REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

BigWall: dvacetimetrová stěna ve Vysočanech

03.05.2014 |Lu | Lezení

Stěna s boulderem v pozadí

Kudy do BigWallu?


BigWall je otevřený už více než půl roku a mnohým se již poštěstilo tuto stěnu navštívit. Ale upřímně, byla pro vás první výprava do těchto končin snadná? Málokdy totiž potkáte ulici tak zakroucenou, jako je Ocelářská. Na jejich stránkách si sice ti snaživější dohledají, že vstup je z ulice Lisabonská, ale to vám v praxi moc nepomůže. Názvy ulic se už dneska asi nenosí. Díky bohu za rady kamarádů na telefonu a sytě oranžovou budovu Business Centra cestou z Českomoravské. Tu zprava obejdete a pak už jen pár desítek kroků a máte vyhráno, vchod do BigWallu je po levé straně.


Pěkné to tam mají!


Pohled z jeřábu

Pohled z jeřábu

Stěna dělá čest svému jménu a nabízí nejmodernější vymoženosti včetně čipového vstupu do šaten. Toto vylepšení vás nejprve znejistí, ale po váhavém zaťukání vám snad někdo otevře a vysvětlí vám jednoduchý princip, jak se příště dostat do šaten sám. Pak už nezbývá, než se převléci v příjemně čistém zázemí a přesunout se na měkoučkou podlahu hlavní stěny. Nyní můžete začít obdivovat její barevnost, převislost a také originalitu. Kde jinde můžete mezi profily zahlédnout zabudovaný jeřáb?

Dlouhééé převisy

Dlouhééé převisy

Hala je postavená firmou TR-walls, která už má za sebou například stavbu Gutovky nebo stěny Smíchoff. Rozkládá se na ploše 2700 m2, což odpovídá o malinko skromnějšímu fotbalovému hřišti. Impozantní je především svou výškou a se svými 20 metry nemá v Čechách konkurenci. Výborná je i délka převislých cest, kde se dostáváte až na převislost 10 metrů, což lze pochopit jako vzdálenost od místa, kde jste nastoupili do cesty.

Ani kolmých a ukloněných cest není málo, odhadem zhruba polovina. Zalézt si můžete i na laminátové profilové stěně, která imituje skalní lezení a navíc je nižší (10–15 m). Konečně rychlost je možné potrénovat na standardizované rychlostní cestě na 15 metrů.
Jak mi to dneska leze?


Adam Ondra testuje obtížnost

Adam Ondra testuje obtížnost

Obtížnost cest se hodnotí podle méně obvyklé francouzské stupnice, ale naštěstí je její přepočet na UIAA uveden u každé cesty. Zároveň je vyobrazena i charakteristika cesty, a tak se dozvíte, kde potřebujete sílu, vytrvalost, know-how, techniku nebo kde musíte překonat klíčové místo, malé chyty či boulderový problém. Novinkou je i QR kód, pomocí kterého můžete přelezené cesty zaznamenávat do svého telefonu a zároveň do virtuálního deníčku na stránkách stěny. 

Na stavbu nových cest tu čeká klasická plošina. V předchozích dnech se rozhodla dát si menší oraz, a je tedy nejvyšší čas se pustit znovu do práce. Můžete si stavěče přijít zkontrolovat, zda nezlenivěli a plní plán. Ten zní: postavit zhruba 25 nových cest měsíčně.


Big boulder!


Krásná boulderovka

Krásná boulderovka

Na 300 metrech čtverečních lezecké plochy boulderu se můžete vyřádit na asi 130 cestách a ještě při tom pozorovat ostatní lezce. Boulder je totiž umístěn na balkoně, a tak si výjimečně nepřipadáte jako v akvárku. Po dubnových závodech si na označených cestách můžete vyzkoušet, jak na tom jste v porovnání se závodníky. Zůstaly zde některé cesty označené oranžovými (kvalifikační) a bílými páskami (finálové). Bílé pásky jsou ovšem i u nezávodních cest, ale to vám asi nedá práci rozeznat.

Rambo-dílna

Rambo-dílna

Na balkóně balkónu (pokračujte po žebříku) naleznete nově také malou tělocvičnu s poměrně širokým posilovacím campusem, žebříkem, žebřinami, hrazdou, posilovacími válci a dokonce i kruhy. Zkuste si vznášet se nad prostorem ve výšce, kde se ostatní pohybují na laně.

Lezení bez jističe?


Pokud jste na stěnu dorazili sami a zrovna nevidíte ani méně pohledného jističe, nezoufejte a vystoupejte opět do vyššího patra. Tam na vás čeká věrný samonaviják, a ten vás jistě nezklame. Můžete ho posouvat a obslouží vás tak na patnácti cestách. A jestli vám doprovod dělají vaše děti, nebojte se je pustit na zvířátkové chyty. 


Kolik ta sranda stojí?


Nelly Kudrová na boulderu

Nelly Kudrová na boulderu

Na závěr vás bude asi zajímat, jak je to s cenami. Vstupné za 150 korun nepatří k nejnižším, ale máte možnost jej snížit, pokud si pospíšíte a stihnete všechno lezení, pokec s kamarády a šatnu za 100 minut. Pak platíte jen 125, stejně jako studenti. Ale pozor, nově máte po sdělení hesla Outdoor v Praze navíc slevu 10% na permici! Detaily brzo doplníme do sekce Slevy

Fotografie: Tomáš Rakovič
--
Seznam lezeckých stěn a bouldrů v Praze naleznete v sekci Kde sportovat a jejich polohu v outdoorové mapě.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner