REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Cyklistický trenažer a jak na něj

07.05.2014 |Pe | Cyklistika

Imaginární kopec, jízda ve stoje

Ať už jste cyklisti, kteří potřebují tvrdě trénovat i v zimě, nebo vás jenom baví pohyb a chcete zkusit něco nového, mohla by vás zajímat jízda na cyklistickém trenažeru a válcích, které jsou alternativou jízdy na rotopedu. Pořízení kvalitního trenažeru nebo válců je levnější než rotoped, a navíc se jednoduše vejdou pod postel. Jejich velkou výhodou je použití vlastního kola, které odpovídá vašim parametrům. Pokud máte kolo správně nastavené, tak vám kupříkladu nehrozí bolesti zad z posedu ani zadku ze sedla. Zatímco jízdě na válcích se budeme věnovat v některém z dalších článků, o trenažeru si můžete přečíst už teď.


Cesta k úspěchu - ideální kniha na podložení

Cesta k úspěchu - ideální kniha na podložení

Cyklistický trenažer je skladný držák, do kterého je za rychloupínák uchyceno zadní kolo bicyklu, které je zespoda brzděno válečkem. Jeho odpor je možné u většiny trenažerů regulovat páčkou umístěnou na řídítkách, čímž se imitují kopce a sklon terénu. Protože je zadní kolo trenažerem nadzvednuto, je nutné před jízdou podložit přední kolo. Pro tento účel se vyrábí speciální podložka, tu je ale možné jednoduše nahradit tlustou knihou. Přestože místo „ujeté“ vzdálenosti se na trenažeru obvykle měří odšlapaný čas,  polykači kilometrů samozřejmě mohou používat tachometr. Jen ho nesmějí zapomenout umístit na zadní kolo, protože přední se nepohybuje. Hlučnost jízdy je srovnatelná s hlučností klasického rotopedu, naštvaní sousedé vás tedy určitě chodit krotit nebudou.


Jízda na trenažeru je velmi jednoduchá na rovnováhu a dovoluje chyby ve šlapání. Jelikož  se při šlapání na trenažeru nemusíte koncentrovat, stihnete se zároveň věnovat i jiným důležitostem. Pro někoho se stává trénink po čase nudný, někoho naopak nikdy neomrzí.

Moderní rotoped

Moderní rotoped

Jak vybrat správný trenažer


Trenažer je ideálním společníkem pro začátečníky a hobby jezdce. Cena se pohybuje v rozmezí od 2 500 Kč do 25 000 Kč. Při výběru se vyplatí hledět na verze s možností změn odporu zadního válce. V případě jiného rozměru kola než 26 a 28 palců se musíte koukat po variantách určených i pro váš rozměr kol. Ostatní faktory pro výběr vhodného trenažeru jsou spíš pro fajnšmekry a na funkci tréninku nemají výrazný vliv. Dražší verze kupříkladu dokážou graficky zobrazovat trasu a je možné skrz ně virtuálně závodit.


Váha trenažeru se neřeší tak, jak je tomu u kola. Právě naopak – čím těžší je zadní válec (setrvačník), tím je lépe imitována opravdová jízda v terénu (tzn. o co těžší je, o to více práce nám zabere rozjetí a zbrzdění). Setrvačník může vážit od 2 do 8 kilo.

Speciální pláště

Speciální pláště

Jak kolo připravit na jízdu


Pro jízdu na trenažeru se vyrábějí speciální pláště, které mají světle modrou barvu a nemají žádný vzorek, čímž se minimalizuje hluk. Jsou z pevnějšího materiálu než běžné pláště, aby se neničily, zadní válec trenažeru je totiž k plášti méně šetrný než přírodní terén. Pláště jsou k dostání od 800 Kč skoro ve všech cykloprodejnách. Samotné nasazení kola do trenažeru zabere na rozdíl od přezouvání pláště jen pár sekund, proto je pro časté střídání venkovních vyjížděk a ježdění na trenažeru vhodné pořídit si druhé zadní kolo přezuté do pláště na trenažer a měnit u bicyklu jen zadní kolo. Jestli je kolo špinavé, nevadí, stačí dbát jen na čistotu zadního pláště.

Jízda při svíčkách

Jízda při svíčkách

Na kole při svíčkách


Pokud chcete aktivně a neotřele relaxovat, zavřete se do místnosti a nenechte se nikým alespoň hodinu rušit. Zhasněte a šlapejte v úplné tmě nebo při svíčce. Pusťte si hezkou muziku a užívejte si relaxaci šlapání. Po 20 minutách se vaše myšlení přepne do jiné dimenze a začnete přemýšlet i nad věcmi, které by vás za normálních okolností nenapadly. Po ránu vás to spolehlivě naladí do nového dne!

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner