme s tátou pomáhali ve Svazarmu ve Vlašimi, kde jsem se narodil. Tam jsem zkoušel jezdit na motokáře, ale toho jsem se bál a máma byla proti. Nelíbilo se jí ani kolo, když mi ho táta postavil podle plánku v časopisu ABC. To mě ale chytlo a jezdil jsem a trénoval, co to šlo. Bez obrovský podpory rodičů a sestry by to ale nešlo. Jim patří veliký díl za to, že jsem vyhrál to, co jsem si vysnil.
 

Řešíš stravování? Co nejradši jíš před tréninkem a po tréninku, jsou nějaké potraviny, kterým se vyhýbáš a které naopak preferuješ?

 
Tak s rozumem. Když jsem závodil, tak jsem to řešil mnohem víc, ale myslím si, že jde hlavně o to být v pohodě. Dát tělu co potřebuje a nezatěžovat ho zbytečnostmi. Jíst a pít pravidelně. Piju nejradši čistou vodu nebo pivo a víno a snažím se jíst lehčí jídla. Ale česká kuchyně má taky své kouzlo, které je potřeba si občas dopřát. To neublíží tolik jak různé slazené nápoje nebo další věci s mnohatýdenní životností.
 

Enduro 2013 Zadov

Co považuješ za svůj největší životní výkon?

 
Že jsem si splnil pár svých snů a že dělám to, co mě baví a zároveň to dává radost druhým.
 

Věnuješ se také hendikepovaným sportovcům. Co ti to dává? 

 
Snažím se dlouhodobě podporovat Černé koně (o kterých OVP psalo v jednom z minulých článků) – team handicapovaných cyklistů, ale i další projekty. Obdivuji u těchto lidí jejich sílu a myslím si, že by se z jejich příběhů měli inspirovat i zdraví a neměli by si pořád na něco stěžovat. Nemyslím si, že toho dělám moc, ale snažím se. Je mi ctí, že jsme patronem Černých koní a pokud jsem někomu z nich aspoň trochu pomohl, tak proto to dělám.
 

Škola Kola

Škola Kola

Učení nás baví

 

Je opravdu možné, že nás tvá kniha Škola kola naučí ovládat kolo? Čím je výjimečná?

 
Knížka určitě ukáže cestu a díky našim hostům i nejčastější chyby, které dělá většina cyklistů. I to jak s nimi naložit. Ukazuje různý pohled na cyklistiku a kolo. Kolo by mělo být hračka a člověk by z něj měl mít hlavně radost. A knížka je výjimečná vším :-) Výukou, našimi hosty a fotkami Markéty Navrátilové.
 

Kolik lidí míváš na svých campech? Jsi schopný se věnovat všem účastníkům?

 
Máme skupinu maximálně 20 účastníků a je nás 5 lektorů a pomocníků. Všechnu výuku vedu já a lektoři dohlížejí na dodržování rad, dávají další, pomáhají, chytají a samozřejmě si skupinu rozdělujeme na menší. Vše podle toho, jak se vyvíjí atmosféra a kondice mezi účastníky.
 

Kniha Škola Kola

Kniha Škola Kola

S jakou skupinou lidí pracuješ nejradši? Baví tě stále dokola učit to samé nové a nové lidi?

 
Nejradši s těma, kteří se chtějí něco nového naučit. A to jsou v podstatě všichni, kdo k nám přijedou. Vždycky je lepší učit ty, kteří jsou čistější a málo dotčení. A to jsou děti. Je ale fajn, když vidíme, že jsme rozjezdili a pomohli ubrat fóbie ženským účastnicím a nebo vrátili na kolo lidi, kteří ho chtěli už pověsit na hřebík. Nás to baví všechny a snažíme se to předávat. A když něco předáš, tak něco dostaneš i zpět. A to nás nabíjí.
 

Na závěr trochu odlehčenou otázku: Jak by podle tebe měla vypadat ideální žena? 

 
Hmmm. jako ta moje :-) Jezdí se mnou na kole, usmívá se, podporujeme mě a ví, že chlap by měl pořád zůstat kluk a dítě. Pak s ním je sranda.

---
Informace o Josefu Dresslerovi a jeho aktivitách najdete na jeho osobních stránkách.
A pokud vás při čtení rozhovoru popadla chuť vyřádit se na kole, vyberte si z lokalit v sekci Kde sportovat - BMX, FourX, Dirt a sjezd!

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner